Kefir nasıl yapılır? Kefirin faydaları neler?

Kefir nasıl yapılır? Kefirin faydaları neler?

Kefir nasil yapilir?
Kefir yapilisinda kullanilan süt kaynatilir ve metal olmayan (tercihan cam) bir kap içinde ilitilir (süt temiz ise kaynatilmayabilir).
Üzerindeki kaymak tabakasi alinir ve 1 çorba kasigi kadar kefir mayasi atilir ve süt iyice karistirilir.
Kabin kapagi kapatilir ve süt 20-25 C ‘de kalacak sekilde kap bir yere birakilir. Mayalanacak kab soba ya da kalorifer yakinina getirilir. Çevre isisi düsük ise kabin etrafi bezle sarilir. Kabin 20-30°C’ lerde olmasi saglanir. Kap içindeki süt normal olarak 18-24 saat sonra pihtilasir. Maya miktari düsük ve ortam soguk ise pihtilasma gecikir. Mayalanmis süt madeni olmayan bir tel süzgeçten ya da tülbentten süzülür. Süzgeç üzerinde kalan daneler tekrar maya olarak kullanilir. Kefir mayasi (taneleri) hemen kullanilmayacaksa agzi kapali bir cam kavanoz içinde buzdolabinda saklanir. Bazilari kefir tanelerini saklamadan önce yikarlar. Eger yikama yapacaksaniz kefir tanelerinin zarar görmemesi için klorsuz su kullanin. Saklanmak istendigi zaman daneleri örtecek kadar bardaga su koymak gerekir.

Kefir neye benzer?
Kefir yogurda ya da ayrana benzer. Zaten benzer sekilde mayalanir. Bekletildikçe tadi eksir ve çok az olan alkol orani artar.
Kefirin zarari var mi?
Kefirin bilinen bir zarari yoktur. Çok nadir olarak bazi kisiler yeni basladiklarinda fazla kefir içmeye tahammül edemezler. Bu kisiler kefir miktarini yavas yavas artirmalidir. Bazi kisiler toksinlerden temizlenirken toksinlerin geçtigi dokularda bir takim rahatsizliklar olusabilir. Kisa bir süre sonra, toksinler vücut disina çikacak ve kisi kendini çok iyi hissedecektir (iyilesme krizi).

Kefir tanelerini nereden temin edebilirim?
Kefir tanelerini, Ege Ziraat fakültesi gibi bazi fakültelerden, aktarlardan ya da tanidiklarinizdan temin edebilirsiniz.
Bazi firmalar hazir kefir de satmaya baslamistir.
Kefirinizin ucuz ve istediginiz kivamda olmasi için mümkünse kendiniz yapin.

Kefir taneleri neye benzer?
Kefir taneleri karnabahar görünümünde fakat lastik kivamindadir. Kefir tanelerinin disinda kefiran denilen bir yapiskan bir zar(f) vardir. Yararli bakteriler ve mantarlar kendi yaptiklari bu zarin içinde yasarlar

Kefir taneleri çok büyümüsse kesilmeli mi?
Kefir taneleriniz büyük ise bunu kesmeyin, aksi halde kefiran metalden zarar görebilir. En iyisi hafifçe elinizle sikmadan ayirmaktir.

Kefir taneleri sonsuza kadar yasayabilir mi?
Kuru kefir taneleri birkaç mayalamadan sonra yok olabilir. Ama islak maya eger iyi bakilirsa sonsuza kadar saglikli kalir (simdiye kadar nasil geldi!) Kefir tanelerini sikmayin, metal degdirmeyin, temiz tutun. Uzun süre kullanmayacaksaniz soguk bir yerde (tercihan buzdolabinda) tutun. Daha uzun süre saklamak istiyenler derin dondurucuya koyabilirler.

Kefir tanelerini daha çabuk nasil büyütebilirim?
Mayanin miktari ne kadar fazla ve mayalama süresi ne kadar uzunsa kefir taneleri de o kadar büyük olur. Fakat belli bir noktadan sonra üreme yavaslar. Tane ve su ayrilirsa tekrar ekilirse taneler daha çabuk büyür.

Kefirin tam olarak mayalandigini nasil anlarim?
Bu genellikle oda sicakliginda 24 saat içinde gerçeklesir. Kefir tanelerine kürdan sokun. Ayakta duruyorsa kefir mayalanmistir. Mayaladiginiz kefirde taneler (yukarida) ile peyniralti suyu (whey) (asagida) arasindaki sinir keskinlesmisse kefir olmustur.

Kefirin tadini ve kivamini ayarlamak için ne yapayim?
Kefiriniz tatli ise ve eksi seviyorsaniz mayalanma süresini 48 saate kadar uzatin. Kefir eksidikçe faydasi artar. Ayrica alkol miktari da artar. Tatli kefir istiyorsaniz mayalanma süresin 24 saatten fazla uzatmayin ve kefiri buzdolabinda saklayin. Kefirinizin daha kati olmasin istiyorsaniz ayirdiginiz kefir ayranini birkaç saat buzdolabinda tutun.

Kefir yapmayi bir süre ertelemek istiyorsam ne yapayim?
Eger bir süre kefir yapmayacaksaniz, mayayi buzdolabinin rafina koyun. Böylece kefirin üremesi yavaslayacaktir. Birkaç gün bu sekilde fazla degismeden durabilir. Eger daha uzun süre tutmak istiyorsaniz, kefir tanelerini örtecek kadar kaba süt koyun ve kabi dondurucuya koyun. Böylelikle birkaç hafta süre ile kefir asiri bir üreme göstermez.

Kefir için hangi sütü kullanayim?
En tercih edileni Eski ve Orta Asya Türklerinin yaptigi gibi çig keçi sütüdür. Diger hayvanlarin sütü de olabilir. Yemlenen degil otlayan hayvanlarin sütünü tercih edin. Market sütleri iyi bir tercih degildir. Bunlar içinden günlük sise sütlerini tercih edin. Kutu sütlerini tercih etmeyin (zaten bazilari da mayalanmiyor).

Ne kadar kefir tüketmeliyim?
Ne kadar yogurt yiyorsaniz o kadar. Önce bir çay bardagi için sonra miktar gittikçe arttirin. Genellikle 250-1000 mL kadar tüketilmektedir. Müzmin hastaligi olan kisilerin en az bir litre kadar kullanmasi tavsiye edilmektedir.

Sicak yemeklere kefir konulur mu?
Kefir sicak yemeklerin üzerine eklenebilir ve hatta pisirilebilir de. Kefirden maksimal etkiyi saglayabilmek istiyorsaniz isiya maruz birakmayin. Çünkü bu içindeki faydali mikroplari öldürecektir.
Süt disi maddelerle de kefir yapilabilir mi?
Evet yapilabilir. Fakat verilen sivinin içinde kefir mikroplarinin hayatiyetini sürdürebilecegi herhangi bir seker bulunmalidir. Meyve suyu ya da sekerli su ile yapilan kefire su kefiri denmektedir. Bu kefirlerin mayalanmasi genellikle daha uzun sürmektedir.

Kefir ile yogurdun farklari nelerdir?
Her ikisi de sütün fermantasyonu sonucu elde edilir. Görünüs olarak birbirlerine çok benzerler Yogurt prebiyotiktir yani probiyotiklerin üremesini artarir. Kefir probiyotiktir. Yani kendisi yararli mikroorganizmadir.

Yogurtta mikroorganizma olarak sadece bifidobakterler ve laktobasiller bulunur (market yogurdu ise onlar da yok !!). Kefirde ise bunlara ilaveten Lactobacillus Caucasus, Leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler ile Saccharomyces kefir and Torula kefir gibi mantarlar bulunur. Sonuç olarak evde yapilan yogurt sagliginiz için çok iyidir kefir ise ondan da iyidir.

Kefir ve kanser
Kefir tümör olusumunu engellemekte ya da var olanin ilerlemesini azaltmaktadir.

Kefir ve vitaminler
Kefir içindeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pan-totenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yapar-lar. Kefir mikroorganizmalarinin ürettigi biyotin diger B kompleks vitaminlerinin emilimini de artirir.

Prof. Dr. Ahmet AYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Merhaba, ben kefir mayalamak istiyorum fakat sütün sıcaklığı nasıl olmalı. Açık inek sütü olabilir mi ve hazır süt ise ısıtılacak mı bilemedim. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.