Sağlık için stresinizi yönetin

Sağlık için stresinizi yönetin

Stres sorunu ile baş etmek her gün biraz daha güçleşiyor. Araştırmalar, özellikle şehirlerde yaşayanların maruz kaldıkları stres oklarının her geçen gün biraz daha arttığını gösteriyor.

Stresin yaşlılık hastalıklarını kolaylaştırdığı dikkate alındığında, stresle mücadeleyi, “stresi iyi yönetmek” şeklinde değiştirmek gerekiyor.

Stres esnasında salgılanan kortizol ve adrenalin gibi stres hormonları başta beyniniz olmak üzere tüm vücudunuza tam bir kimyasal banyo yaptırıyor. Bu yoğun ve uzun süreli kimyasal banyo, beyninizi tahrip ediyor, belleğinizi bozuyor, bunama riskini artırıyor. Stresin kan basıncını yükselttiği, hipertansiyonu tetiklediği biliniyor. Yoğun ve tekrarlayan streslerin, kalp-damar hastalıklarını kolaylaştırdığı, kalpte ritim bozuklukları meydana getirebildiği, kalp krizlerine yol açtığı bilimsel araştırmalarla gösterildi.

Uzun süre strese maruz kalanlarda felç-inme olasılığı da artıyor. Stresin kanserlerle bağlantılı olduğu biliniyor. Stres sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Reflü sorununun oluşumunda, ülser-gastrit probleminin gelişimde, sinirsel kolit olarak bilinen spastik kolon hastalığında, stresin önemli bir etkisi var. Kısacası, eğer stres yönetimini beceremiyorsanız, ne yaşam kalitenizi yükseltebilmeniz, ne de sağlıklı, keyifli, huzurlu bir hayat sürmeniz pek mümkün görünmüyor.

İYİMSER OLUN

“Bilinçli farkındalık” sinir sistemi hastalıkları ve özellikle stres reaksiyonları ile uğraşanların iyi bildikleri bir kavramdır. Bu kavram sizin “düşünceleriniz, duygularınız ve fiziksel durumunuzun daha çok farkında olmanız” halini tanımlar. Eğer bilinçli farkındalığınız olmazsa, yaşamınızda pek çok şey alt üst olacaktır. Sofradan doyduğunuzu hissederek kalkmanızı veya çevrenizle olumlu ilişkiler kurmanızı sağlayan bu bilinçli farkındalık halidir. Bilinçli farkındalık, ilişkilerinize yapıcılık, bakış açınıza iyimserlik, duygularınıza keyif ve coşku katar. Kendinize daha çok güven duymanızı, endişe ve kuşkularınızdan daha kolay kurtulmanızı destekler. Eğer bilinçli farkındalığı gelişmiş biriyseniz, sağlığınız, huzurunuz, belleğiniz, zihinsel dinginliğiniz daha iyi durumdadır.

MANEVİYATINIZI GÜÇLÜ TUTUN

Dua etmek, kendinizle baş başa kalıp manevi huzur yolculuklarına çıkmak ya da başka şekillerde (meditasyon veya yoga yapmak) ulaşılan bilinçli farkındalık güçlendirmeleri, bağışıklık sistemini desteklemekte, uyku sorunlarını iyileştirmektedir. Huzurun en güçlü uyku ilacı olduğunu bunun için yazmıştık.

Eğer, stresi az bir yaşama doğru yolculuk yapmak istiyorsanız, bilinçli farkındalık kavramı ile ilişkili daha çok bilgi edinmeye ve bu yeteneğinizi geliştirip güçlendirmeye gayret edin. Bu gücünüzü dua etmek, inanç dünyanızı güçlendirmek, manevi bağlarınızı yenilemek, biyo-geri iletim ve yoga-meditasyon gibi pek çok stres yönetimi tekniğinden istifade etmekle daha iyi kullanabilirsiniz. Bilinçli farkındalığınızın geliştiği ölçüde, aklınızın, sağlığınızın ve huzurunuzun da geliştiğini göreceksiniz. Daha kaliteli bir hayat istiyorsanız sadece bedensel sağlıkla yetinmeyin. Ruhunuzun da ihtiyaçlarına önem verin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.