Gebelikte yüksek tansiyon sorununa dikkat

Gebelikte yüksek tansiyon sorununa dikkat

Gebelikte Yüksek Tansiyona Dikkat

Yüksek tansiyon, gebelik döneminde anne adayı için risk oluşturabileceği gibi bebeğin yetersiz gelişmesine yol açabiliyor.

Küresel ısınmayla birlikte artan hava sıcaklıkları, özellikle tansiyon sorunu olan anne adayları için ciddi risk taşıyor.
Uzmanlar, sıcak havanın, hiç bir sağlık sorunu bulunmayan gebeler için dahi riskli olduğunu, yüksek sıcaklığın anne adayının yanı sıra bebeği için de tehlike yarattığını belirtiyorlar.

Konun uzmanları, özellikle yüksek tansiyonu (yüksek kan basıncı) bulunan gebelerde riskin daha da artarak bebeğin yeterince gelişememesine yol açabileceği uyarısında bulundular.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) İkinci Başkanı ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, gebelikte yüksek tansiyona dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlıklı gebeliklerde bebeğin büyümesi için gerekli olan besin ve oksijenin anneden sağlandığını, anne kanının plasentada dolaşarak besin ile oksijenin göbek kordonundan bebeğe geçtiğini belirten Tıraş, yüksek kan basıncının gebelikte sorunlara yol açabildiğini ifade etti.

Tıraş; “anne adayı yüksek kan basıncına sahipse, bu, plasentaya yetersiz kan akımı olmasına sebep olabilir ve bebek ihtiyacı olan oksijen ve besini düşük miktarda alır. Bu durum bebeğin büyümesini yavaşlatabilir” dedi.

Gebelikten önce kronik hipertansiyonu bulunan anne adaylarında tansiyon şikayetinin gebelik süresince ve bebeğin doğumundan sonra da devam ettiğini kaydeden Tıraş; bu nedenle kronik hipertansiyonun mutlaka denetim altına alınması gerektiğini, çünkü yüksek kan basıncının kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini hatırlattı.

Yüksek kan basıncının gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkması (gestasyonel hipertansiyon) halinde ise bu sorunun bebeğin doğumuyla birlikte sonlanacağını ifade eden Tıraş, gebelik dönemi içinde tansiyon kontrolü için sık sık hekime başvurulacağına dikkati çekti.

Tıraş, yüksek tansiyonun, “Preeklampsi” ve “Eklampsi” diye adlandırılan, yalnızca gebelik döneminde ortaya çıkan ve gebeliğin normal dışı seyretmesine yol açan ciddi bir duruma yol açabileceği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Bülent Tıraş, bu konuyu şöyle açıkladı:
“Preeklampsinin, tüm vücut organlarını etkileyen ciddi medikal bir sorun olarak preeklampsi böbrek üzerinde stres yaratarak anne idrarında artmış protein atılımına sebep olabiliyor. Ayrıca baş ağrısı, görme problemleri, hızlı kilo alımı, el ve yüzün şişmesi gibi istenmeyen etkilere yol açabiliyor. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte annede preeklampsi de sona eriyor, ancak bazı ağır preeklampsi vakalarında doğumun ardından 48–72 saat içerisinde latince ’’yıldırım’’ anlamına gelen ve anne adayının nöbet geçirmesine yol açan ’’Eklampsi’’ oluşma riski ortaya çıkıyor. Bu nedenle annenin durumunun doğum sonrasında takip edilmesi gerekiyor”.

Öte yandan yüksek tansiyona bağlı gelişebilecek felç riskini önlemek için bazı durumlarda tansiyonu kontrol edebilmek amacıyla doğumun ardından birkaç hafta tansiyon düşürücü ilaç tedavisi uygulanabiliyor.

Tansiyon sorunu olduğunu bilmeyen anne adayında, karnının üst kısmında (özellikle sağ üstte, karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler; tansiyon yükselmesi ve buna bağlı gelişen preeklampsinin belirtisi olabiliyor.

Yüksek tansiyon kadar olmasa bile düşük tansiyon da risk taşıyor. Düşük tansiyonlu anne adaylarında genel baygınlık, sersemlik, baş dönmesi gibi sorunlar görülebiliyor. Düşük tansiyonun en önemli nedenleri arasında yetersiz sıvı alımı, aşırı sıcaklar ve uzun süre ayakta kalmak sayılabiliyor. Önlem için bol miktar sıvı tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, sol tarafa yatmayı tercih etmek, düzenli beslenmek, otururken yavaşça kalkmak yeterli olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.