Mide Ekşimesi (Mide Yanması) Nedenleri

Mide Ekşimesi (Mide Yanması) Nedenleri

Mideniz mi ekşiyor?
“En sık karşılaşılan sağlık sorunu nedir?” sorusunun cevabı ülkeden ülkeye değişir ama “mide yanması veya ekşimesi” dünyanın her yerinde ilk üçe mutlaka girer.
Bu soruna özelikle orta yaşlarda çok sık rastlanır. Mide yanması veya ekşimesinin çok sık görülmesinin fizyolojik nedeni midenin zaten ciddi bir asit ortamına sahip olması ve bu asit ortamı etkisinden (çoğu kez bizim yaptığımız hatalar nedeniyle) yeteri kadar korunamamasıdır.

NEDEN OLUYOR?
Mide yanması öncellikle midenizde bir şeylerin iyi gitmediğini işaret eder. Arka planda gastrit, ülser, reflü gibi bir sorun vardır. Özelikle sürekli alkol alanlarda, bazı ilaçları (aspirin ve romatizma ilaçları, kortizon) kullananlarda da sık görülür. Çok fazla yağlı, kızartılmış, konserve besinler yiyenlerde, ayaküstü atıştıran ve hızlı aceleci davranıp lokmalarını çiğnemeden yutanlarda bu şikayete daha sık rastlanır. Fast food besinlerin özellikle dışarıda hazırlanan kızartılmış yiyeceklerin, Çin yemeklerinin de daha kolay yanma, ekşime gibi şikayetlere yol açtığı biliniyor. Mide yanması, ekşimesi yapabilecek başka yüzlerce sebep var. Örneğin sigara içenlerde, gece geç saatlerde veya uyku öncesinde atıştırma alışkanlığı olanlarda, tok karınla yatanlarda, yemeklerden tıka basa doymadan kalkmayanlarda, önüne gelen her şeyi yiyip midesini bir çöp kutusu gibi kullananlarda da bu şikayet sık görülüyor. Yemekten hemen sonra uzanma alışkanlığı, yemeklerde kolalı içecekler içme yanlışlığı ve bazı insanlarda acı ve baharatlı yiyecekler de yanmaya sebep olabiliyor.

NASIL ÖNLENİR?
Eğer mide yanması şikayetiniz varsa hazır çorbalardan özellikle et suyu ile hazırlanmış çorbalardan, gazlı içeceklerden, asitli meyve sularından (bilhassa domates ve portakal suyundan) uzak durun. Sosu, kreması, yağı, mayonezi bol yiyecekleri de unutun! Kafeinli içeceklerin de asit salgısını artırdığı, yanmayı – ekşimeyi tetiklediği aklınızda olsun. Sık sık ve az az yemeye kızartmalardan uzak durmaya çalışmanızda fayda var. Sıcak suya doğranmış çiğ patatesin suyu mükemmel bir yardımcıdır. Havuç suyunun da yararlı olduğu biliniyor. Yoğurt sütten daha faydalı bulunuyor. Diğer doğal destekler arasında elma sirkesinin, çiğ lahana ve haşlanmış karnabaharın da yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Mide yanmalarının çoğununun arka planında stres faktörünün bulunduğunu ve bu faktör ortadan kaldırılmadan yanmanın da reflünün de başarılı bir şekilde tedavi edilemeyeceğini de hatırlatalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.