Dekorasyon

Bambu halıdan çay lekesi nasıl çıkar?

Çay lekesi çıkarılması zor lekelerdendir. Bir yere çay döküldüğünde hemen temizlemek gerekir aksi halde kuruyan çay lekesini çıkarmak daha zor olacaktır.
Bambu halıya çay dökülmesi ciddi bir problemdir. Çay lekesi gelişigüzel şekilde temizlenmeye kalkışılırsa halıya zarar verme ihtimali oluşmaktadır.
Günümüzde halı ve kumaşlar genellikle sentetik veya sentetik karışımlı malzemelerden , sık dokumalı ipliklerden yapıldığı için leke çıkarması kolaydır. Ancak bambu halı sentetik iplikten üretilmediği için normal halıya göre çay lekesini çıkarmak zor olduğu gibi kimyasal temizlik ürünlerinin halının boyasını etkilemesi ihtimali de vardır.
Bambu halıdan çay lekesi nasıl çıkar?
Bambu halıdan çay lekesini çıkarırken üç hedefimiz olacaktır:

Birincisi çay lekesini iz bırakmadan çıkarmak.
İkincisi temizlik esnasında bambu halının boyasına zarar gelmesine mani olmak.
Üçüncüsü temizliği bambu halının dokumasını yıpratmadan yapmak.
Bambu halıya çay döküldüğünde ilk yapmamız gereken şey kağıt havlu ile çay lekesinin etrafına dağılmasına müsaade etmeden suyu çekmektir.

Kağıt havlu ile dökülen çay suyunu çektikten sonra bir kaba az miktar bulaşık deterjanı, biraz elma sirkesi ve biraz da su koyuyoruz.
Ağartıcı içeren temizlik ürünleri bambu halının boyasını attıracağı için bulaşık deterjanından başka bir kimyasal temizlik ürünü kullanamamaktayız.
Bulaşık süngeri ile karışıma batırıp nazik hareketlerle karışımı halıya emdirip ardından sıvıyı yine süngerle çektiriyoruz. Bu süngerle emdirme-işlemi sabırla yaklaşık 10 dakika yaptığımızda çay lekesi çıkacaktır.
Sünger kullanmayıp bez ile ovalamaya kalkarsak çay lekesi dağılacak ayrıca bambu halının dokusu zarar görecektir.
Tekrar etmek gerekirse bambu halıya çay lekesi döküldüğünde ağartıcı etkisi olan herhangi bir temizlik ürünü (cif, çamaşır suyu, tuz ruhu, çamaşır deterjanı vs) kullanamayız. Bu maddeler halının boyası ile etkileşime girerek rengin bozulmasına neden olmaktadır.
Bambu halıya meyve suyu veya başka bir sıvı döküldüğünde de yine aynı şekilde temizliyoruz. Ne kadar erken müdahale edersek leke o kadar kolay ve halıya zarar vermeden çıkacaktır.
Çay lekesini kağıt havlu ile emdirmeden doğrudan temizliğe kalkışırsak leke kolayca etrafa yayılacaktır. Buna da dikkat etmek gerekmektedir.
Bambu halı elde yıkanır mı ?
Bambu halı epey kirlenmişse elde yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus diğer halılarda kullandığınız temizlik ürünlerini bambu halıda kullanamayacak olmanız ve yıkarken nazik olmanızdır.
Bambu halının iplikleri ipeksi yumuşaklığa sahiptirler ancak halıyı tokaçlayarak hoyrat bir şekilde yıkamanız durumunda özelliğini kaybetme riski bulunmaktadır.
Bambu halıyı elde yıkayacaksanız üzerine bir miktar bulaşık deterjanı dökünüz. Halıya hortumla su tuttuktan sonra bir bezle nazik ve yüzeysel bir şekilde ovalayınız. Ovalamayı abartırsanız halı zarar görebilir. Yüzeysel olarak biraz ovalayınız ve ardından su ile durulayınız.
Bambu halı güneşe karşı hassas olduğundan kuruturken fazla güneş alması dokumasını yıpratabilmektedir.
Bambu halı yıkamaya verilir mi ?
Bambu halınızı güvendiğiniz bir halı yıkama firmasına verebilirsiniz. Hatta bu konuda profesyonel açısından temizlik için firmaya vermenin daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.
Bununla birlikte her firma aynı kalitede iş çıkarmadığından halınızın temizlik sonrası renkleri atmış, dokuması yıpranmış, yumuşaklığı kalmamış şekilde size teslim edilme ihtimali de bulunmaktadır.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com