Sağlık

Advantan m losyon yüze sürülür mü ?

Doktorunuza danışmadan hiçbir kortizonlu ürünü yüzünüze sürmeyiniz. Advantan m losyon ne işe yarar, yüze sürülür mü, nasıl kullanılır, sorularına bu makalede cevap bulacaksınız.
Advantan m losyon yüze sürülür mü ?
Egzama şikayetleri için reçete edilen ilaçlardan birisi de Advantan m losyon’dur. Advantan m losyon deride iltihap oluşumunu engellemekte, alerjen maddelere duyarlılığını azaltarak ciltteki döküntü, kızarıklık, deri kalınlaşması gibi şikayetleri azaltmaktadır.
Egzama genetik, çevresel ve alerjik faktörlerin sebep olduğu, zaman zaman alevlenen, bazı zamanlarda ise sönen çok inatçı bir rahatsızlıktır. Vücudun bir çok bölgesinde deri sorunlarına yol açmakta, yüz ve baş bölgesinde de görülebilmektedir. Bazen egzamanın tek çaresi, derinin savunma mekanizmasını devre dışı bırakmaktır.
Kortizonlu cilt ürünleri derinin savunma mekanizmasını devre dışı bırakarak derinin dış koşullara verdiği yanıtları ortadan kaldırmaktadır.
Advantan m losyon cilde uygulandığında egzamanın neden olduğu kızarıklık, kaşıntı, döküntü, iltihap gibi şikayetleri azaltmaktadır.
Advantan m losyon yüz bölgesi için de uygulanabilmektedir. Ancak yüz bölgesi, vücudun diğer kısımlarına göre daha hassas olduğu için tedavi süresi daha kısa tutulmalıdır.
Advantan m losyon ile egzama tedavisi 2 haftayı geçmemelidir. Eğer egzama şikayetleri yüz bölgesinde ise tedavi süresi 1 haftayı geçmemelidir.
Advantan m losyonu yüze uygularken göz ve ağıza kaçmamasına özen gösterilmelidir. Bu losyon göz çevresine uygulandığında glokom gelişme riski doğmaktadır.
Ayrıca açık yaraya ve mukozaya bu losyon ulaşmamalıdır.
Advantan m losyon yüze nasıl uygulanır ?
Öncelikle doktor bilgisi olmadan bu kremi kullanmamanız gerektiğini hatırlatırız. Bu losyon kortizonlu bir üründür  ve kortizon içerikli ilaçlar kullanmadan önde daima fayda/zarar hesabı yapılmalıdır.
Advantan m losyonun yüze uygulanma süresi maksimum bir haftadır. Bir hafta boyunca günde bir kere ince bir tabaka halinde hastalıklı deriye sürülür.
Advantan m losyon cilde uygulandıktan sonra ciltteki gelişmeler takip edilmelidir. Eğer cilt sorunları kayboluyorsa tedavi süresi bir haftaya tamamlanır. Eğer ciltte aşırı duyarlılık veya istenmeyen reaksiyon olursa tedavi kesilmelidir.
Advantan m losyon kullanımı bazı kişilerde cilt kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bu takdirde cilt tipine bağlı seçilecek, yağ içinde su emülsiyonu veya tek fazlı yağlı pomat ile nötral destekleyici tedavi, deriyi nemlendirme amaçlı olarak uygulanabilir.
Advantan m losyon yüze uygularken dikkat edilmesi gerekenler
Advantan m losyon aşağıdaki durumlarda yüze uygulanmamalıdır:
Yüzde akne vulgaris (sivilce) gül hastalığı, viral hastalıklara bağlı deri sorunları, perioral dermatit, atrofik deri hastalıkları, ülser ve aşı sonrası gözlenen deri reaksiyonları var ise Advantan m losyon kullanılmamalıdır.
Advantan m losyon çocukların yüzünde kullanılacak ise olabildiğince küçük doz uygulanmalı ve sonuçlar ihtimamla takip edilmelidir.
Advantan m losyon yüze sürülürken açık yaralara ve göze temas etmemesine dikkat edilmelidir. Göz çevresine uygulanması glokom riski doğurmaktadır.
Gebelerde Advantan m losyon kullanımı
Gebeliğin ilk üç ayında Advantan m losyon kullanılmamalıdır. Daha sonraki aylar ise fayda/zarar dengesi hesaplanarak doktor bilgisi dahilinde kullanılabilir. Gebelikte Advantan m losyon kullanılması halinde doğacak bebekte yarık damak görülme riski artmaktadır.
Emziren annelerde Advantan m losyon kullanılır mı ?
Advantan m losyon içeriğindeki etken maddelerin anne sütüne geçip geçmediği, geçerse bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu nedenle emzirme döneminde çok gerekli değilse Advantan m losyon kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com