Böbrek taşı rahatsızlığına karşı portakal suyu

Böbrek taşı rahatsızlığına karşı portakal suyu

Amerikan Nefroloji Derneği Dergisi”nde bu ay yayımlanacak araştırma sonuçlarına göre, farklı turunçgillerden elde edilen meyve suları böbrek taşlarına aynı etkiyi yapmıyor. Teksas Üniversitesi”ndeki araştırmada üç gruba ayrılan deneklerin bir kısmına üç su, diğer iki gruba ise limonata ya da portakal suyu verildi. Sonuçta, portakal suyunun ürik asidin kristalize olmasını engelleyen sitrat oranını artırdığını, fakat limonatanın bu etkiyi yapmadığı tespit edildi.

Araştırmayı yürüten grubun başkanı Dr. Clarita Odvina, böbrek taşları nedeniyle tedavi gören hastalara, aynı rahatsızlığa yeniden yakalanmamaları için diyetin yanısıra potasyum sitrat tavsiye ettiklerini söyledi. Odvina, mide ve bağırsaklardaki yan etkileri nedeniyle bu bileşiği kullanamayan hastalarda ise portakal suyunun önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Teksas Üniversitesi Tıp Merkezi, böbrek taşı rahatsızlığı geçirenlere her gün bir bardak portakal suyu içmelerini tavsiye etti.

Böbrek taşları, idrar içerisindeki ürenin yoğunlaşması sonucunda mineraller ve diğer kimyasal maddelerin birleşmesiyle oluşuyor. Zaman içerisinde kristalize olan maddeler bir araya gelerek taş oluşumuna neden oluyor.

Börek Taşı Nasıl Oluşur

Böbrek taşları en sık görülen ve ağrıya neden olan böbrek rahatsızlıklarından biridir. Erkeklerin 10%’unda ve bayanların 3%’ünde hayatlarının bir döneminde böbrek taşı oluşur. Ve bunların çoğunda , başka taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için , hastalık kronik bir hal alır.

Her biri yumruk büyüklüğünde olan böbrekler vücudun yan-arka kısımlarında yerleşmiş organlardır. Mesaneye üreter adı verilen dar tüplerle bağlanmışlardır. Böbrekler kanı süzen, faydalı maddeleri tekrar vücuda geri alan , zararlı maddelerin idrarla atılımını sağlayan filtrelerdir. Böbrekten atılan idrar mesanede toplanır ve üretra adı verilen kanalla vücuttan dışarı atılır.

Böbrek taşları , çeşitli minerallerin ve başka maddelerin böbrekte toplanıp, katı parçacıklar halinde çökmesi sonucu oluşur. Normal koşullarda idrarda bulunan çeşitli kimyasallar bu çökmeyi engeller. Fakat bazı durumlarda bu koruyucu mekanizma etkisini yitirir. Eğer oluşan parçacıklar küçükse herhangi bir yakınmaya neden olmadan idrarla atılırlar. Daha büyük taşlar ise böbrekte veya idrar yolunda bir yerde takılıp tıkanmaya yol açabilirler.

Beş çeşit böbrek taşı türü bulunmaktadır :

1. Kalsiyum oksalat taşları ve 2. kalsiyum fosfat taşları : Bu tür taşlar en sık görülen taşlardır ve tüm görülenlerin 80 %’ini teşkil ederler. Herhangi bir nedenle kalsiyum ve diğer minerallerin idrardaki konsantrasyonu arttığında önce kristal oluşumu meydana gelir , bunu küçük taşların ve sonrada büyük taşların oluşumu izler.

3. Strüvit taşları: Amonyum , magnezyum ve fosfat tuzlarından oluşmuştur. Genellikle kadınlarda görülürler ve idrar yolu enfeksiyonu sonucu oluşan taşlardır.

4. Ürik asit taşları : Protein metabolizmasının bir ürünü olan ürik asidin vücutta biriktiği bir hastalık olan “ gut” hastalığı bulunanlarda görülen taşlardır.

5. Sistin taşları : Proteinlerde bulunan bir amino asit olan sistinin , nadir görülen genetik bir hastalık neticesinde aşırı miktarlarda böbrekte birikmesi sonucu oluşan taşlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.