Muhteşem Yüzyıl Dizisinin Görünmeyen Yıldızı

Muhteşem Yüzyıl Dizisinin Görünmeyen Yıldızı

Büyük tepki toplayan “Muhteşem Yüzyıl” dizisi senaryosunda Hürrem Sultan’dan başka çok dikkati çeken bir tip daha var.

Pargalı İbrahim Paşa!

Dizide hep “Pargalı” diye anılıyor. Bazı tarihçilerin Venedikli olduğunu iddia ettiği Pargalı, bir Rum olan ve ilk adı bilinmeyen İbrahim, küçük yaşta Türklerin eline esir olarak geçiyor ve sonraki yıllarda “Kanunî Sultan Süleyman” adıyla anılacak olan Şehzade Süleyman’a hediye ediliyor. Yıl 1510…

15 yaşında olan Şehzade Süleyman, kendisiyle aynı yaştaki Pargalı İbrahim’le çok iyi arkadaş oluyor ve kardeş gibi büyüyorlar.
İbrahim büyüdükçe, görenleri hayran bırakan yakışıklı bir delikanlı oluyor ve kölelikten Osmanlı İmparatorluğu Sadrazamlığı’na doğru müthiş serüveni başlıyor.
Peki, Pargalı İbrahim Paşa şanslı mıydı? Hem evet, hem hayır!
Padişah Yavuz Sultan Selim, 22 Eylül 1520’de hayata veda edince 25 yaşındaki Şehzade Süleyman tahta çıktı. Pargalı İbrahim’in şansı iyice açılmış, yıldızı parlamıştı. Çünkü yeni padişahın en yakın arkadaşıydı ve hükümdar ona “Kardeşimden yakınsın” diyordu.

* * *
Pargalı İbrahim, çok iyi keman çalardı. Kemanın tellerini o kadar ustaca kullanırdı ki, dinleyenler hayran kalırdı.
İbrahim’in kemanının tellerine sanki en içten nağmeleriyle şakıyan bülbül konmuş gibiydi. Bu yanık keman sesine Kanunî Sultan Süleyman da hayran olurdu.
Pargalı İbrahim “Paşa” unvanını aldı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’la dillere destan bir düğünle evlenerek saraya damat oldu. Kanuni’nin, İbrahim Paşa’ya gösterdiği büyük sevgi, dostlarını bile çatlatıyordu.
Çok akıllı olan Pargalı İbrahim Paşa, 27 Haziran 1523’te, Kanuni tarafından “Sadrazam” yapıldığında henüz 28 yaşındaydı.

* * *
Kölelikten sadrazamlığa (başbakanlığa) yükselmek, muazzam bir olaydır.
Damat İbrahim Paşa artık kendisini padişahla eşit görmeye başlamıştı. Çok önemli işler de başardı… Kazanılan zaferlerde, Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra, ikinci büyük şan onundu… Bazı konularda kendisini padişahtan bile daha yetkili gibi göstermeye ve bu şekilde davranmaya başlamıştı.
O kadar güçlenmişti ki, yabancı devlet adamları bile ondan “Sultan İbrahim” diye söz ediyordu. Pargalı İbrahim Paşa’nın ünü ve serveti hızla büyürken, bir yandan da adım adım acı sona doğru yaklaşıyordu.

* * *
Kanuni Sultan Süleyman, devletin en yüksek makamına çıkardığı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın ölçüyü kaçırdığını düşünmeye başlamıştı.
Padişah bir ramazan akşamı İbrahim Paşa’yı iftara çağırdı. Tatlı bir şekilde uzun uzun sohbet ettiler. Kanuni Sultan Süleyman ona “Bu gece sarayda kal” dedi.
Sadrazam yatmak için, hazırlanan odaya geçti, tatlı bir uykuya daldı.
Aynı anda Cellat Kara Ali oraya girdi, yağlı kemendi onun boynuna doladı. Sadrazam İbrahim Paşa uyandı, bir süre direndi ama faydasız… Cellat Kara Ali çok güçlüydü.
Yan odadaki Padişah, boğuşma seslerini duyuyor ve sonucu bekliyordu.
Sadrazam, son nefesini verdiğinde 41 yaşındaydı. (15 Mart 1536)
Padişahın bir numaralı adamıydı. Saraya damat oldu “Makbul İbrahim Paşa” unvanını aldı, sonra Padişah tarafından boğdurulup “Maktul İbrahim Paşa” oldu. Görkemli hayat acı bitti. İşte “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin, yaşamı ders konusu olacak üçüncü kahramanı bu…

Rahmi TURAN / Hürriyet

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
damat ibrahim paşa hatice sultan damat ibrahim paşa ve hatice sultan hatice sultan gelinliği hatice sultan gelinliğinin yapılışı hatice sultan gelinlik hatice sultan gelinlik modacı hatice sultan ibrahim paşa muhteşem yüzyıl hatice sultan ibrahim paşa öpüşme hatice sultan ın gelinliginin sac aksesuari hatice sultan ın hayati hatice sultan kanuni nin kardeşi hatice sultan olumu hatice sultan ve pargalı ibrahim paşa öp Hatice Sultan’ın Gelinlik Modeli Hatice Sultan’ın Hayatı hatice sultanın gelinliği hatice sultanın ölümü hürrem sultan yazıları ibrahim paşa hatice sultan öpüşme kanuni hatice sultan hayatı kanuni nin kardeşi hatice sultan kanuni nin kardeşi hatice sultan hayatı kanuni sultan süleyman kardeşi hatice sultan hayatı kanuni sultan süleyman'ın kardeşi hatice sultan kanuninin kızkardeşi hatice muhteşem yıl dizi ibrahimin ile hatıce sultanın evlentı an muhteşem yüzyıl muhteşem yüzyıl dizisi muhteşem yüzyıl hatice sultan gelinliği muhteşem yüzyıl hatice sultan gelinlik muhteşem yüzyıl hatice sultan ibrahim paşa muhteşem yüzyıl hatice sultan ın nişan kıyafetleri muhteşem yüzyıl hatice sultan kanuni muhteşem yüzyıl hatice sultan kimdir muhteşem yüzyıl hatice sultan kıyafetleri muhteşem yüzyıl hatice sultan saç modelleri muhteşem yüzyıl hatice sultan ve ibrahim paşa muhteşem yüzyıl hatice sultanın saç rengi muhteşem yüzyıl ibrahim paşa annesinin kemanı muhteşem yüzyıl ibrahim paşa ve hatice sultan Muhteşem yüzyıl ibrahim'in ünvanı nedir muhteşem yüzyıl kadınlarının saç modelleri muhteşem yüzyıl padişahın kız kardeşi muhteşem yüzyıl pargalı ibrahim keman muhteşem yüzyıl pargalı ibrahim keman hatice sultan öpüşme muhteşem yüzyıl pargalı ibrahim ve hatice sultan öpüşme muhteşem yüzyıl türban yapılışı muhteşem yüzyılda ibrahim ve haticenin evlendigi an muhteşem yüzyıldaki hatice sultan saç tokaları muhteşem yüzyıldaki hatice sultan'ın hayatı pargalı damat ibrahim paşa ve hatice sultan pargalı damat ibrahim paşa ve hatice sultan aşkı pargalı haticeninçocukları pargalı ibrahim paşa keman pargalı ibrahim paşa muhteşem yüzyıl pargalı ibrahim paşa nın ikiz kardeşi pargalı ibrahim paşa ve hatice sultan pargalı ibrahim paşa ve hürrem sultan yatak sahnesi pargalı ibrahim paşanın çocuğu oldumu pargalı ile hatice sultan nasıl evlendi pargalı kardeşiyle keman sahnesi süleyman'ın kız kardeşi hatice sultan sultan süleyman sultan süleyman'ın kardeşi hatice esir alındı sultan süleyman'ın kardeşi hatice sultan a ne oldu sultan süleyman'ın kardeşi hatice sultan nasıl öldü

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. çok üzücü ve hak etmiyor bu acı sonu , Kanuni’ye her konuda yardımcı olan kardeşim dediği insan… onca zaferlerin ardındaki gizli kahraman…. hürrem’ den 2 kat daha nefret ettim böylece… mustafa’nın öldürülmesinde de parmagı varmış…

  2. gerçektende mühteşem gibi bir yüzyül olmuş kanuni hem ibrahimi yüksek mevkilere getiriyor hemde öldürüyor nefret ettim ondan

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.