Ahududunun Faydaları

Ahududunun Faydaları

Ahududu Doğal İnsülin Gibi

Ahududu, kan şekerini düşürüyor, bağışıklığı kuvvetlendiriyor ve antikanserojen etkisiyle kanserden koruyor.
Yaz aylarının sevilen meyvelerinden ahududunun, içerdiği “antosiyanin” maddesi sayesinde kan şekerini düşürücü, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Baş Diyetisyeni Sevinç Yetişen, halk arasında “ağaç çileği” veya “sultan böğürtleni” olarak da bilinen ahududunun, sağlık açısından çok faydalı bir meyve olduğunu söyledi.Özellikle temmuz ve ağustos aylarında tezgahlardaki yerini alan ahududunun, kan şekerinin düşmesine yardımcı olması nedeniyle şeker hastası kişiler tarafından rahatlıkla yenebileceğini ifade eden Yetişen, “Meyvelerdeki antioksidan özellik, büyük ölçüde antosiyanin adlı maddeden kaynaklanmaktadır. Bu madde ahudududa bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca ahududu, bu madde sayesinde insülin salınımını artırarak, kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Bu meyve, diyabetli olan kişilerin yararlanabileceği çok güçlü bir savunucudur.” dedi.

Yetişen, kırmızı ve siyah çeşitleri olan ahududunun, sağlık açısından yararlı olan “fenol”, “flavon” ve “flavonoid” adlı maddeleri de içerdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu maddelerin antikanserojen ve antioksidan özellikleri bulunuyor. DNA moleküllerine zarar veren ve kansere yol açan serbest oksijen radikallerini nötraliez eder. Ayrıca çevresel kanserojenleri etkisiz hale getirir. Kardiovasküler rahatsızlıklara karşı koruyucu etki sağlar. Alzheimer riski ve yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklara karşı korur. Ahududunun içeriğinde bulunan ellagik asit antikanserojen bir maddedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.