Vajinismus nedir? Vajinismus nedenleri nelerdir? Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus nedir? Vajinismus nedenleri nelerdir? Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus nedenleri ve vajinismus tedavisi. Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları nelerdir?

Toplumumuzda gerek kadında gerekse erkekte yaşanan cinsel işlev bozuklukları uzman kişilere yansıtılmadan tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bunların birçoğunun da tedavi süreci olmadan geçmesi beklenmektedir. Ülkemizdeki bu konuda sorunların var olduğunun bilinmesi tek başına yeterli değildir. Kişilerin bilinçlendirilip tedavi sürecinin uzman kontrolü altında yapılması gerekliliği aşılanmalıdır.

Kadınlarda cinsel işlev problemleri oldukça fazladır. Yurt dışında yapılan araştırmalar bu bozuklukların kadınların yarısından fazlasında olduğunu ortaya koymuştur. Henüz ülkemizde böyle bir araştırma yapan kuruluş bulunmamaktadır. Kadınların cinsel işlev bozuklukları arasında en büyük kısmı cinsel istek duymamaları oluşturmaktadır. Cinsel isteksizlik dışında duyulan ikinci en büyük problem ise cinsel ilişki sırasında acı duyulmasıdır. Bunların yanında orgazm olmakta zorlanma veya uzun yıllar ilişki yaşadığı halde hiç orgazm olamama da bayanların sorunları arasında yer almaktadır.

Yabancı ülkelerde bu konular ülkemize göre daha fazla dile getirilebiliyor. Uzmanların kontrolü altında çözüm yolları araştırılabiliyor. Kadında cinsel işlev bozukluklarının büyük bir kısmı çok kısa sürelerde aşılabiliyorken ülkemizde bu sorunların dile getirilip uzmanlardan yardım alınmak istenmemesi en büyük eksiklik.

Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajinanın istem dışı olarak kasılması olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalar yüz kadından birinde vajinismusun görüldüğünü ortaya koymaktadır. Vajina bölgesindeki kasılmalar sadece gerçek ilişki sırasında da gerçekleşmeyebilir. Vajinaya bir cismin girdiğinin hayal edilmesi bile psikolojik olarak bu kasılmaları tetikleyip başlamasına neden olacaktır.

Vajinismusun nedenleri arasında geçmişte yaşanılan cinsel taciz, psikolojik travma yer alabilir. Bunların yanında bilinçsizce yanlış kişiler tarafından yapılmış jinekolojik muayenede kadında vajinismusun oluşmasını tetikleyebilir. Kısacası vajinismus doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir. Vajinusmus olmayan bir bayan ilk ilişki sırasında zorlanmaya maruz kaldıysa, isteği dışında bir ilişki yaşadıysa vajinismus olma ihtimali yüksektir.

Vajinismus tedavi edilemeyecek veya tedavi süreci zor olan bir rahatsızlık değildir. Bunun için bu problemi yaşayan çiftlerin uzman kontrolü altında sorunu çözümlemeye çalışmaları süreci kısaltacaktır. Vajinismusun tedavi sürecinde özellikle vajina bölgesinde beliren istenmeyen kasılmaların önlenmesine çalışılır. Bayana vücudunda gerçekleşen genital olayların anlatılması, bu konuda bilgilerin verilmesi de onun psikolojik olarak rahatlamasına sebep olacaktır. Böylece tedavi süreci daha da kısalacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.