Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kısırlık, evlenen çiftlerin %15’ini kapsayan bir çocuk sahibi olamama durumudur. Sebepleri eskiden daha çok kadın ağırlıklıyken günümüzde artık erkeklerle hemen hemen eşit kabul edilmektedir. Yani kısırlığa %50 kadın %50 erkeğe ait faktörler sebep olmaktadır. Kadınlarda rastlanılan sebepleri yumurtlama bozuklukları, tüplerde tıkanıklık veya hormonel sebeplerden yumurtlayamama durumlarıdır. Erkeklerde daha çok spermlerle ilgili problemler ön plandadır. Sperm azlığı, sperm hareket bozukluğu, sperm morfoloji kusuru gibi sorunlardır. Erkeklerle ilgili araştırma çok çabuk tamamlandığından bir çift doktora danıştığında öncelikle erkeğin değerlendirilmesi yapılır.

Çünkü erkeğin değerlendirmesi daha pratiktir ve en azından %50 faktörü eleyebilecek imkan sağladığından araştırma aşamasında kolaylık sağlar. Tabi ki bunlardan önce çiftlere bir muayene ve sorgulama yapılmalıdır. Bazı çiftler ilişkiye girememe problemlerini çekindiği için söylememektedir ve bunlar araştırılmalıdır. Muayenede çiftin bireylerinde doğuştan gelebilecek bir yapısal problem olup olmadığı incelenmelidir. Eğer bunlar yoksa basit bir spermiogram ile spermlerdeki sayı, hareketlilik, kalite gibi durumlarında problem olup olmadığı değerlendirildikten sonra erkek faktörü elenmelidir ve kadın araştırılmaya başlanır.

Kadınlarda en çok yumurtlama düzensizlikleri, yumurtalık rezervinin azalması, yaşın ilerlemesine bağlı olarak yumurtalık kapasitesinin zayıflaması ve tüplerdeki olası bir tıkanıklık incelenir. Bunlar basit hormonel testlerle değerlendirilebilir. Ultrason takipleriyle yumurtlama takibi yapılabilir ve kişinin potansiyeli araştırılır. Tüplerde tıkanıklık olup olmadığı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.