İstanbul Fashion Week Rana & Berna Canok Defilesi

İstanbul Fashion Week Rana & Berna Canok Defilesi

İstanbul Fashion Week kapsamındaki  Rana&Berna Canok karma defilesi

27 Ağustos Cuma günü, İTKİB’in organizasyonunda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve  İstanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğiyle düzenlendi.

Türkiye’de “Tasarımcı İkiz Kardeşler” olarak bilinen Rana ve Berna Canok, heykelin fark edilmeyen tüm detaylarını, İTÜ Taşkışla binasında yapılan karma defilede,  “Yürüyen Heykeller” isimli koleksiyonlarında, giysi ve aksesuar üzerinde üç boyutlu estetik biçimler yaratmayı amaçlayarak ve görselliği en güçlü şekilde ifade ederek hayata geçirdiler.

Katılımın oldukça yüksek  olduğu ve moda severlerin keyifle takip ettiği defilede, Rana ve Berna Canok, 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında  kavramlar arasında ilişkiler kurabilmeyi, buna görsel anlamalar ve semboller yükleyebilmeyi, verilmek istenen mesajı görsel bir dil ile ifade edebilmeyi ve iletişimin en önemli unsuru olan estetiğin, her alanda kullanabileceğinin becerisini kanıtladılar.

Selda Car, Sema Şimşek, Ahu Yağtu, Fatma Yaman ve Petra Herzigova gibi podyumun önde gelen 12 mankeni tarafından sunulan koleksiyondaki formlar; cesaret verici ve motive edici bir ruh sağlarken, kıyafetlerdeki üç boyutlu tasarımlar ön plandaydı.

Her koleksiyonlarında olduğu gibi, 2011 İlkbahar/Yaz  sezonunda da  “Koleksiyonda kumaşa güç veren unsur formdur” mottosu ile tasarımlarına yön veren Rana ve Bena Canok, aksesuar bütünlüğünde ise enerjinin özündeki gücü ön plana çıkarttılar.

Rana ve Berna Canok kardeşlerin kütle-detay ilişkisinin bütünlüğünü göz ardı etmeden tasarladıkları 2011 İlkbahar/Yaz koleksiyonundaki karma defilede, Tuvana Büyükçınar, Niyazi Erdoğan ve Nejla Güvenç’in de tasarımları yer aldı. Defilede yer alan mankenlerin makyajı ise, Bobbi Brown markası tarafından yapıldı.

Rana&Berna Canok koleksiyonları, Galata Kule Sokak Salvatore Apt. No: 9/2 Galata’da bulunan butiklerinde sergilenmektedir.

IFW Hakkında

2006 senesinden beri Türkiye Moda Tasarımcıları üyesi olan Rana ve Berna Canok, MTD işbirliği ile organize edilen 2010 İstanbul Fashion Week için “Istanbul Fashion Week, moda alanında sektörün gücünü gösteren önemli bir organizasyon. “Moda-Tasarım ve Sanat” eksenli bu organizasyonun içinde yer almaktan gurur duyuyoruz. İtalya Milano, Fransa Paris, İngiltere Londra, Amerika New York Moda Haftaları ile kendilerini ifade ediyor, dünya gündemine oturuyorlar. Türkiye, diğer hiçbir ülkede olmayan bir birikimi elinde bulunduruyor. İstanbul Fashion Week’in de uzun vadede en önemli ilk beş moda haftasının biri haline geleceğine inanıyoruz. IFW, Türkiye’nin bir üreticiden ziyade moda yaratıp, tasarlayan ülke olma yolunda geldiği noktayı tüm dünyaya göstermeyi amaçlıyor.” diyorlar.

Berna Canok  – Moda & Aksesuar Tasarımcısı

1972 İstanbul doğumlu Berna Canok, MSÜ GSF Heykel Bölümünü bitirdi. 1997’de kendi adı altında resim- heykel atölyesini kurdu. 2000-2007 yılları arasında altın takı tasarımı alanında önde gelen firmaların özel koleksiyonlarını hazırladı. İlk olarak 2002 senesinde  İtalya’da-Vicenzero Fuar’ına kişisel koleksiyonu ile katıldı. 2004 yılında İsviçre’de Basel Fuarı’na ikinci koleksiyonu ile yer aldı. 2005 senesinde Almanya’da Inhorgenta Fuarı’na pırlanta koleksiyonu ile katıldı. 2006 yılında Türkiye Moda Tasarımcıları Derneği üyesi oldu. 2008’de ilk defa  Galata Moda koleksiyonu tüketiciyle buluştu ve MTD’ nin her sene düzenlediği  moda fuarlarına koleksiyonu ile katılmaya devam etmektedir.

Berna Canok halen özgün moda aksesuarları ile yurtiçi ve yurtdışında kurumsallaşmış markalara moda danışmanlığı yapmaktadır.

Rana Canok – Moda Tasarımcısı

Rana Canok 1972, İstanbul’da doğdu. 1992-1996 Mimar Sinan Üniversitesi GSF Tekstil bölümünden mezun oldu. 1994 yılında moda-tekstil dünyasına katıldı ve Triko-Deri-Dokuma ağırlıklı kurumsal yurtiçi markalara koleksiyonlarını hazırlamaya başladı. Ardından 1997 yılında İtalya, Almanya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde bulunan Diesel, Armani, Betty Jackson, Laurel Vidal ve Zara için kişisel  koleksiyonlarını tasarladı. 2002 senesinden itibaren yurtdışında yapılan moda fuarlarına özel kreasyonları ile katıldı. 2002

Mos Leather,2003 Le Show, 2004 Barcelona-Bread&Butter, 2007 Almanya –  CPD. 2006 senesinde Türkiye Moda Tasarımcıları Derneği üyesi oldu. 2008 yılında ilk defa  Galata Moda koleksiyonu ile tüketiciyle buluştu. Ve MTD’ nin her sene düzenlediği  moda fuarlarına koleksiyonu ile katılmaya devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.