Stresle başa çıkmak

Stresle başa çıkmak

Stresle nasıl başa çıkılır? Stressiz yaşam mümkün müdür? Stresie mücadele kazanılabilir mi?

Stres artık günlük yaşamımızın bir parçası. Normal başlayan bir gün, basit bir aksaklık sonucunda çatılan kaşlar ve gerilen mimiklerle devam edebiliyor. Hatta bazen bu durum yüzümüzü çizgilerle dolduran, kalbimizi hızlandıran, bazen sağlık sorunlarına bile neden olan öfke krizlerine neden olabiliyor.

Öfke aslında normal ve sağlıklı bir duygudur; elbette ki kontrol altında olduğunda ve yıkıcı hale gelmediğinde. Örneğin, trafik sıkışıklığına sinirlenmeniz normaldir ama öfkenizin kontrolden çıkması ve önünüzdeki araca bilerek çarpmanız… İşte problem burada başlar. Öfkeyi kısaca tanımlamak gerekirse, diğer duygular gibi fizyolojik ve biyolojik değişikliklere neden olan, genellikle engellenme, haksızlığa uğrama, fiziksel veya ruhsal incinme, saldırı ve tehdit karşısında verilen bir tepki diyebiliriz. Bir uyaran karşısında gerilmeye başladıysanız, daha enerjik hissediyorsanız, solunumunuz ve kalp atışınız hızlandıysa, kan basıncınız arttıysa ve vücudunuz kendini “savaş ya da kaç” tepkisine hazırladıysa öfkelenmişsiniz demektir. Bu durumda tek soru kalıyor: Öfkenizi bastıracak mısınız, boşaltacak mısınız?

Önemli olan başa çıkmak

Öfkeyi boşaltmaktan anladığınız çevrenizdeki insanlara bağırıp çağırmaksa, bu yanlış bir yöntem. Genellikle sosyal ilişkilerinizi kötü etkilemekle birlikte, size geri dönüşü de anlık bir rahatlamanın ardından gelen pişmanlık olur. Öfkenizi bastırmanız ise baş ağrıları ve mide rahatsızlıkları, solunum ve cilt problemleri, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi strese bağlı sorunlar olarak kendilerini gösterirler. Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Bu aşamada “öfke kontrolü” devreye giriyor. Kişinin öfkesini, kendisine ve çevresine zarar vermeyecek şekilde ifade etmesine, saldırgan davranışlar sergilemeden ve mantık sınırlarının dışına çıkmadan var olan durumu kabullenmesine öfke kontrolü diyoruz. Bunu başarmanın pek çok yöntemi olmakla birlikte, kullanılacak yöntemler kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Ancak kesin olan bir şey var ki, öfkelendiğinizde tepki vermeden önce kısa bir süre durup düşünmeniz gerekiyor.

“En nefret ettiğim şey!”

Normalde son derece munis, mantıklı biri olabilirsiniz ama kızgın olduğunuzda düşünceleriniz kontrolden çıkabilir, pireden deve yaratabilirsiniz. Bu fikirler gerçeği yansıtmaktan çok olayların abartılması ve çarpıtılmasıyla sonuçlanır. Bu gibi durumlarda beyniniz kesin yargılar verir, durumu olduğundan kötü görmeye başlar. Ne var ki bu problem çözmekten çok problem yaratmaktadır. Belki fark etmişsinizdir, pek çok kişi öfkelendiği zaman, durumdan bağımsız olarak “en nefret ettiğim şey” tanımını kullanır. Ama düşünün, bir insanın en nefret ettiği şey kaç tane olabilir ki? Bu cümleyi duyduğunuzda kişinin öfkeli ve abartmaya meyilli olduğunu açıkça görebilirsiniz. Küçük bir aksaklık birden dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir. Oysa birkaç kez derin nefes almak ve sadece 15 saniye gerçekçi bir bakış açısıyla düşünmek pek çok sorunu çözebilir.

Derin nefes alarak geçireceğiniz bu 15 saniyede kendinize birkaç küçük soru sorarak farklı bir bakış açısı yakalayabilirsiniz:

  1. Neden bu kadar öfkelendim?
  2. Kime öfkelendim?
  3. Bu olayda benim payım nedir?
  4. Bu olayla ilgili beklentilerim nelerdir?

Bununla birlikte, sizi öfkelendiren kişiyle empati kurmanız da sinirinizi büyük ölçüde azaltacaktır. Kendinizi başkasının yerine koymanız ve olaya bir de onun açısından bakmanız, bazen öfkenizi yatıştırmakla kalmayacak, o kişiye hak vermenizi de sağlayacaktır. Problem çözmek konusunda çok faydalı olan bu yöntem, insan ilişkilerinde saygının ve anlayışın ön planda tutulmasını da sağlamaktadır.

Kaynak: formdakal.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.