Süt ve kalsiyumun çocuk sağlığı için önemi

Süt ve kalsiyumun çocuk sağlığı için önemi

Sütün sağlıklı beslenmenin temel unsuru olduğu bilinmektedir. Protein, yağ, vitamin ve mineraller (başta kalsiyum ve fosfor olmak üzere) gibi beslenmede çok önemli olan besin öğelerini bünyesinde bulunduruyor.

Kemik oluşumunda vücudun kullandığı en önemli mineral kalsiyumdur. Vücutta kemik gelişi yirmili yaşların başına kadar sürer. Çocukluktan itibaren bu yaşlara kadar yeterince kalsiyum alınması hem kemik yapısının güçlü olması hem de ileri yaşlarda oluşabilecek sorunları önleme açısından çok önemlidir.

Kalsiyum aynı zamanda diş ve tırnak sağlında önemli rol oynar; sinir sisteminin çalışmasına, hormonların salgılanmasına ve kasların hareketinin düzgün olmasına yardımcı olur. Kalsiyum açısından zengin besinlerin başında süt ve peynir, yoğurt, sütlü tatlı, ayran gibi süt ürünleri gelir. Sütü sevmeyen çocuklar için yoğurt ve ayran çok iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Badem, balık, beyaz lahana, fasulye ve fındık da yüksek miktarda kalsiyum içeren besinlerdir. Tüketilen bütün içecekler arasında ne yazık ki sütün payı sadece yüzde 9’dur. Süt, insan organizması için gerekli pek çok besin öğesinin bileşiminde hemen hemen yeterli ve dengeli bir şekilde içeren ve insan organizmasında yüzde 80 civarında kullanılan çok önemli bir besin maddesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ayran isimleri ayran kalsiyum bebekler içn yoÄŸurdun önemi besinlerin insanlar sağlığı için önemi çocuk kalsiyumu çocuklar acısından suyun önemi çocuklar için kalsiyum cocuklar için kalsıum cocuklar icin sut çocuklar için sütlü tatlılar çocuklar için sütün önemi çocuklar için yoğurdun önemi çocuklar ve süt fazla kalsiyum kalsiyum açısından süt kalsiyum çocukar için kalsiyum süt ayran kalsiyum sütü kalsiyumun çocuklar için önemi kara lahana suyu kara lahana suyu şekeri düşürürmü kara lahananın suyunu nasıl tüketmeli kara lahanın suyu karalahana suyu cilt lahan şekeri düşürürmü lahana nasıl tüketilmeli lahanadaki kalsiyum moda ve logonun yazisi peynir isimleri peynir sevmeyen peynir sevmeyen çocuklar peynirin çocukların gelişimindeki önemi peynirin tıpta önemi peynirlerin çocuk gelısımındekı yeri Sağlık açısından sütün önemi şekeri lahana düşürür mü süt adları sut isimleri süt kilo yapıyor kalsiyum süt logo isimleri süt önemi ve faydaları süt sevmeyen çocuk sut sevmeyen cocuklar süt ürünleri çocuklar için yararları süt ürünleri isimleri SÜT ÜRÜNLERİNİN ÇOCUKLARA FAYDALARI sut ve sut urunleri adları ve faydaları SÜT VE SÜT ürünleri faydaları süt ve süt ürünleri ve faydaları süt ve süt ürünlerinin isimleri süt ve süt ürünlerinin sağlığımız için önemi sütün faydaları ve önemi sütün önemi sütün sağlığımız için önemi yoğurt ayran ve sütün sağlık için faydaları

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.