Vajinal kaşıntı: Vajinal mantar nedenleri ve vajinal mantar tedavisi

Vajinal kaşıntı: Vajinal mantar nedenleri ve vajinal mantar tedavisi

Vajinal mantar sebepleri: Vajinal mantar nedenleri nelerdir?

Laktobasil adı verdiğimiz bakteri, vajinanın sürekli olarak korunmasını sağlar. Bu bakteriler yararlı bakterilerdir ve asit üreterek vajinanın zararlı bakteri ve mantarlardan korunmasını sağlar. Yani vajinada mantar her zaman bulunmaktadır ama bu nedenle üreyemezler. Mantarların çoğalması ve bu hastalığın ortaya çıkması da laktobasil ortamının dengesizleşmesiyle yani sayısının azalmasıyla gerçekleşir. Çünkü bu nedenle vajinadaki diğer bakteri ve mantarlar üremeye başlar.

Laktobasilin azalmasına sebep olan faktörler ise: Hijyen bozukluğu, şeker hastalığı, doğum kontrol hapı kullanımı, sık sık havuza girmek ve ıslak mayoyla dolaşmak, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Vajinal mantar nasıl teşhis edilir?

Vajinal mantar tanısı doktorlar tarafından çok rahat bir şekilde konabilir. Bu mantarın tipik neden olduğu tipik bir kızarıklık ve akıntı vardır. Bazı kadınlarda mantar olduğunda da kaşıntı ve akıntı şikayetleri olur ama bazılarında da hiçbir şikayet olmaz, bu tür vakaları genellikle doktor tesadüfi olarak muayenede saptar.

Vajinal mantar belirtileri nelerdir?

Vajinal mantarın en çok şikayet edilen iki belirtisi vardır ki bunlardan biri, genital bölgede kaşıntı, diğeri ise peynir kesiği şeklinde akıntıdır. Ancak bunun yanı sıra kadınların %50’ sinde vajinal mantarın hiçbir belirtisine rastlanmaz bu ancak doktor tarafından tesadüfi olarak saptanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.