Nergis

Nergis

KULLANILAN   RENKLER

Yeşil, San, Beyaz

ESİN  KAYNAĞI

Genellikle doğadan ve  çiçeklerden esinlenerek yapılan oyalardan bir başkası “nergis”, adını aldığı çiçekten esinlenmiştir.

Zürefa ve Kök

Bıyık, Tomurcuk, Boru ve Yapraklar

Bıyık ve tomurcuk “Mandali­na Çiçeği”ndeki gibi işlendik­ten sonra boru, üç ilmekten başlanıp kare ilmeklerle beş il­meğe kadar artırılarak yapılır.

Boru üzerine yaprakların sap­lan birer ilmekten başlanıp üç sıra işlenir. Sap üzerine yap­raklar üç ilmekten başlanıp bi­rer ilmek artırılarak beş ilme­ğe kadar işlenir. Eksiltme işle­minde sağ uçlarda her sırada fiskiller yapılır.

Ana Örgeye Geçiş

Ana örge iki kısımdan meyda­na gelir (dış beş, iç üç yaprak). Dış yapraklar için boru yapıl­dıktan sonra bu boru üzerine beş yaprak ayrı ayrı işlenir. Yapraklar üç ilmekten, beş il­meğe kadar artırılıp tek ilme­ğe kadar eksiltilerek bitirilir. Yaprakların ayrı ayrı kenarları çevrilerek başlangıç noktala­rından tutturulur.

Nergisin içine aynca boru ya­pılıp, üstüne üç yaprak, dışta­ki yapraklar gibi işlendikten sonra iki boru iç içe, ana bo­runun «cine yerleştirilir. Tohu­mu da yapıldıktan sonra Ner­gis bitirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.