Bebeklere ek gıda vermeye ne zaman başlamalı?

Bebeklere ek gıda vermeye ne zaman başlamalı?

Bebeklere ek gıda ne zaman verilir? Bebeklere ek gıda nasıl verilmeli?

Yoğurt Bir litre 50 cc süte 150 cc mayalık yoğurt katılarak mayalanır. Pastörize günlük süt 90 dereceye kadar ısıtılıp 40 dereceye kadar kendiliğinden soğuması beklenip bu süte oda ısısındaki mayalık yoğurt iyice karıştırılarak kalın bir örtüye sarılır. Soğuk olmayan bir oda ısısı ortamında 8-9 saat mayalanır. Hemen buzdolabına sevk edilir.Tam kıvama gelmesi için birkaç saat buzdolabında dinlenir. Bebeğe küçük küçük kaplarda mayalanmış taze yoğurt yedirilir. Hazır yoğurt, süzme yoğurt iyi değildir. Bebek belsemsinde yoğurt çok önemlidir.

Besin değeri sütten bile kıymetli ve iyi tolere edilen, vücuttaki toksinleri atma görevi olan, akciğerleri temizleyici ve güzel bir kalsiyum kaynağıdır. Sade ya da meyveli olarak yenebilir. Tarhana çorbası Baharatsız ve tuzsuz hazırlanmış tarhana ılık suda biraz bekletilir. Sonra soğuk su katılarak yağsız kaynatılıp pişirilir. Tuz eklemek ilk bir yıl bebeklerin böbreklerine zararlıdır. Portakal, mandalina, elma, havuç suyu Yukarıdaki meyveler katı meyve sıkacağında sıkılarak ya da cam rende ile rendelenip suyu süzülerek hazırlanır. İlk etapta teker teker kaynatılmış soğutulmuş su ile birebir sulandırarak verilebilir. Alerji yapmadığına emin olunduktan sonra karışık meyve suları hazırlanabilir Turunçgiller genellikle sekiz aydan sonra verilir. Elma suyu en iyi meyve suyudur. Elma sadece bebekler için değil yetişkinler içinde sağlık veren bir meyvedir. Sebze çorbası Patates bebeklerin iyi tolore ettikleri besleyici bir besindir.

Ancak bebek sindirim sistemi ilk altı ay nişastayı sindiremediği için altı aydan önce verilmez. Ispanak içindeki oksalik asit nedeni ile ilk bir yıl verilmez. Brokoli, kabak, patates ve havuç ile bir tatlı kaşığı yağlı tuzsuz çorba yapılır. Sebzeler için buharlı pişirme yöntemi çnerilir. Bebekler mevsimin sebze ve meyvelerini yemelidir. Hormonsuz ve taze olmalıdır. Her mevsim meyve ve sebzesinin o mevsime özel bir amacı bulunur. Dut enfeksiyonların arttığı yaz aylarında yetişir ve antibiyotik etkisi vardır, turunçgiller soğuk algınlığı ve gribin sık olduğu sonbahar ve kış meyveleridir,. Yüksek C vitamini deposudurlar. Mercimek çorbası Çok iyi bir protein kaynağıdır. Yumurta sarısı Yavaş yavaş başlanmalıdır. Et Bebekler için en iyi et kaynağı kıymadır. Sebze çorbalarına karıştırılarak ya da köfte olarak verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
5 aylik bebek hangi meyvelere baslamalidir 5 aylık bebeğe cicibebe nasıl verilmeli antibiyotik etkisi olan şifalı bitkiler bebeklere verilmi azdırmak bebe yoğurdu BEBEĞE EK GIDA YOĞURT NASIL MAYALANIR? bebege ek gıda vermeye ne zaman başlanmalı bebeğe mayalanan yoğurt kaç gün verilir bebeğim temmuz 2010 doğumlu ek gıdalara nasıl başlamalıyım bebeğime ek gıdaya ne zaman başlamalıyım bebeğime ne zaman yoğurt vermeye başlamalıyım bebek için mayalanan yoğurt kaç gün verilebilir bebek ne zaman cici bebe yer bebek ne zaman ek gıdaya başlamalı bebekler nezaman cici bebe yer bebeklerde ek gıdada et ne zaman başlanmalı video bebeklerde ete ne zaman başlamalı bebeklere cici bebe ne zaman verilir bebeklere cicibebe bebeklere ek gıda tarifleri uzman tv bebeklere meyve sıkacağından meyve suyu verilirmi bebeklere ne kadar cicibebe verilmeli bebeklere ne zaman cici bebe verilir bebeklere ne zaman su vermeye başlamalı bebeklere yoğurt ne zaman başlanmalı bebeklere yogurt verilir mi bebeklere yogurt verilirmi bebekleri ek gida nazaman baslamali cici bebe kaç aylıkken verilir cici bebe ne zaman cici bebe ne zaman verilir cicibebe bebeklere nasıl verilmeli cicibebe kac aydan sonra verilir cicibebe ne zaman verilir cicibebe süt ne zaman verilmeli cicibebeye ne zaman başlanmlaı ebeklerde nezaman sebze çorbası yaıplır ek gıda ne zaman başlanmalı ek gıda sebze suyu ne kadar verilir ek gıdada yoğurda ne zaman başlanmalı ek gıdalara ne zaman başlamalıyım ender saraçtan bebekler için ek gıda tarifi havuç suyu bebeklere hangi başlanmalı KATI MEYVE SIKACAĞINDA KAMPANYA KATI MEYVE SIKACAĞINDA NELER meyve sıkacağından meyvesuyu uzman tv bebekler ek gidaya ne zaman baslamali uzman tv bebeklerde ek gıda uzman tv bebeklere cici bebe ne zaman verilir uzman tv bebeklere yoğurt verilirmi uzman tv ek gıda uzman tv ilk ek gıda videoları uznan tv ek gıdalara ne zaman baslanmalı yoğurda ne zaman başlamalı yoğurt bebeklere ne zaman başlanmalı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Uc aylik bir oglum var ve hic uykusu yok uyku problemimiz var gazimiz var kabizligimiz var acikcasi varda var ne yapacagimi sasirdim karni tokta olsa yatmiyor acda olsa yatmiyor mulapa aptamil conformil kullaniyorum acaba mamalar oglumu rahatsizmi ediyor cici bebe versem yine gazimiz olurmu bilmiyorum uc aylik bebegi olan ve tecrubeli annelerin beni aydinlatmalarini istiyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.