Dekorasyon

17 metrekare salon nasıl döşenir ?

17 metrekare salon büyük bir salon değildir ve dekorasyon açısından bizlere fazla bir seçenek sunmaz. Örneğin bu büyüklükte bir salona yemek masası veya vitrin, konsol, gümüşlük tarzı şeyler koyamazsınız. Hatta akvaryum koymak bile sıkıntı olabilecektir.
Fakat ev dekorasyonunda bir odayı güzelleştirmenin ve fonksiyonel kılmanın çok fazla yolu vardır. Aşağıdaki örnekler size bu konuda ilham verecektir.
17 metrekare salon nasıl döşenir ?
Salonda yaygın olarak yaptığımız şey koltuğa yaslanıp televizyon izlemektir. Bu nedenle 17 metrekare büyüklüğündeki bir salonda tercih edeceğimiz iki şey duvarda bir televizyon ve karşısında bir L koltuktur.
Salona bunlardan fazlasını koyarsak bir depo görünü olacaktır. Fakat biz salonumuzu fonksiyonel kılmak ve güzelleştirme istiyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz.
Aşağıdaki örnekte 17 metrekarelik salonda duvarda bir TV ve karşı duvarda da bir L koltuk tercih edilmiş. Bunun klasik bir seçim olduğu söylenebilir.

Fakat duvarlardaki kontrast renklerin ve aydınlatma elemanlarının salonu hareketlendirdiğini söylemek mümkün. Köşelere yerleştirilen bitkiler fazla yer kaplamamakla birlikte salonun havasını olumlu etkilediği söylenebilir.
Koltuk arkasındaki duvara asılı tablolarda hem o duvardaki hem de televizyonun bulunduğu renklere atıf yapılmış. Televizyon kenarlarına yerleştirilen ses sistemleri, bu evin sakinlerin evde sinema izleme tutkusu olduğunu göstermektedir.
Aşağıdaki örnekte ise L koltuk-TV kombinasyonunun farklı bir örneğine yer verilmiştir. Bu örneğimizde L koltuk biraz daha irice ve TV biraz daha küçük. Ayrıca televizyonun üzerindeki raflar ve diğer duvar kenarındaki raflı dolap aksesuar ve eşyaları koymak için ekstra yer kazandırmış.

Yukarıdaki resimde ahşap tonlarının sarıdan, kahverengiye kadar olan uyumu göze çarpmaktadır. Perde rengi ise daha koyu seçilmiş. Salon dekorasyonunda birbirine yakın renkler uyum yaratır ama her zaman bir kontrast öğesi de gerekir. Bu örnekte kontrast rengi perde de seçilmiş.
Ayrıca salonun kaliteli bir parke döşemesi var. Bunu ortaya çıkarmak için halı tercih edilmeyip, parke üzeri çıplak bırakılmış.
Aşağıdaki resimde ise doğal taş toprak renklerinin birbiriyle uyumu gözlenmektedir. Pastel renklerin tercih edildiği ve kırık beyazdan koyu kahverengiye kadar geniş bir renk aralığı kullanıldığı halde hiçbir uyumsuzluk göze çarpmamaktadır.

TV ünitesinin rafları fonksiyonel şekilde ve ihtiyaçları karşılayacak şekildedir. Koltuk geniş seçildiği için salonda sehpa harici başka bir mobilyanın kullanılmadığı görülmektedir. Ayrıca avizenin ne kadar zarif olduğu hemen göze çarpmaktadır.
Aşağıdaki resimde gözünüze ilk çarpan şey muhtemelen tavandaki aydınlatma koridorudur. 17 metrekare salon, dekorasyon açısından yatay anlamda bize fazla seçenek sunmaz. Bu nedenle odayı üç boyutlu olarak değerlendirmek ve tavandan dahi bu konuda yararlanmak gerekmektedir.

Eflatun-pembe tonlarını bej tonları ile uyumlaştırmak ustalık istemektedir. Renklerin birbirine paslaşmasına dikkat ediniz. Salon bitkisinin yeşili yuvarlak halı ile paslaşırken aydınlatma koridoru perde renklerine gönderme yapmaktadır. Duvar rengi ise koltuk rengini tamamlamaktadır.
Aşağıdaki 17 metrekarelik salonda ise gösteriş hakim. Bazılarımız gösteriş severiz ve bunu layıkı ile yaptığımızda bizden mutlusu olmaz.

Bu sefer L koltuk yerine bir adet uzun ve bir adet de tekli koltuk tercih edilmiş. Televizyonun altında mütevazi bir TV ünitesi var. Asıl gösterişi sağlayan şeyler ise tavandaki muhteşem kartonpiyer çalışması, gösterişli bir avize, gösterişli perdeler ve buna uyumlu bir halı.
Gerçeği söylemek gerekirse bu 17 metrekarelik salon bize saraydan mini bir kesit sunuyor.
Diyelim ki hem 17 metrekare hem de yamuk bir salonumuz var. Bunu nasıl dekore edeceğiz. Aşağıdaki resimde para ve sanatın nelere kadir olduğunu gösteren bir salon örneği bulunmaktadır.

Salondaki yamukluk şömine ile kapatılmış ve yanındaki duvara da televizyon ünitesi konulmuş. Bu güzel bir ikiz odak noktası örneğidir.
Çoğu şömineli salonda rastladığımız deri koltuklara burada da rastlıyoruz. Açıkçası deri koltuklar bir odayı zengin ve şık gösteren en önemli öğelerdir. Beyazın asaleti bu zengin görünümü pekiştirmiş durumda. Camlardaki desenler ise bu zerafetin tamamlayıcısı durumundadır.
Aşağıdaki resimde ise modern çizgilerde bir salon yer almaktadır. Günümüzde aydınlatma seçenekleri çok zengin hale gelmiştir ve piyasada sanatsal değeri olan aydınlatma üniteleri satılmaktadır. Açıkçası farklı aydınlatma unsurları 17 metrekarelik dar salonlara dahi başka bir hava katmaktadır.

Salonda dikkat çeken diğer bir dekoratif öğe ise duvar kağıdı uygulaması. Her ne kadar fotoğraf açısı nedeniyle duvar kağıdındaki resmi pek göremesek de bu tür resimler bir odaya kimlik kazandırmada çok etkili olmaktadırlar.
Salonda soğuk taş toprak renklerinin çok uyumlu şekilde kullanıldığı görülmektedir.
Aşağıdaki resme baktığınızda bu örneğimizin diğerlerinden çok farklı olduğunu görmektesiniz. Şimdilerde bir ulusun kültürel değerleri ve zevkleri küresel zevkler olarak da değerlendirilebilmektedir. Örneğin Japon kültürü bunun önemli bir örneğidir.

Yani Japon olmasanız da salonunuzu Japon kültürüne göre döşeyebilirsiniz ve sizi kimse ayıplamaz hatta övgüyle bahsederler. Bizdeki Japon hayranlığı da düşünülürse 17 metrekarelik salonunuzu yukarıdaki resimdeki gibi döşemek güzel bir seçenektir.
Aslında bunun uygulaması o kadar da zor değildir. Sürgülü kapıyı sıradan bir marangoza yaptırabilir lamba ve tabloları internetten temin edebilirsiniz. Koltuğun ise sade olması dışında bir özelliği bulunmamaktadır.
Aşağıdaki örneğimizde krem ve kahverengi tonlarının işbirliğini görmekteyiz. Kontrast rengini ise duvar kağıdındaki yeşil ağaçlarda görüyoruz.

Parke rengi koltuk ve duvarlara uyumlu olduğu için halı tercih edilmemiş. Tavanda yine şık bir aydınlatma koridoru görmekteyiz.
Umarım 17 metrekare salon örneklerimiz sizlere bir miktar ilham vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com