Aşırı sıcak ve nem, stres, uyku bozukluğu ve öfke patlamalarına yol açabiliyor

Aşırı sıcak ve nem, stres, uyku bozukluğu ve öfke patlamalarına yol açabiliyor

Aşırı Sıcak Öfke Patlaması Yapabilir
Aşırı sıcak ve nem, ruhsal hastalığı olmayanlarda bile tahammülsüzlük, sinirlilik, uyku bozukluğu ve öfke patlamalarına yol açabiliyor.
Ülke genelinde bunaltıcı hava sıcaklıkları devam ederken, özellikle nispi nem oranının yüksek olduğu Doğu Karadeniz’de yaşayanlar sıcak çarpmaları ve ısı rahatsızlıkları konusunda uyarılıyor.
Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Bal, sıcak havaların rahatsızlık verdiği yaz döneminde, nem oranının yüksekliğinin bu sorunu daha da artırdığını söyledi.

Ahmet Bal, sıcak ve nemli ortamda kalarak ağır efor sarf eden kişilerde halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme, bulantı ve baş ağrısı ile kol ve bacaklarda krampların görülebileceğini belirterek, ’’Bu gibi durumlarda sıvı ve mineral kaybına bağlı olarak bitkinlik ve şok gelişebilir. Hava akımının olmadığı kapalı ortamlarda kalan kişiler sıcak çarpması riski altındadır. Bu durum, güneş ve sıcak çarpması denilen, acil ve yoğun tedavi gerektiren ölümcül duruma kadar götürebilir’’ dedi.

Ruh Sağlığına Etkisi
Aşırı sıcak ve nemin, ruhsal hastalığı olmayanlarda bile tahammülsüzlük, sinirlilik, uyku bozukluğu ve öfke patlamaları gibi sorunlara yol açabildiğini vurgulayan Bal, ’’Ruhsal hastalığı olan bireylerde zaten var olan bazı belirtiler, aşırı sıcak ve nemli havalarda artarak hastalıklarını daha çekilmez hale getirmektedir. Yaz aylarında depresyon vakalarının yüksek oranda görüldüğü bilimsel çalışmalarla da desteklenmektedir” diye konuştu.

Karadeniz Bölgesindeki Risk Grubu Daha Dikkatli Olmalı
Bal, sıcak havalarda dikkat edilmemesi durumunda özellikle yaşlılar, kalp rahatsızlığı olanlar ve çocuklarda önemli sağlık sorunları yaşanabildiğine dikkat çekti.

Ahmet Bal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kalp hastalarının solunum zorluğu çekmesi, kalbin iş gücünün artması ve kalbi fazla yorması anlamına geliyor. Böylece hastaların risk oranı daha fazla artıyor. Bu yüzden aşırı nemli olan Karadeniz yöresinde yaşlılar, kalp rahatsızlığı olanlar ve çocuklar sıcaktan korunmaya daha çok dikkat etmeliler. Ülke genelinde olduğu gibi yörede de artan sıcaklardan korunma konusunda özellikle bu grup son derece önemsenmelidir.”

Alınabilecek Önlemler
Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Bal, alınacak bazı önlemlerle sıcak hava ve yüksek nemin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenebileceğini söyledi.

Dr. Ahmet Bal şu önerilerde bulundu:

– Öğle ve sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde güneş altında kalınmamalı,

– Kapalı mekanlar mutlaka havalandırılmalı, yeterli hava akımı olmayan mekanlarda klima veya vantilatör kullanılmalı,

– Aşırı efor gerektiren işlerden ve ağır egzersizden kaçınılmalı, – Alkol, sigara ve ağır yiyeceklerden uzak durulmalı,

– Bol sıvı tüketilmeli,

– Rahat ve pamuklu giyecekler tercih edilmeli,

Sıcak Çarpması Yaşanırsa…
Aşırı sıcak ve nem etkisinde kalınması durumunda ise bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıktığı belirten Bal, hastanın hemen hastaneye götürülmesi gerektiğini söyledi.

Hastaneye hemen ulaşılaması durumunda ise Ahmet Bal, şu tavsiyelerde bulundu:

– Hasta sırt üstü yatırılıp, hemen serin ve olabildiğince soğuk bir ortama taşınmalı,

– Hastanın üstü ıslak havlu veya çarşafla örtülüp, vantilatör karşısına konulmalı ve varsa klima maksimum soğuklukta çalıştırılmalı,

– Hastaya soğuk su banyosu yapılabilir,

– Hastaya bol su verilmeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.