Rahat bir gebelik için yapılması gerekenler

Rahat bir gebelik için yapılması gerekenler

Gebelik süresi boyunca vücutta çeşitli değişiklikler olması nedeniyle anne adayları zaman zaman sorunlarla karşılaşabiliyor. Gebeliğin çeşitli dönemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ise farklılık gösteriyor.

9 aylık gebelik süresince vücudun gebeliğe adaptasyonu ile birlikte aydan aya değişen sıkıntılar ve beraberinde güzellikler yaşanıyor. V.K.V. Amerikan Hastanesi’nden Dr. Kayhan Yakın, gebeliği üç döneme ayırarak dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatıyor…

İLK 3 AY
Gebeliğin başlangıcına, embriyonun rahim duvarına tutunmasından itibaren salgıladığı beta-hCG hormonu ve vücutta yarattığı etkiler damgasını vurmaktadır. Bu hormonun etkisi ile önce halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, uykuya meyil, göğüslerde hassasiyet, hafif bulantı ve karında şişkinlik hissi gibi genel değişiklikler ortaya çıkar. Gıdalarla tüm vitaminlerin yeterince alınabilirken, folik asit ihtiyacı tam olarak karşılanamamaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken nokta, folik asit vitamininin eksik edilmemesidir. Aslında folik asit takviyesine gebelikten yaklaşık 3 ay önce başlayarak bebekte gözlenebilecek sinir sistemi anomalilerin önüne geçilebilmektedir. Eğer erken başlanmadı ise folik asit desteği için en ideal olanı içerisinde 800 – 1000 mg folik asit barındıran bir multivitamin kullanmaktır.

Gıdalar seçilirken süt ürünlerine mutlaka ağırlık verilmeli, hergün mutlaka süt, yoğurt ya da peynir tüketilmeli ve pastorize olmasına dikkat edilmelidir. Çiğ et barındıran gıdalar tüketilmemeli, hijyenik açıdan riskli gıdalardan uzak durulmalıdır. Gebeliğin tüm dönemleri için geçerli uyarı, gebelikte sıvı ihtiyacının fazla olmasından dolayı bol sıvı alımının ihmal edilmemesidir. Su ve doğal meyve suları gibi sıvıların bol tüketimi oldukça faydalıdır.

Gebeliğin erken döneminde, özellikle 6-12. haftalar arasında sabahları bulantı ve kusma yaşanabilir. Kahve, yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekler, sigara kokusu, parfüm gibi bazı kokular bu şikayetleri artırır. Çoğul gebeliklerde daha da sıkça görülen bu şikayetler bazen gebeliğin ilk habercisi olabilir. Üç gün süre ile hergün üç kezden fazla kusma ya da sürekli kusma olması yeterli besin almanızı engelleyerek kilo kaybına ve bebeğin de beslenmesinin bozulmasına neden olur. Böyle bir durumda hastanede kısa süreli bir misafirlik ile serum, mineral ve vitamin desteği gerekebilir.

Gebelik süresince damarların genişlemesine bağlı olarak kan basıncının da düşmesiyle yorgunluk, baş ağrısı, bulantı ve hatta bayılmalar olabilir. Kalp atışlarındaki hızlanma, daha fazla kanın daha hızlı şekilde damarlarda dolaşmasına neden olur; böylece bebeğin oksijen ihtiyacı karşılanır ve vücut ısısı da artar. Bazen yaşanan burun tıkanıklığı veya burun kanaması ile dişleri fırçalanırken diş etlerinde kanama olması da bu nedenledir. Bu dönemde hipotansiyon yönünden dikkatli olmak gerekir. Oturulan yerden veya yataktan hızlıca kalkmak ve gün içerisindeki çok yoğun aktivite, efor hipotansiyonu şiddetlendirebilir, başdönmesi ile bayılma görülebilir. Bu açıdan hareketleri biraz yavaşlatmak, gebelik öncesi hızlı hareket alışkanlıklarını sınırlandırmak ve başdönmesi hissedildiğinde en kısa sürede istirahat oldukça önemlidir.

Düşük riski özellikle ilk 10 hafta içerisinde daha yüksektir. Bu dönemde gözlenecek bir kanama halinde, hemen istirahata geçerek doktorunuza haber vermeniz gerekir. Kahverengi leke tarzı kanamalar sık görülür. Asıl korktuğumuz açık kırmızı renkli kanamadır. Doktor kontrolünü takiben mutlak istirahat gerektirir.

İlk 3 ay içerisinde bebeğin tüm organlarının gelişmesinden dolayı özellikle bu dönemde kullanılan tüm ilaçların, doktorun kontrolünde olması gerekir. Gerekmedikçe çok sayıda vitamin kullanımından, gereksiz antibiotik veya ağrı kesici kullanımından kaçınılmalıdır. Düşük riski halinde bazı gebelerde faydalı olabileceği düşünülerek kullanılan progesteron içeren hap ve iğnelerin de tüm gebeliklerde “aman düşük olmasın” zihniyetiyle kullanımından kaçınılmalıdır.

Bu dönemin son haftasında (12-13. haftalar) bebeğin ilk anomali taraması yapılacaktır. Ultrasonografide bebeğin ense bölgesinin, burun kemiğinin ve genel ölçümlerinin değerlendirilmesi ile kanda yapılacak bazı hormon ölçümleri sayesinde bebeğin anomali taşıma riski belirlenir. Doktorunuza önemli ipuçları vermesi açısından bu inceleme kesinlikle atlanmamalıdır.

İKİNCİ 3 AY
Bu dönem gebeliğin keyfine daha iyi bir şekilde varılabildiği dönemdir. Vücudun gebeliğe adaptasyonu ile birlikte rahatsızlıklar hafifler, bebeğin haraketlerinin hissedilmesi ile birlikte anne ile bebek arasındaki duygusal bağ çok farklı bir boyut kazanır. Bu dönemde iştahta artış olur ve kilo alımı hızlanır. Karbonhidrat açısından zengin olan gıdalar, (ekmek, makarna, hamur işi tatlılar) kilo artışını hızlandırır. Kilo artışını kontrolde tutmak için diyette gerekli bazı düzenlemeler yapmak gerekir. Ancak her gün yarım saatlik hafif tempoda bir yürüyüş veya yüzme, kilo kontrolünü sağladığı gibi kasların da gücünü yitirmemesine yardımcı olur.

Bu dönemde ayak ve bacaklarda sıkça görülen kramplara magnezyum ve kalsiyum takviyesi yapılması şikayetleri azaltır. Gebelik süresince progesteron hormonu, mide ve barsaklardaki düz kaslarda gevşeme, barsak hareketlerinde azalma ve kabızlığa, mide asidinin yemek borusuna kaçması ise yemek borusunda yanmaya neden olur. Yemeklerin uzun süre sindirim sisteminde kalması, daha çok besin maddesinin emilimini sağlayarak bebeğin daha iyi beslenmesini sağlar. Gebeliğin özellikle son dönemlerinde görülen kabızlık sonrası aşırı ıkınmanın, hemoroid oluşmasında rolü vardır. Bu dönemde büyüyen bebeğin ve vücudun hayati organlarının ihtiyacını sağlamak için, annenin kalp atım hızında artış olur ve pompalanan kan artar. Eğer daha önceden kalp hastalığınız varsa gebelik kalbinize ekstra yük olacaktır.

Kanlanmanın artışına bağlı olarak vajinal akıntıda da artış olur. Akıntının kokulu olması ve kaşıntı ile birlikte görülmesi, ilişki sırasında yanma yaşanması, tedavi gerektiren bir enfeksiyon olduğunu düşündürür. Tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar düşük ve erken doğuma neden olabilir. 16-18. haftalarda bebeğin anomali testi tekrarlanmaktadır (üçlü test). Daha önce yapılan ikili test (12.-13. haftalarda) veya bu dönemde yapılan üçlü testte anomali riskinde bir artış saptandı ise amniosentez ile bebeğin genetik yapısının değerlendirilmesi gerekir.

26. haftada ise gebeliğe bağlı diabet araştırılması yapılmaktadır. Bu amaçla 50 gram şeker içilmesini takiben, bir saat sonra kan şekeri ölçülür. Eğer yüksek düzeyler saptanırsa daha detaylı tetkiklere geçilir. Gebeliğe bağlı diabet genellikle diyet ile kontrol altına alınabilir.

SON 3 AY
Gebeliğin bu döneminde alınan kilolar, taşınan bebeğin ağırlığı ve duruş pozisyonundaki değişiklikler sırt ağrılarına neden olabilir. Bazı gebelerde gebelik hormonlarının etkisiyle kalça kemiklerinin birleşim yerlerinde gevşeme olur, kalçalarda ve öndeki çatı kemiğinin üzerinde ağrı ve sancı hissedilebilir. Son üç ayda ani ve ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Bazı gebeler yürürken zorluk çekerler. Gebeliğin bu döneminde rahimin ve bebeğin büyümesi kaburgalara baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Gebeliğin son dönemlerinde bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik sık görülür. Yüz, el ve el bileklerinde şişme olması, pre-eklampsiye gidişin habercisi olabilir. Gebeliğin bu döneminde bazı gebelerde kan basıncı yükselir ve pre-eklampsi olarak adlandırılan riskli bir tablo ortaya çıkabilir. Bu nedenle son 3 ay kan basıncı ölçümlerine özen göstermek, atlamamak gerekir.

Gebelik devam ederken rahim kasları, doğuma hazırlık için yaklaşık 20 -30 saniye süren Braxton Hicks kasılmaları adı verilen geçici kasılmalar gösterir. Bu kasılmalar, hafif adet sancısı veya karında hafif gerginlik şeklinde hissedilir. Gebeliğin bu dönemlerinde, bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesiyle idrar torbasına baskı olur ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulur. Gebeliğin son dönemlerinde öksürme ve gülme sonucu, idrar kaçırma şikayeti ortaya çıkar. Her ne kadar sık idrara çıkma ihtiyacı zahmetli bir hal alsa da bol sıvı tüketiminden vazgeçilmemelidir. Meyve ve sebzelerin yine bol tüketimi hem kilo kontrolünde hem de kabızlık şikayetinin hafifletilmesinde yardımcı olacaktır.

Bebeğin büyümesi ile birlikte rahim ve karın büyür. Yatış pozisyonunda zorluk ortaya çıkar. Sırt üstü yatmak annede rahatsızlık yarattığı gibi, bebeğe giden kan akımında da azalmaya neden olur. Sırt üstü yatmaktan kaçınmalı, mümkün olduğunca tercihen sol yan pozisyonunda yatmak gerekir.

Doğum işaretleri konusunda da bilgili olmak gerekir. 37 haftanın altında bu işaretlerin görülmesi erken doğum habercisi olacaktır. Karında düzenli aralıklarla sertleşme, kasılmalar, vajende bir bardak suyun boşalması gibi bir his, kanlı bir akıntı, erken veya vakitli bir doğumun başladığını gösterir ve hemen doktorunuza haber vermenizi gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
1 ayda düşük olur mu 1 aylik kurtaj video 1 aylik kürtaj videolari 1 aylık düşük 1 aylık düşük kürtaj videosu 1 aylık düşük nasıl olur 1 aylık düşükler 1 aylık gebelerde ne gibi ağrılar olur ve ne yapılması gerekir 1 aylık gebeliğe kürtaj videosu 1 aylık hamilelik kürtajı videosu 1 aylık kürtaj 1 aylık kürtaj videosu 10 haftalı gebelıkte alttan bakılırmı 10 haftalık gebelikte ilişkide kan gelmesi 10 haftalık gebelikte kasılmalar 10 haftalıkken gebelikte kasılmalar 14. haftada karın ağrısı 1aylık düşük 1aylık kürtaj videosu 20 hafta gebelikte karın sancıları 20 haftalık bebek 20 saniyede gebelik izle 26 hafta gebelikte kusma 26 hafta gebelikte kusmanın zararları 26 haftal 26 HAFTALIK HAMİLELİKTE YAPILMASI GEREKENLER 26 haftalık gebelikte kusma normal mi 26.hafta gebelik kusma 3 ayl 3 aylık gebelıkte lekelenme 34 haft gebelik ve yapılması gerekenler 34 haftalık gebelik sırt üstü yatmak 34 haftalık gebelikte ayak şişmesi 34.hafta akıntı 34.hafta gebelik kahverengi akıntı 34.hafta kahverengi akıntı 35 HAFTALIK GEBELİKTEGEBELİKTE AYAKLARIN ŞİŞMESİ 35 haftalık gebelik 35 haftalık gebelik uzman tv 35 haftalık gebelikDE DİKKATEDİLMESİ GEREKENLE 35 haftalık gebelikte ayak şişmesi 35.hafta hamile ayak şişmesi 35haftalık hamılelık uzman tv 37 hafta hamile şikayetleri 37 hafta hamilelikte kahverengi akıntı 37 haftada akıntı 37 haftada kanama 37 haftalik gebelik 37 haftalik gebelikte yapılması gerekenler 37 haftalık gebelik sancıları 37 haftalık gebelik sancısı 37 haftalık gebelikde akıntı 37 haftalık gebelikte akıntı 37 haftalık gebelikte ilişki 37 haftalık gebelikte kahve akıntı 37 haftalık gebelikte sancı 37 haftalık gebelikte sancı olurmu 37 haftalık gebelikte sancılar normalmi 37 haftalık hamilelikte ağrı sancı olurmu 37 haftalık hamilelikte akıntı 37 haftalık hamilelikte yapılması gerekenler 37 haftalık hamilelikte yürüyüşün faydaları 37 haftalıkta cinsellik 37 haftalk gebelik ve sancilar 37. hafta akıntı 37. hafta ve akıntı 37.hafta gebelikte kahverengi akıntı 37HAFTALIK GEBELİK AĞRI VE SANCILAR 37haftalık gebelik izle 4 haftalık hamilelikte kahverengi kanama 6 ayl 6 hafta gebelik şişkinlik 6 haftalık gebelikte kabızlıktan dolayı kanama olurmu 6 haftalık hamileyim yürüyüş yapmak zararlımı 6 haftalık ölü bebekte kanama olurmu 6. hafta gebelikte şişkinlik 7 aylık hamilede karında sertleşmenin nedeni 8 AYLIK HAMILELIK SIKINTILARI 8 aylık gebelik te yatma pozizyonu 8 aylık gebelik video 8 aylık gebelikte karın ağrısı olurmu 8 aylık hamile için uygun yatma pozisyonu 8 aylık hamilelikte yatış 8 aylıkgebelikte karın ağrısı 8.ay gebelikte karın ağrısı 8.ayda gebelikte karın ağrı 8aylık gebelik 9 aylık gebe kadınlar silişi 9 haftal 9 haftalik hamileliklerde leke gelmesi 9 haftalık hamıleyken kanama olurmu 9 haftalıkken kanama 9.ay gebelerde ayak şişmeleri 9.haftada kanama 90 drc k 9haftada yapılması gereken adetten sonra karın şişkinliği ağrı kesici bebeğe zarar verirmi? ahmet maranki gebelikte kabızlık ak amarikan kızları Amerikan Hastanesi at dölleme at kadn at silişi at sokuşu atdüleme atsi kişi Aya AYAK A aydan aya değişen adet kanamaları aydan aya gebelik aydan aya gebelik vdio b-hCG hormonu takviyesi bardak yakman Bas bebeğin kaburgaya çarpması bebeğin karındaki pozisyonu nasıl anlaşılır bebeğin suyunun fazla olması bebeğe zarar verir mi bebek kabızlıgında kullanılan ilaclar bebek kabızlıgında kullanılan ilaclar nelerdir bebek kabızlığında neler yapmalıyız bel ağrısı kahverengi lekeler belde ve kalçada yanma belin altında ve kalçalarda yanma bepanthen igne Beta Hcg bir aylık hamileyken baş ağrısı olurmu bir haftalık hamilelikte yara yakmak zararlımıdır bitkisel ila bitkisel tedavi düşük riski Bol braxton hicks kasılmaları Braxton Hicks kasılmaları bebeğe zarar verirmi braxton hicks kasılmaları zaralımı çoğul gebeliklerde yapılması gerekenler çoğul gebelikte kahverengi kanamalar neyi gösterir çok ikinmak hamileler için zararlımı değişiklikler diyetde kardonatın faydası varmı diz alt doğum haftası yapılması gerekenler doğumda diz ağrısı dogumda kabızlık zarar verirmi dokuz aylık hamilenin şikayetleri dölleme dölleme izle döllenme sırasında döllenme sırasında leke gelebilirmi döllenme sırasında leke gelirmi döllenme sırasında vücuttaki değişiklikler dönmesi düsük en cok hangi aylarda olur düşük hangi aylarda olur dusuk riski bitki tadavisi DÜŞÜK RİSKİ HANGİ AYA KADAR OLUR düşük riski hangi aydan itibaren DÜŞÜK RİSKİ HANGİ AYLARDA OLUR düşük riskinde yapılması gerekenler dusuk rıskı hangı ayda olur düsük tehlikesi hangi ayda olur uzman tv erken gebelikte baş ağrısı olurmu erken hamilelikte ayak ağrısı erken hamilelikte baş ağrısı olurmu faydaları g gebe kal gebeli gebeliğim 37.haftasında GEBELİĞİN 10 HAFTASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER gebeliğin 10 haftasında bel ağrısı gebeliğin 3 haftası baş dönmesi olurmu gebeliğin 34 haftası sancı normalmi gebeliğin 37 haftasında karın ağrısı Gebeliğin 37.haftasında olan ağrılar gebeligin 7 haftasında baş dönmesi gebeliğin 7 haftasında bel ağrılarının olması gebeliğin 9 ayında vajına incelemesi nasıl yapılır GEBELİĞİN 9 HAFTASINDA AĞRILAR gebeliğin 9 haftasında yapılması gerekenler gebeliğin 9. haftasında annedeki durum gebeliğin 9.ayında akıntı gebeliğin 9.haftasında olan anne adayları gebeliğin başlangıcında yapılması gerekenler gebeliğin birinci ayında karın sancıları gebeliğin dokuzuncu ayında akıntı gebeliğin erken donemlerinde baş ağrısı olurmu gebeliğin ikinci haftasında baş dönmesi olurmu gebeliğin ilk ayında kahverengi lekelenmeler Gebeligin ilk aylarinda karin üstü yatmak gebeliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler gebeliğin ilk dokuz haftasında neler olur gebeliğin ilk haftalarında baş dönmesi gebeliğin ilk haftalarında kanama gebeligin ilk haftasında şişkinlik hisi olurmu gebeliğin ilk haftasında yapılması gerekenler gebeliğin ilk hatalarında kahverengi lekeler gebeligin son ayinda bel agrisi gebeliğin son dönemleri neler yapılmalı? gebeliğin son dönemlerinde yürüyüş yapmak gebeligin son haftalarinda agri ve kasilmalar gebeliğin son haftalarında ıkınmak gebeliğin son haftası bel ağrısı gebeliğin son haftasında bel ağrısı gebelik gebelik 10 hafta gebelik ilk haftada şişkinlik olur mu gebelik kahverengi akıntı gebelik lekeleri olmaması için GEBELİK LEKESİ OLMAMASI İÇİN gebelik siskinlige karsi ne yapmali gebelik son ay karın ağrısı gebelik ve mideyle ilişkisi gebelik yürürken ağrı gebelikde yuruyusun faydalari gebelikde yüz üsttü yatmak zararlımıdır gebelikte 13 14 haftada karın ve bel ağrısı gebelikte 34. hafta ayak sismesi gebelikte 34.haftada kahverengi akıntı gebelikte 37.haftada sancılar gebelikte 3ay nasıl geçer gebelikte 3o hafta gebelikte 8 ay agr gebelikte 8 aylık hamileyim kan gelmesi gebelikte 9 haftada kanama olurmu gebelikte adet sancısı olur mu gebelikte agrı ve kan gelmesi gebelikte akıntının bitkilerle tedavisi gebelikte annenın kabız olması bebege zarar verır mi gebelikte aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe zararı olur mu gebelikte ayak el ka gebelikte ayaklarda şişme uzman tvi gebelikte baş ağrısı olurmu gebelikte baş dönmesi son ayda gebelikte bebeğin ayağının kaburgaya baskısı gebelikte bel niye a gebelikte cinsellik video gebelikte doğum lekesinin olmaması için neler yapılmalı gebelikte eksik test yapılması sorun olur mu gebelikte erken d gebelikte fazla süt tüketimi bebeğe zarar verir mi gebelikte gaz sancısı gebelikte hızlı yürüme GEBELİKTE IKINMAK gebelikte ilk gebelikte ilk ?i?lik nerde ??kmaya ba?lar gebelikte ilk günlerde kanama olurmu gebelikte ilk haftalarda şişkinlik gebelikte ıkınma zaralı mı gebelikte ıkınma zararlımı gebelikte ıkınmak bebeğezarar verirmi gebelikte kab gebelikte kabızlık gebelikte kabızlık bebeğe zarar verirmi gebelikte kabızlık bebeğe zararlımı gebelikte kabızlık ıkınma gebelikte kabızlık ıkınmak gebelikte kabızlık ıkınmanın bebeğe zararı nedir gebelikte kabızlık zararı gebelikte kahverengi akinti gebelikte kahverengi akıntı nasıl geçer gebelikte kahverengi akıntının süresi gebelikte kalçada sancı gebelikte kalsiyum hapı zararlı gebelikte kar gebelikte karın sancısı gebelikte karın üstü yatmak gebelikte karında sancı gebelikte kasilmalar gebelikte kusma olmaması normal mi gebelikte leke gebelikte leke olmaması için ne yapılmalıdır gebelikte meyveli yoğurt gebelikte serumun mideye faydası gebelikte siki? gebelikte şişkinliğe karşı ne yapılması gerekmektedir gebelikte şişkinlik olurmu gebelikte sırt üstü yatmak gebelikte sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi gebelikte sırt üstü yatmak bebeğe zarar verirmi gebelikte sırt üstü yatmak zararlımı gebelikte sırtüstü yatmak zararlımıdır uzman tv gebelikte yürümek GEBELİKTE YÜRÜRKEN AĞRI gebelikte yürüyüşün faydaları gebelikte yürüyüşün faydaları uzman tv gebelikte yüz üstü yatmak zararlımı gebelikte yüz üstü yatmanın zararları gebelikte yüzüstü yatmak GEBELİKTE YÜZÜSTÜ YATMAK ZARARLIMIDIR gebelikte yüzüstü yatmak zararlı mı GEBELİKTE YÜZÜSTÜ YATMANIN SAKINCALARI gebelikte yüzüstü yatmanın zararları gebeliktebaşdönmesi gebeliktekas gebelikteki sırt agrısına yapılması gerekenler gebelite 14 haftada dikkat edilmesi gerekenler gebelık öncesi akıntı olurmu gebelıkte bas dönmesı olurmu gebeyken doğum lekesi olmaması için neler yapılmalı gebeyken ıkınmak GEBEYKEN YERE DÜŞÜNCE KARIN NEDEN AĞRIR genç kız skışmesı genital bolgede yanik tarzinda lekelenme gercek vıdeo GİZLESENE gizlesene alternatif gizlesene alternatif site gizlesene çin gizlesene kadın doğumu gizlesene nasıl girilir GİZLESENE NET gizlesene.com gizlesene.net diş hastanesinde gizlesene.op gizlesenee.net gizlesenen net gödden sikşen kadınlar gum habehamılelıkte yogurtun faydaı hafta hafta gebelik ve bagirsak parazitler hamile kahverengi lekelenmelere ligin 4 haftasında ka hamile kalındığında ader sancısı olur mu hamile yatma pozisyon hamileler yüz üstü yatması bebege zararlı mı hamilelerde hamilelerde ayak el şişkinliği ve yanması hamilelerde folik asit zararlımı HAMİLELERİN YÜZ ÜSTÜ YATMASININ ZARARLARI hamilelerin yüzüstü yatması zararlımı hamileliğin 10 haftası bulantı hafif hamileliğin 10 haftası dikkat edilmesi gerekenler hamileliğin 10 haftası etkiler hamileligin 13 haftasinda kahverengi akinti hamileliğin 37 haftasında yürüyüşün zararı varmıdır hamileliğin 5 haftasında adet sancısı hamileliğin 5 haftasında kahverengi akıntı hamileliğin 6 ayında kabızlık hamileliğin 6 haftasında rahimdeki şişkinlik ve baskının nedeni hamileligin 7 haftasinda iliski hamileliğin 8 ayında bel ağrısı neden olur hamileliğin 8 haftasında dikkat edilmesi gerekenler hamileliğin 8.ayında bel ağrısı hamileliğin 9 haftasında adet kanaması ve adet ağrısı olur mu hamileliğin 9 haftasında leke gelirmi hamileliğin baslangicinda karin agrisi yaparmi hamileliğin başlangıcında bel ağrısı karın sancısı yaparmı hamileliğin ilk 3 ayında yürümek HAMİLELİĞİN İLK AYINDA OLAN KANAMA hamileliğin ilk aylarında dikkat edilmesi gerekenler hamileliğin ilk aylarında yürüyüşün zararları olurmu hamileligin ilk donemlerinde beta hcg nin kac olmasi gerekir hamileligin ilk haftalarinda dikkat HAMILELIGIN ILK HAFTALARINDA YOGURT TUKETIMI hamileliğin ilk haftalarında baş dönmeleri hamileligin ilk haftalarında kanama hamileliğin ilk haftalarında şişkinlik hamileliğin ilk haftalarında yürümek iyi gelirmi hamileliğin ilk haftalarındaki yapılması gerekenler hamileliğin sekizinci ayında akıntı olurmu hamileliğin sekizinci ayında gögüsler hamileligin son haftalarinda agri hamilelik baş dönmesi olur mu hamilelik boyunca folik asit kullanmanın zararı varmı hamilelik gaz yapar mi hamilelik gaz yaparmı hamilelik için beta hcg nin kaç olması gerekir? hamilelik kabizlik bebege zarar gelirmi? hamilelik lekesi oluşmaması için ne yapmalı hamilelik ortaya hamilelikde 1 ay nas hamilelikde baş dönmesi olurmu hamilelikde son aylarda yurumenin faydalari hamilelikte 14 haftada düşük olur mu hamilelikte adet sancisi olurmu hamilelikte agiz üstü YATMAK hamilelikte ağzı üstü yatmak zararlımı hamilelikte aşırı idrar düşük tehlikesimidir hamilelikte ayak ağrıları hamilelikte ayak ağrıları yapılması gerekenler hamilelikte ayak şişliği hamilelikte baş dönmesi olur mu hamilelikte baş dönmesi olurmu hamilelikte cinsel po hamilelikte cinsellik hamilelikte cinsellik po hamilelikte cinsellik video hamilelikte cinsellik videoları hamilelikte el ayak şişmesi yürüyüş hamilelikte fazla kusmanın zararları nelerdir hamilelikte gaz sancı yaparmı hamilelikte gaz sancısı karın şişliği yaparmı hamilelikte gece kahverengi akinti hamilelikte hızlı yürüme zararlı mı? hamilelikte hızlı yürümek hamilelikte ikinmak hamilelikte iliskide kan hamilelikte ilk ay ayakta agrı olurmu hamilelikte ilk aylar gaz yaparmi hamilelikte ıkınma zararlı mı hamilelikte ıkınmak bebeğe zarar verir mi hamilelikte ıkınmak zararlı mı HAMİLELİKTE KABIZLIK ZARAR VERİRMİ hamilelikte kabizlikta ikinmak zararlimi hamilelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi hamilelikte kabızlık bebeğe zarar veriri mi hamilelikte kabızlık bebeğe zarar verirmi hamilelikte kabızlık ıkınma hamilelikte kabızlık ıkınma bebeğe zarar verir mi hamilelikte kabızlık ıkınmak hamilelikte kabızlık ve ıkınma hamilelikte kabızlıkta ıkınmak zararlı mı hamilelikte kahverengi akıntı uzman tv hamilelikte kahverengi kanama hamilelikte kahverengi lekelenme hamilelikte kalça ve bel neden ağrır? hamilelikte kanama gelmesi uzman tv hamilelikte kar hamilelikte karin ustu yatmak hamilelikte karın ağrısı olurmu hamilelikte karın bölgesine yapılan ağdanın zararı varmı hamilelikte karın sancısı Hamilelikte karın şişliği hamilelikte karına sancı girmesi hamilelikte karında sancı hamilelikte karındaki kararmalar nasıl geçer hamilelikte kasılmalar bebeğe zarar verir mi ? hamilelikte kusmanın zararları hamilelikte meyveli yoğurt hamilelikte sekizinci ayında akıntılar hamilelikte sisme normalmi hamilelikte sık idrar rahim ağrısı yaparmı hamilelikte sırt üstü yatmak zararlımı hamilelikte son aylarda sık sık kasılmalar hamilelikte y hamilelikte yara hamilelikte yemek borusu yanması hamilelikte yürüme hamilelikte yürümenin faydalari hamilelikte yürümenin yararları hamilelikte yürüyüşün faydaları hamilelikte yüz stü yatmak hamilelikte yüz üstü yatmak uzman tv hamilelikte yüz üstü yatmak zararlı mı hamilelikte yüz üstü yatmanın bebeğe zararları hamilelikte yüz üstü yatmanın zararları hamilelikte yüz üstü yatmanının fayda ve zararları hamilelikte yüzüstü yatmak hamilelikte yüzüstü yatmak zararlımı hamilelikte yüzüstü yatmanın sakıncaları hamilelikte yuzustu yatmanın zararı hamilelikte yüzüstü yatmanın zararları hamilelikteson bir ay cinsel ilişki zararı olurmu hamilelilte aydan aya kilo alımı hamileliyin ilk aylarina bel agrisi hamileliyin ilk haftası leke gelmesi hamileyken akıntı olması olurmu hamileyken ıkınmak hamileyken ıkınmanın zararları hamileyken kahverengi akıntı ne gibi zararı vardır hamileyken kahverengi leke gelirmi hamileyken karın ağrısı olurmu hamileyken karındaki sertleşme hamileyken karındaki sertleşmenin nedeni hamileyken lekelenme tarzında akıntının olması hamileyken sır üstü yatmak bebeğe zarar verir mi hamileyken sırt üstü yatmak bebeğe zarar verirmi hamileyken yapılması gereken pozisyon hamileyken yapılması gereken pozisyonlar hamileyken yapılması gerekenler hamileyken yüzüstü yatmak hamileyken yüzüstü yatmak bebeğe zararlımı hamileyken yüzüstü yatmak bebek için zararlımı hamileyken yüzüstü yatmanın bebeğe zararları hamileyken yüzüstü yatmanın zararları hamiliğin ilk üç ayında yürümek hamilikte ikinmak hamıleliğin ilk haftasındakı bel ağrıları hamılelıkte bas agrısı olurmu hamılelıkte ıkınmanın bebege zararı hamılelıkte kalça neden agrır hamılelıkte yuz ustu yatmanın sakıncaları haz her adet kanamas HER LEKELENME DÜŞÜK TEHLİKESİMİDİR Hissi Ideal idrar yolu enfeksiyonu gebelikte kanama yaparm idrarda yiyeceklerin kokusu olur mu ikiz gebelikiçin bir ilaç varmı ikiz gebeliklerde doğum haftası ikiz gebeliklerde üç ay sonra düşük riski ilişki sırasında yanma ilk haftalarda kanama video ilk ilişkiden 1 hafta sonra kan gelmesi ıkınma bebeğe zarar verirmi ıkınma çoçuğa zarar verirmi ıkınmak ıkınmak bebeğe zarar verirmi ıkınmak ve gebelik ıkınmak zararlı mı ıkınmanın hamileler için zararı nedir ıkız gebelıkte erken dogum olmaması ıcın neler yapılmalı kabızlık bebe zarar hamile verir mi ıkınma kabızlık bebeğe zarar verirmi kabızlık hamileliğe zarar verirmi kabızlık mideye zarar verir mi kabızlıkta ıkınma bebeğe zarar verirmi kadin dolleme kadın34.net kadına sokuşlar kadında akıntınasıl olur kadınlarda yürüyüşün faydaları kadınların yüzüstü yatması zararlımıdır kahverengi akıntı düşüğe neden olur mu kahverengi akıntı hamile kalamamak kahverengi kanamanın nedenleri ve önlemleri nelerdir kahverengi lekelenmeler kahverengi lekelenmeler hamilelikte kalçada sancı kalcadan kan gelme kalsiyum hapı gebeliğe zarar verirmi kanama video karın ve bel agrısı hamılele neden olurmu karna sancı girmesi KAŞINTI gebelik belirtisi olabilir mi Kayhan kızla yapış kızla yazış kızlar 34 kızlar 34 com kızlar hastanesı kızlar34 kızlar34.com kızlayazış kızlığın bozulduğu an video kızlığın bozulduğu kanlı gerçek video aç kızlığının bozulması video kötten skişen kızlar kuranda cocugun olumu 8 haftalik cocuk nasil olur kuranda cocuk nasil olur kürtaj sonrası parça gelmesi normalmi kurtaj sonrası vücuttaki değişiklikler kürtaj videosu 1 aylık kürtajdan hemen sonra kan gelmesi normalmi kürtajdan sonra ara ara kan gelmesi normalmi kürtajdan sonra vücuttaki kusmak zararl kzlar siişen magnesıum gebelikte bebeğe zarar verirmi marankiden mide yemek borusu yanması meyveli yogurt faydalari meyveli yoğurt gebelikte faydası mükemel Multivitamin multivitamin faydaları multivitaminin faydaları net olurmu ömer gizlesene RAHİM AĞZI YARASI AĞRI YAPARMI rahim ağzı kanseri karında şişlik yaparmı rahim agzı yaraları agrı yaparmı rahim ağzı yaraları karın ağrısı yaparmı rahim ağzı yarası karında şişlik ve ağrı yaparmı rahim ağzı yarası kilo yaparmı rahim alınan kadın rahim içi şişkinliğin zararları rahim yarası ağrı yaparmı rahim yarası karın şişliği yaparmı rahim yarası şişkinlik yaparmı? rahimağzı yarası olanlar anlatıyor rahimde sislik ve agri rahimde yara ağrı yaparmı rahimde yara karın şişliği yaparmı rahimde yara karında şişlik yaparmı rahimde yara şişkinlik yaparmı rahimdeki kanama bebeğe zarar verir mi s sadece başağrısı hamilelik olur mu sekişen anne ve kızılar sesksi vidolar şi siki siki şen kızlar şilisen kizlar sıkşen kızlar sırtüstü yatmak bebeğe zararlımı sokuş anlat son aylarda kanlı akıntı star tv kabiz pasta Tırmaklı am tüp bebekte baş ağrı olurmu tüp bebekte ilk haftalarda kanama olurmu tupbebekte kanama olurmu üç aylar ve yapılması gerekenler uzman tv hamilelik yuruyus uzman tv hamilelikte ayak şişmesi vajina i vajina yarası ağrı yaparmı vidolar vidolar.com vücutta kaşınma hamilelık belırtısı mı vücutta kaşıntı gebelik belirtisi olabilirmi w w w gizlesene net w.w.w.gizlesene.com. y YAN YATMAK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ yara dondurma sonrası yara dondurma sonrası hamilelik yara dondurma sonrası olmaması gerekenler yara yakma sonrası yara yakma sonrası yapılması gerekenler yara yakma ve gebelik yara yaktırma sonrası BAKIM yara yaktırma sonrası dikkat edilmesi gerekenler yara yaktırma sonrası gebelik yatakta k yatakta sik yorgunluk yürümenin gebelikte faydaları yurumenin hamilelere faydalari yürüyüşün doğuma faydaları yürüyüşün doğuma faydası yürüyüşün doğuma faydası nelerdir YÜZ ÜSTÜ YATMAK ZARARLI MIDIR yüz üstü yatmanın zararları yüzüstü yatmak bebeklerde zararlımı yüzüstü yatmak ne kadar zararlıdır yüzüstü yatmak neden zararlı yüzüstü yatmak sağlığa zaralı mıdır YÜZÜSTÜ YATMANIN BEBEĞE ZARARI VAR MI yüzüstü yatmanın bebeğe zararrı yüzüstü yatmanın zararları

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.