Menopoz dönemi sinir sistemimizi etkiler mi?

Menopoz dönemi sinir sistemimizi etkiler mi?

Menopoz genellikle orta yaş döneminde başlayan bir süreçtir. Pek çok kadın menopoz dönemini regl periyotlarının sonlanması olarak düşünmektedir. Bu dönemde kadınlar kendilerinde birtakım hormonal ve fiziksel değişikliklerin ortaya çıktığını fark ederler. Menopozun yaşlanmanın getirdiği normal bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Ancak eğer over olarak adlandırdığımız yumurtalıklar ameliyatla alınmışsa ya da başka bir nedenden dolayı hasarlanmışsa (radyoterapi gibi) erken yaşlarda da menopoz tablosu gelişebilmektedir. Menopozda nelerin değişeceği her kadının merak ettiği bir sorudur. Bu dönemde östrojen hormonu dediğimiz hormon vücutta azalmaktadır. Tamamıyla fizyolojik yani normal bir durum olan östrojen azalması sinir sistemimiz üzerinde de etkilere yol açmaktadır.

Sinir sistemimizde östrojeni bağlayan bölgelerin (reseptör) varlığı gösterilmiştir. Bu nedenle de hormon düzeyindeki düşmenin sinir sistemimizle ilgili değişikliklere yol açması sürpriz değildir.

1. Migren: Çok sık karşılaşılan bir baş ağrısı türüdür. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık görülür. Hastaların bir bölümü migren ataklarının regl dönemlerinde daha belirgin olduğundan yakınırlar. Regl dönemlerinin sonlandığı menopoz döneminin başlaması ile birlikte, migrenli hastaların büyük bölümünde baş ağrısı ataklarında seyrelme, ağrı şiddetinde azalma olmasını bekleriz. Ancak, daha az sıklıkta da olsa, bazı hastalarda menopozla birlikte başlayan migren tabloları da tanımlanmaktadır.

Eğer geçirdiğiniz bir ameliyat sonrası menopoza girmişseniz (jinekolojik bir operasyon), migreninizde artış gözlenmesi olasılığının, ağrı ataklarından kurtulma ihtimalinizden daha yüksek olduğu bildirilmektedir.

2. İnme (Felç): Koroner kalp hastalığı ve kanserden sonra üçüncü ölüm nedeni inmelerdir. Beyinde oluşan tıkanma ya da kanamalar bu duruma yol açar. Östrojen kadınlarda damar hastalıklarından koruyucu bir rol oynamakta, damar sertliği gelişimini azaltmaktadır. Menopoz döneminde azalan östrojenle inme riski de artış göstermektedir.

Menopoz döneminde uygulanacak hormon tedavilerinin, inmeden korunma üzerine olumlu etkileri olup olmadığı konusundaki çalışmaların sonuçları ise halen tartışmalıdır.

3. Sara Hastalığı (Epilepsi): Bu hastalık kadınlarda ve erkeklerde benzer sıklıkta görülür. Menopoz öncesi epilepsi hastası olan bayanlarda menopoz sonrası ne olacağını kestirmek zordur.

Kaynak: Hürriyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.