Uzmanlar sorularınızı cevaplıyor – 3

Uzmanlar sorularınızı cevaplıyor – 3

3 yıllık evliyim 6 aydır korunmuyorum bir yıldır prolaktin hormonu seviyesi yüksek olduğundan gebeliğe engel var mıdır?

Prolaktin normalde gebelik döneminde salgısı artmaya başlayan ve emzirme döneminde süt yapımından sorumlu olan bir hormondur ve bazı kadınlarda bu dönemler dışında da seviyesi yükselebilmektedir. Özellikle adet düzensizliğine sebep de oluyorsa bu yükseklik gebe kalmaya bir engel teşkil edebilir (yumurtlamayı bozarak). Bunun için mutlaka tedavi görmeniz önerilir.

Miyom nedir? Kaç çeşit tedavisi vardır? İlaç tedavisi dışında uygulanan yöntemler nelerdir? Işın veya dondurma yöntemleri mi uygulanıyor?

Miyomlar rahimden kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Şikayete neden olduklarında ameliyatla çıkarılmaları gerekmektedir.

16 yaşında regl oldum. Şu an 21 yaşındayım. İlk adet olduğumdan beri kanamalarım düzensiz, gecikmeli. Bir ayın başında oluyorsam, diğer ayın sonunda adet oluyorum. Ayrıca cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelmedi. Bu sanırım kızlık zarının esnek oluşundan meydana geliyor. Adet düzensizliğimle bunun bir ilgisi var mıdır?

Adet düzensizliğiyle ilk ilişkide kanamanızın olmaması arasında bir bağlantı yok. Adet düzensizliğinizle birlikte tüylenme, sivilcelenme, kilo alma gibi sorunlarınız varsa mutlaka bir yumurtlama bozukluğu olan polikistik over açısından incelenmelisiniz.

Merhaba, ben 23 yaşındayım. Yaklaşık 3.5 yıldır Diane 35 kullanıyorum. Yaşındayım. Yaklaşık 3.5 yıldır yaşındayım. Adet düzensizliğim nedeniyle bir jinekolog tarafından verildi. Şimdi de hamilelikten korunmak amacıyla bu ilacı kullanıyorum. Benim öğrenmek istediğim şey acaba ileride çocuk sahibi olmamı zorlaştırır mı, hiç ara vermeden bu ilaçtan yıllarca yararlanmak. Teşekkürler.

Diane-35 hem adet düzensizliği ve tüylenmede, hem de gebelikten korunmada kullanılan bir ilaçtır. Hormonlar üzerinde kalıcı bir etki yaratması mümkün değildir, ilacı bıraktığınız zaman, kullanım süresi içerisinde gebe kalmanıza engel olacak ekstra bir durum oluşmadıysa (pelvik enfeksiyon nedeniyle tüplerin tıkanması, yaşınızın ilerlemesi gibi) gebe kalmanız tümüyle mümkündür.

Merhaba ben 28 yaşında bekar bir bayanım. Ciddi bir sorunum olduğunu düşünüyorum. Rahim içinde 10 cm büyüklüğünde bir miyom var, doktorum kesin ameliyat dedi ama daha öncesinde küçültmek için 3 aylık ‘iğneli menepoz’ tedavisini önerdi. Farklı bir doktor ise hormonlarla oynandığı için pek tavsiye etmedi, sizce ne yapmalıyım?Şimdiden teşekkür ederim.

Vücuttaki östrojen hormonu üretimini durdurarak miyomun “yaşam kaynağını” kesen bu tür ilaçlar gerçekten de miyomu başarılı bir şekilde küçültebilirler. Ancak ilaç bırakıldıktan sonra miyom hızlı bir şekilde eski boyutlarına geri döner. Günümüzde bu ilaç ancak çok büyük miyomlarda, ameliyatı kolaylaştırmak için, ameliyattan hemen önce kullanılmaktadır ve sizin için bir sakıncası yoktur, oldukça yaygın olarak uygulanmaktadır.

8 Kasım’da 26 haftalık hamileyken bebeğime Sipina bifida teşhisi konuldu ve şartlı tahliye yapıldı. Bu olayın sebebini ve şu an ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu olay kalıtsal mı? Bu hastalığa sahip bebeklerin yaşama ihtimalleri ne kadar? Bebeğimdeki hastalık bel ve omurilik arasındaydı. Hidrosefalide vardı. Bu olayda beslenme ve psikolojinin rolu nedir. Şu an bebeğim olsun istiyorum bu sakıncalı mı?

Öncelikle öyle bir durum yaşadığınız için geçmiş olsun. Spina Bifida genetik geçiş gösterebilen ancak çoğu durumda nedeni tam olarak belirlenemeyen bir hastalıktır. Yapmanız gereken doktorunuzun önerdiği şekilde gebe kalmadan önce yüksek doz folik asit tedavisi almak ve gebeliğin en erken dönemlerinden itibaren tercihen “ayrıntılı ultrasonografi” uygulamalarının yapıldığı bir üniversite hastanesine başvurmak. Bu incelemede gebeliğin erken dönemlerinden itibaren %100’e yakın doğrulukla bebeğinizde spina bifida yok demek mümkün olabilecek, varsa da duruma göre hareket edilebilecektir. Spina bifida genellikle kalıcı sakatlık yaratan ciddi bir hastalık olduğundan çoğunlukla aileler doktorların tahliye önerisini kabul etmektedirler.

İyi günler 27 yaşında bekar bayanım. Benim sorum rahim ağzı yaraları kürtaja bağlı olarak oluşabilir mi? Nedenleri ne olabilir? 2 sene önce rahim ağzı yaram doktor tavsiyesiyle elektrokoterizasyonla yakıldı. Bu işlemin hiç doğum yapmamış bir bayanda uygulanması ilerde hamile kalmayı riske sokar mı? Bir de bu işlemden sonra adetlerimden birkaç gün önce kahverengi akıntı oluşmaya başladı ki, bu operasyondan önce hiç yaşamadığım bir şeydi. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Teşekkürler.

Rahim ağzı yaraları çoğunlukla enfeksiyona bağlı veya bazı durumlarda doğum kontrol hapı kullanımına bağlı oluşabilmektedir. Kürtaja bağlı oluşması olağan değildir. Yara yakılması (koterizasyon) sizin ileride gebe kalmanız engel olan bir uygulama değildir ve bahsettiğiniz akıntı şikayetleri işlemden sonra birkaç ay devam edebilir. İçinizi (doktora kontrole gitmiş olmak koşuluyla) rahat tutabilirsiniz.

Merhaba, ben 20 yaşındayım. İlk kez 15 yaşına da adet oldum ve bu devam eden sürede çok düzensizdi. Şu anda da öyle. 3 doktor değiştirdim. Çeşitli hormon testleri yaptırdım ama doktorlar bunun ileriki yaşlarda düzeleceğini söylüyorlar. Testler normal çıktı. Sürekli kilo alıyorum bu durum bende çok sinir yapıyor. Acaba siz de diğer doktorlarla aynı fikirde misiniz? İleriki yaşlarda çocuk sahibi olabilir miyim? Ya da bu durum nasıl düzelir. Şu anda iğne olarak adet oluyorum.bana yardım edebilir misiniz?

Anlattığınız şikayetler bir yumurtlama bozukluğu durumu olan polikistik overe uyuyor. Hormon testlerinizin normal olması rahatlatıcı olmakla beraber kilo almaya devam etmeniz adet düzensizliğini daha da artırabilir. Adet düzeninin bazı ilaçlarla mutlaka sağlanmalı ve kilo vermeniz için bir diyet programı uygulamalısınız. Tek sorun adet düzensizliği olduğunda, gebe kalamama sorununun aşılma ihtimali yüzde 100’e yakın.

Uzman: Op.Dr. Kağan Kocatepe

>>> Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor Tüm Liste

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. ben 4 bucuk yıllık evlıyım 3 bucuk yasında cocugum var hamile kalmadan önce kis vardı bunu doğum kontrol hapıyıla erıtıp daha sonra dıyabetlılerın kullandığı bır ilaç kullandım dokdorum bunu kullanırken kıs olmaz dedı ilk ay hamıle kaldım doğum yaptıkdan sonra sonra adet düzensizliklerim oldu kıllanmalarda artış olldu horman testi ve kıl testi yapıldı ama bısey çıkmadı sonra gynelli dıye bır ilaç verdı 6ay kullan mamı isdedi ama sonunda yıne kis cıkdı şimdi ise diana 35 kullanıyorum ama adet gormuyorum simsiyah bır leke gelıyor azcık oda ben artık korkmaya basladım cunku ne kıse nede tuylenmelerıme cozum bulamadım sız ne önerız sınız bır hekım olarak?

  2. iyi günler ben hamileyim bikini bölgemi temizleye bilirmiyim ama henüz 1 aylık nasıl yapmam gerekir birde hamileligin başında cinsel ilişkinin zararı varmı şimdiden teşekkür ederim

  3. iyi günler bnm rahimde yara çıktı smeer testi için sıvı aldılar çarşamba sonuç çıkacak size sorum yarayı yakarken acı duyarmıyım teşekkrüler

  4. mrb.ben 24 yaşında bekarım ilk zamanlar 4 5 gün adet oluyodum son 3 aydır kanamamda azalma oldu3 güne hatta 2 güne düştü ,bunun sebebini öğrenebilirmiyim?bide bu azalma çocuk olmasına engel olur mu yardımcı olursanız sevinirim?ayrıca troid ilacı kullanıyorum hormonlar yavaş çalıştıgındanda olabilirmi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.