Ceviz ağacı ve yaprağı kürü faydaları

Ceviz ağacı ve yaprağı kürü faydaları

cevizCeviz Ağacı (Junglans Regia), daha yapraklanmadan, Mayıs’ ta çiçeklenir. Taze yaprakları Haziran’ da, kolayca delinebilecek durumdaki meyveleri Haziran ortasında ve olgunları ise Eylül’de toplanır. 25-30 m kadar yüksekliğe ulaşabilen, kışın yaprak döken gösterişli bir ağaçtır. Yapraklar tek tüysü, yaprakçıklar tam kenarlı ve kuvvetli kokuludur. Drog elde etmek için yapraklar Haziran ve Temmuz aylarında toplanır, havadar ve gölgeli bir yere serilerek kurutulur ve ince kıyılarak hava almayan kaplarda saklanır. Ceviz ağacı, Kuzey doğu ve doğu Anadolu’ da yabani olarak yetiştiği gibi, bahçelerde de yetiştirilmektedir. Yaprakları tanen, eterli uçucu yağ, juglan (mantar hastalıklarına karşı etkili), C vitamini ve flavonlar içermektedir.

Ceviz Yaprak ve meyvesi – Büyütmek için TIKLAYINIZCeviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı (astringent), kuvvetlendirici (tonik) ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır. Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir.  İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır. Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca (scrofula), frengi (sifilis), egzema (mayasıl), herpes (uçuk)  ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir. Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir. Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzemalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız boşluğu iltihabı, dişeti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, donuk kabarcıkları iyileşir. Ceviz yaprağı kaynama suyu, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon (ovarak sürme) yapmakla kullanılır. Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etklidir.

Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen, mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tentürü elde edilir. Bu tentür, ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.

UYARILAR: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur. (Referans3)

Kullanım Biçimleri:

Çay hazırlamak:

1) Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. (Referans1)

2) Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak  içilir. (Referans3)

Banyo ve Yıkama Katkısı: Tam banyolar için, iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak,  akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

Tentür hazırlamak: Haziran ortasında, 20 kadar genç ceviz dörde bölünerek bir cam kavanoza koyulur ve üstüne 1 lt kanyak eklenir. Kanyak, cevizlerin üstüne çıkmalıdır. Ağzı iyice kapanan kavanoz 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir. Sonra süzülerek koyu renkli şişelere doldurulur. Gereğine göre, 15-20 damla alınır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ahmet maranki ceviz yaprağı kürü ahmet maranki ceviz yaprağından cilt bakımı ahmet maranki ceviz yaprağının faydaları BAYAN ceviz yaprağının faydaları burçyapraklarifaydaları ceviz agacı bileşenleri ceviz ağacı dişe nasıl fayda eder ceviz ağacı nasıl kullanılır ceviz ağacı ökse si ceviz agacı suyu ceviz agacı suyu nerede kullanılır ceviz ağacı yaprağının dişlere faydası ceviz ağacında ökse otu ceviz agacında ökse otu varmıdır ceviz ağacında ökse otunun faydaları ceviz agacındaki ökse otu ceviz ağacındaki ökse otu neye iyi gelir ceviz ağacından kolay yay yapımı ceviz ağacının ökse otu ceviz ağacının ökse otunun faydaları ceviz ağacının ökse otunun resmi ceviz ağaçtan nasıl toplanır ceviz ekimi nasıl yapılır ceviz nasıl toplanır ceviz ne ile toplanı ceviz ökse otunun faydaları ceviz tentür nasıl yapılır ceviz tentürü çocuklarda kullanımı ceviz tentürü faydaları ceviz tentürü kullanımı ceviz tenturu nasil yapilir ceviz tentürü nasıl hazırlanır ceviz tentürü nasıl kullanılır ceviz tentürünün faydaları ceviz tentürünün faydası ceviz tentürünün tarifi ceviz yağını nasıl elde ederiz ceviz yaprag neye yarar ceviz yapragi neye iyi geliyor ceviz yaprağı ceviz yaprağı ahmet maranki ceviz yaprağı çayı ceviz yaprağı cilde ceviz yaprağı cilt ceviz yaprağı dal arasında ceviz yaprağı faydaları ceviz yaprağı faydası ceviz yaprağı göğüs ceviz yaprağı ile cilt tedavisi ceviz yaprağı kürü ceviz yaprağı kürü çayı ceviz yaprağı kürünün yapılışı ceviz yaprağı ne işe yarar ceviz yaprağı suyu ceviz yaprağı suyu cilde faydaları ceviz yaprağı yağı ceviz yaprağını cilde faydası ceviz yaprağının cilde faydaları ceviz yaprağının cilde faydası ceviz yaprağının dişlere faydaları ceviz yaprağının faydaları ceviz yaprağının faydaları ahmet maranki ceviz yaprağının faydaları HAZIRLANIŞI ceviz yaprağının faydası ceviz yaprağının hazırlanışı ceviz yaprağının hazırlanması ceviz yaprağının yapılışı ceviz yapraklarının cilt için faydaları ceviz yapraklarının faydaları ceviz yapraklarınınfaydaları CEVİZ YAPRANIN CİLDEFAYDALARI cevizdeki ökse otu cevizin dişlere faydası cevizin yağı nasıl elde ederiz CEVİZİN YARARLARI-HABERTÜRK 2010 cevizler nasıl toplanır? cevizyapragi yagi dr tavsiyesi kaynatılmış ceviz yaprağının faydaları en kolay yay YAPIMI ender sarac ceviz yaprak kolay yay yapımı Lahana Kürü ökse ağacı ökse ceviz okse otu ceviz ökse otunun CEVİZ AĞACI şifalı bitkiler ceviz tentürün faydaları şifalı tentürler tentürün faydaları yay yapımı yay yapımı izle zeytin yapraginin faydalari

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.