Sağlıklı beslenmek bir sağlık sorunu olabilir mi?

Sağlıklı beslenmek bir sağlık sorunu olabilir mi?

Sağlıklı beslenemek nasıl bir sağlık sorunu olabilir ki? Sağlıklı beslenmek sağlığımızı bozar mı?

Gün geçmiyor ki karşımıza yeni bir hastalık çıkmasın… Fiziksel sorunların ardı arkası kesilmiyor, sürekli yeni kanser türleri ortaya çıkıyor ama bir de işin psikolojik yönü var. Beynimizin binlerce yılda gösterdiği gelişimi sanki yeni hastalıklar icat etmek için kullanıyor gibiyiz.

Bu psikolojik rahatsızlıklar arasında karşımıza sık sık beslenme sorunları da çıkıyor. Anoreksiya ve bulimia gibi beslenme sorunlarından haberiniz vardır. Bu hastalıklarda ince görünmek önce bir istek olarak başlar, sonra ölümcül bir takıntıya dönüşür. Beslenme sorunları ailesine katılan son üyemiz ise ortoreksiya nevroza, yani sağlıklı beslenme konusunda hastalık derecesinde takıntılı olma.

Diyetiniz hayatınızı ele geçirmesin!

Ortoreksiyadan mustarip insanların büyük bölümü vejetaryen. Zararlı gördükleri hiçbir besin maddesini ağızlarına bile sürmüyorlar. Buna bazı pişirme şekilleri, yemek yapmak için kullanılan gereçler veya saf halinde zararlı olmadıkları halde ilaçlamalar nedeniyle zararlı hale gelen besinler de dahil. Örneğin; sağlıklı beslenmeye kafasını takmış biri alüminyum kaplarda pişen veya sunulan yemeklerden uzak durabiliyor veya organik olmayan bir domates yüzünden dehşete kapılabiliyor. Özellikle bu tip durumlarda alınan besinler birkaç türle sınırlı kalabiliyor ve kişi sağlıklı besleneyim derken kendini yetersiz ve dengesiz beslenme sorunuyla karşı karşıya bulabiliyor.

Anoreksiya ve bulimiadan farklı olarak ortoreksiya, zayıflamayla pek de ilgili değil. Ortoreksiya hastaları besinlerin miktarından çok kaliteleriyle ilgileniyorlar ve temelde kendilerini şişman hissetmiyorlar. Ancak “yemek” kavramı onların da hayatlarında gereğinden fazla yer kaplıyor. Sabahtan akşama kadar yemek düşünmek, günün büyük bölümünü sağlıklı öğünler hazırlayarak geçirmek, daha bir yemeği bitirmeden sonraki öğünde ne yiyeceğini düşünmek ortoreksiya hastalarının yapabileceği şeyler. Elbette bu durum sosyal ilişkilere de zarar veriyor dolayısıyla büyük bir zaman ve dikkat kaybına neden oluyor. Üstelik ortoreksikler ev dışında hazırlanan yemeklere güvenmedikleri için davetlere bile kendi hazırladıkları yemeklerle gidebiliyorlar.

Sanıldığından daha tehlikeli

Yapılan araştırmalar ortoreksiyanın mükemmeliyetçilerde daha fazla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bir diğer bulgu da bu kişilerin sadece beslenme konusunda değil, pek çok konuda psikolojik saplantılara sahip oldukları yönünde. Bu saplantıların bir diğer sonucu da sabit fikirlilik. Bir ortoreksik koyduğu kuralın doğruluğuna tüm kalbiyle inanıyor ve kendisine farklı bir bakış açısı göstermeye çalışan kişileri küçük görüyor. Tedavi de pek kolay değil. Çünkü ilaçlar doğal olmadıkları için ilaç tedavisine, içeriklerinde yapay maddeler olduğu için gıda takviyelerine şiddetle karşı çıkıyorlar.

Bu beslenme sorununun bir diğer tehlikesi ise zamanla anoreksiyaya dönüşebilmesi. Hasta yiyeceklerini sürekli sınırlandırarak yetersiz beslenmeye başlıyor ve doğal dengesini de iyice kaybedebiliyor. Bunun sonucunda aşırı kilo kaybı ve kalp yetmezliğine bağlı ölümler de meydana gelebiliyor. İngiliz Beslenme Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre ortoreksiya önümüzdeki yıllarda tehdit edici boyutlara ulaşacak ve 10 yıl içinde tüm dünyada yaygınlaşacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.