Gece körlüğüne ve yaşlılığa bağlı körlüğe karşı ıspanak

Gece körlüğüne ve yaşlılığa bağlı körlüğe karşı ıspanak

Ispanak denilince aklımıza ilk gelen şeyler Temel Reis ve demirdir. Son yıllarda itibarı sarsılsa da ıspanak en yüksek demir içeren sebzelerdendir. Ispanağın içeriğindeki demir onu sevilen ve bol tüketilmesi gereken besinler arasına sokuyor. Yapılan son araştırmalar da ıspanağın bu ününü pekiştirecek veriler içeriyor. BU araştırmaya göre ıspanak yaşlılığa bağlı körlüğü engelliyor.

Ispanak yaşlılığa bağlı körülüğü önlüyor çünkü, ıspanağın içermiş olduğu bileşenler adele ve kas sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca ıspanak, yaşlılıkta gözde leke şeklinde ortaya çıkan, makula dejenerasyonunu da önlemeye yardımcı bir bitki.
*Bir yıl boyunca haftada 4 ile 7 kez ıspanak yiyenlerin, bu hastalığı önleyebildikleri kaydedildi.
*Ispanağın, gözlerin karşı ışıkta ve parlak ışıkta daha iyi görmesini sağladığı, gece görüşünü kuvvetlendirdiği kaydediliyor.
* Ispanağın,Makula dejenerasyonu nedeniyle kör olmuş insanların ıspanak sayesinde yeniden görme umudu olduğu iddia ediliyor.
* Ispanağın içinde bulunan Karotenoid adlı maddenin gözleri koruduğu açıklandı.
* Diğer yandan , içeriğinde demir, vitaminler ve enzimler bulunan ıspanağın vücudun dayanıklılığını artırdığı, kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderdiği, soğuk algınlığına karşı koruduğu belirtiliyor.
* Kalp ve gelişme bozukluğunu giderdiği ifade edilen ıspanak, kalp adalelerini kuvvetlendiriyor. Ruhi çöküntünün sıkıntılarını giderdiği kaydedilen ıspanak ayrıca, kan miktarını artırdığı gibi ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarında faydalı. Kanser ve veremden koruduğu da bildirilen ıspanak , hamilelere de iyi geliyor.
* Gebelikye yenen ıspanak, doğacak bebeğin güçlü olmasını sağlıyor.
* Ayrıca ıspanak, yara, yanık ve dolama gibi hastalıklarda faydalıdır.
* Dişlerin çürümesini önleyen , ıspanak, şişmanlık ve şeker hastalığına karşı da etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.