Vajinismus tedavisi: Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavisi: Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? Vajinismus kesinlikle tedavi edilebilen bir problemdir. Vajinismus bir hastalık (sendrom) değil, bir belirtidir (semptom). Başka bir deyişle vajinismus; kadının “bilinçaltı” tarafından oluşturulan ve kişiyi koruyan bir “savunma mekanizmasıdır”.

Hastalığın tedavi süreci ise oldukça kolaydır. Önemli olan sorunun nedeninin belirlenmesidir.

Sorun fiziksel kaynaklı ise jinekolojik olarak tedavi edilebilir. Eğer hastalığın nedeni psikolojik ise “çiftin beraberce” “psikolojik terapiye” devam etmesi gerekebilir. Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da hastanın hastalığını tanıyıp kabullenmesi ve tedaviye inanması tedavi sürecini kısaltır ve daha başarılı kılar.

Vajinismus tedavisinde tüm dünyada; davranışsal ve bilişsel terapiler, hipnoz tedavileri gibi bilimsel tedavi teknikleri kullanılır. Yani burdan da anlaşılacağı üzere, tek seanslık ya da tek günlük tedavi teknikleri, ilişki öncesi alkol alma, vajen girişine lokal anestezikler uygulama, depresyon ilaçları gibi girişilen sözde tedavi yöntemleri, etkisiz tedavi ya da çözüm girişimleridir. Bundan dolayı bilimsel olarak açıklanmamış ve kanıtlanmamış her türlü yaklaşımdan kaçınmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copyright © 2008-2015 Kadin34.net Tüm hakları saklıdır.