Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Diyabet Diyeti

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Diyabet Diyeti

Şeker Hastalığını Önleyen Diyet

Şeker hastalığının iki farklı tipi var. “Tip 1 diyabet” olarak bilineni insülin hormonunun mutlak yetersizliği yani “mutlak yokluğu” halinde ortaya çıkıyor. Bu hastalarda pankreas bezi üretmesi gereken insülini üretemiyor. Daha sık ve yaygın olan “tip2 diyabet” yani “orta yaş diyabeti”nde ise durum farklı. Tip2 diyabette insülinin mutlak yokluğundan ziyade azlığı veya etkisizliği söz konusu. Hatta bazı hastalar başlangıçta ciddi bir insülin fazlalığı ile karşı karşıya kalıyor. Pankreasın aşırı insülin imal ettiği bu “erken dönem” daha çok göbeklenme, karaciğer yağlanması, hipoglisemi atakları ile kendini gösteriyor. Bu dönemde açlık şekeri ya normal ya da 95-110 aralığında bulunuyor. Tokluk şekeri yükselmesi ile daha sık karşılaşılıyor. Bu dönem “gizli şeker” olarak adlandırılıyor.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

İşte bu dönem çok önemli. Çünkü bu dönemin temel sorumlusu pankreasın aşırı miktarda insülin üretmesi ama hücrelerin bu hormona yanıt vermemesi yani insülin direncidir. “Gizli diyabet” veya “latent diyabet” yanlışları giderilir fazla kilolar verilip aktivite üzerinde yoğunlaşılırsa şeker hastalığını önlemek mümkün olabiliyor.

Son yıllarda karşı karşıya olduğumuz diyabet patlamasının nedeni tip1, yani çocukluk çağı diyabetinden çok tip2 diyabete yakalanan hastalarının artmasıdır. Bu patlamayı önlemenin yolu da her şeyden önce insülin direncini tedavi etmekten geçiyor.

Birçok çalışma (Harvard üniversitesi çalışması bunların en önemlisidir) yanlış beslenme özellikle uzun süre glisemik yükü fazla yiyecekler ile beslenmenin önce insülin direnci daha sonra da tip2 diyabete yakalanma ihtimalini arttırdığını gösterdi. Bu hastaların çoğunda hastalığa yakalanmadan önceki dönemde insülin direncinin ortaya çıktığı açlık şekerinin 95-100 mg.dan yüksek olduğu HbA1c değerlerinin yavaş yavaş arttığı (%6mg ve üstüne çıktığı), tokluk şekeri yükselmelerinin yaşandığını ve ayrıca reaktif hipoglisemi ataklarının sıklaşıp göbeklenmenin yaygınlaştığı gösterildi.

BESLENME TARZI BELİRLEYİCİ

İşte bu nedenle özelikle orta ve ileri yaşlarda karşılaşılan diyabet hastalarının sayısını azaltmak istiyorsak işe beslenme konusundan başlamamız beslenme yanlışlarımızı bırakmamız gerekiyor.

Bir kez daha hatırlatalım: İnsülin kandaki şekeri hücrelere –enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere- sokan hormondur. Yokluğu da çokluğu da sorun yaratır. İnsülinin çokluğu yani pankreastan salgılanan insülin hormonunu kanda aşırı düzeylerde birikmesi insülin direncine yol açar. Bu direnç yanlış beslenme alışkanlıkları sürdükçe kilo sorunu belirginleştikçe –özellikle yağlar göbek karın kalça ve bel bölgesinde biriktikçe- artar. Bu durumu önlemenin kanda artan insülin seviyelerini azaltmanın yolu fazla kiloları vermekten beslenme yanlışlarını düzeltip aktiviteyi arttırarak kaslardaki insülin direncini hafifletmekten geçiyor. Kısacası doğru, dengeli ve akıllı beslenmek şeker hastalığını önleyebiliyor. Bu konuda yapacağınız temel değişimleri yandaki kutuda bulacaksınız.

ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLEYEN BESLENME ALIŞKANLIKLARI

•Karbonhidrat grubu yiyecekleri aşırı tüketmeyin. Bir öğünde çok fazla miktarda karbonhidrat yüklü besinleri yiyip içmeyin.
•Nişastalı gıdaları iyice azaltın ya da yemeyin. Beyaz pirinç pilavından uzak durun. Kepekli pirinç bulabilirseniz onu kullanın. Bulgurun pirinçten daha iyi bir alternatif olduğunu unutmayın.
•Kuru baklagilleri daha sık yiyin. Fasulye nohut mercimek sizi şekerden koruyacaktır.
•Konsantre meyve sularından gazoz ve kolalı içeceklerden uzak durun. Özellikle fruktoz şurubu eklenmiş içecekleri mutfağınıza sokmayın. Bu içecekler yerine suyu ayranı tercih edin.
•Yağ tercihinizi zeytinyağından yana kullanın.
•Süt ve süt ürünlerini özellikle yoğurdu sofranızda daha sık bulundurun.
•Sebze meyve tüketiminizi arttırın. Yemeklerinizi buharda, fırında ya da ızgarada pişirmeyi tercih edin. Fırsat buldukça taze ve renkli sebze ve meyveleri yiyin.
•Daha sık balık yiyin ve/veya omega-3 desteği kullanın.
•D vitamininden zengin bir beslenme planı oluşturun.
•Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Tatlı, unlu yiyeceklere daha az yer verin. Tarçından daha sık faydalanın.
•Öğünlerinizde salataya daha sık yer verin.
•Fast food yiyeceklerden, özellikle fast food dükkânlarındaki tatlılar, dondurmalar, şekerlemeler ve kızartmalardan uzak durun.
•Sık ve az yiyin.
•Akşam yemeğinizi erken yiyin.
•Alkol tüketiminize dikkat edin. Mümkünse alkol kullanmayın.

Kaynak: Hürriyet

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
diyabet hastalığını önleyen bitkiler diyabet önleyen diyet diyabet rejimi diyabet tip1 de tarcin faydalimi diyabeti önleyen bitkiler diyabette son gelişmeler 2010 gizli diyabet ve cilt gürkan kubilay dıyabet dıyetı hipogilisemi hipogilisemi diyeti osman muftuoglu hipogiliseminin bitkisel tedavisi İnsülin direnci diyeti Osman Müftüoğlu İNSÜLİN DİRENCİ OSMAN MÜFTÜOĞLU insülin direnci tedavisi insülinde son gelişmeler latent diabet ömer coşkun hipogilisemi osman müftüoğlu diyabet osman müftüoğlu insülin direnci osman müftüoğlu muayene osman müftüoğlu muayene fiyat osman müftüoğlu muayene ücreti osman müftüoğlu muayenehane osman müftüoğlu muayenehane ücreti osman müftüoğlu şeker hastalığı osman müftüoğlu şeker tedavisi osman müftüoğlu yazıları diyabet diyet osman muftuogluinsulin direnci osman müftüoglunun diyabet listesi osman müftüoğlunun muayene ücreti pirinçte şeker varmı prof dr osman müftüoğlu diyabet prof dr osman müftüoğlu muayene profesör osman müftüoğlu muayene telefonu reaktif hipogilisemide beslenme şeker hastalarında insülin direnci seker hastaliginda son gelismeler şeker hastalığı şeker hastalığı 2010 son şeker hastalığı ile gelişmeler şeker hastalığı son gelişmeler 2010 şeker hastalığına karşı diyet şeker hastalığında beslenme prof dr şeker hastalığında son gelişmeler 2010 şeker hastalığında son gelişmeler2010 şeker hastalığında yeni gelişmer varmı şeker hastalığını önleyen bitkiler Şeker Hastalığını Önleyen Diyet Şeker hastalığını önleyen diyet var mı? şeker tedavisinde son gelişmeler şekerhastalığınıönleğenyiyecekler şekeri önleyen besinler şekeri önleyen gıdalar şekeri önleyen yiyecekler siyah nokta giderıci maskeleri tip 1 diyabette son gelişmeler 2010 tip1 seker hastalarinda insulin kullanmama ihtimali varmidir tokluk sekerı 95

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.