Sağlık

Baş Ağrısına Ne iyi Gelir ? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısına ne iyi gelir şeklinde arayış içerisine girdiyseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız baş ağrısı için bitkisel çözümlere göz gezdirebilirsiniz. Baş ağrısı gündelik yaşamın can sıkan sorunlarından biridir. Başınız ağrımaya başladığı zaman hemen ilaç kullanmak istersiniz. İlaç kullanmanın yanı sıra baş ağrısı için bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. Doktora görünmeyi sevmeyen, hastane fobisi olanlar için doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Lakin baş ağrınız sürekli olarak tekrar ediyor ve sizi çok rahatsız ediyorsa uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
Baş Ağrısına Ne iyi Gelir ?
Baş ağrısına iyi gelen çeşitli doğal yöntemler ve fiziksel hareketler mevcuttur. Bu gibi doğal yöntemlerle baş ağrınızı hafifletebilir ve hatta ağrıdan kurtulabilirsiniz. Stres, yoğun iş hayatı ve çeşitli psikolojik etkenlerde baş ağrılarını tetiklemektedir. Sürekli tekrar eden ve migren gibi sorununuz yoksa doğal yöntemleri kullanmanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Sürekli ilaç kullanmak iyi bir seçim değildir. Eğer çok çok şiddetli ağrılara maruz kalıyorsanız hemen en yakın hastaneye müracaat etmelisiniz.
1- Vücudun İhtiyacı Olan Su Tüketimini Düzenli Olarak Yapın

Baş ağrılarının sebeplerinden biri de dehidrasyon. Dehidrasyon vücutta aşırı su kaybı olması demektir. Özellikle de alkol aldıysanız bu daha sonra susuzluk nedeniyle size baş ağrısı olarak geri dönebilir. Bu yüzden baş ağrınız başlar başlamaz büyük bir bardak su için ve gün içinde yudum yudum su içmeye devam edin. Erkeklerin gün içinde 3 litre kadınlarınsa 2.2 litre su içmeleri öneriliyor. Baş ağrınız varsa o zaman suyu çok soğuk içmemeye de dikkat etmelisiniz.
2- Alın Bölgesine Buz Kompresi Uygulayın

Uzmanlara göre alın bölgesine ıslak bir havlu koymak ya da buz torbasıyla soğuk kompres yapmak hem geçici bir rahatlık sağlıyor hem de bazen muhtemelen tamamen yok olmasını da sağlayabilir.
3- Ilık Bir Duş Rahatlamanızı Sağlayacaktır

Pek çok kişi genellikle bağ ağrısı çektiğinde soğuk suyu tercih eder ancak uzmanlar böyle anlarda buharla doku bir duşun bizim asıl ihtiyacımız olan şey olduğunu söylüyor. Uzmanlar baş ağrısıyla uyanılan zamanlarda yatakta kalmaya devam edip geçmesini ummaktansa, kahvaltı yapıp kahve içtikten sonra sıcak bir duş alınmasını öneriyor. Eğer baş ağrınız grip ya da sinüzit ile ilgiliyse, bu ılık hava geniz yollarınızı da açma etkisi gösterecektir.
4- Sağaltım Yöntemiyle Baş Ağrılarınızı Azaltın

Geleneksel Çin tedavi uygulamalarına göre, elinizde baş parmağınızla işaret parmağınız arasında kalan noktaya diğer elinizle baskı uygularsanız bu sizin baş ağrınıza yardımcı olabilir. Daha fazla etki göstermesi için baskı uyguladıktan sonra 5 dakika boyunca dairesel hareketler çizebilirsiniz. Uzmanlara göre bu hareket dikkati ağrıdan bu bölgeye getirdiği için ağrıyı daha hafif hissetmenizi de sağlıyor.
5- Kahve Baş Ağrılarına İyi Geliyor

Baş ağrısının sizi vuracağını hissettiğinizde hemen bir fincan kahve içmek eski bir taktiktir. Çünkü kahvenin ağrı kesici etkisi erken safhalarda çok etkili olabilir. Ancak yine de çok fazla tüketmemek gerekiyor çünkü uzmanlar kahvenin tüketilmediği günler kötü hissetmenize neden olabileceğini vurguluyorlar.
6- Keten Tohumu Etkili Bir Yöntem

Bazı baş ağrıları iltihaplar nedeniyle ortaya çıkabilir. Omega 3 yağ asitlerinin azalttığı bu problemde keten tohumu da omega 3 yönünden zengin olmasıyla baş ağrılarınızı hafifletici bir etki yaratabilir. Omega 3’ü keten tohumu yerine balık yağından da alabilirsiniz. Balı yağının faydaları saymakla bitmez.
7- Fesleğen Yağı Baş Ağrısı için Bitkisel Yöntem

Pizza ve makarnaların üzerinde görmeye alışkın olduğumuz fesleğen hem çok lezzetli hem de çok güzel kokan bir bitki. Baş ağrısı için doğal tedavi yöntemlerini tercih eden kişiler de fesleğenden üretilen yağı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanıyor. Bu yağ kas gevşetici olarak çok işe yaradığı için baş ağrılarına ve güçsüz kaslara da çok iyi geliyor.
8- Nane Yağından Faydalanın

Nanenin ferahlatıcı etkisi nedeniyle nane yağı, tansiyon ve gerginlikle alakalı baş ağrılarında rahatlatıcı bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Baş ağrıları genellikle vücutta kan akışının zayıflığından kaynaklanabiliyor ve nane yağını da lavanta yağı gibi kullandığınızda akışı hızlandırabiliyor. Nane yağı ayrıca sinüsleri açarak kana daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun bitkisel cevaplarından biridir.

İlgili Haber
Hamilelik Döneminde Yaşanan Ağrılar ve Tavsiyeler

9- Doğal Yöntemlerden Biri de Lavanta Yağı

Lavanta güzel kokmakla kalmıyor ayrıca baş ağrıları ve migren ağrıları için de etkili bir doğal tedavi yöntemi olarak ağrılarımızı azaltıyor. Kaynamış 2 ya da 3 bardak suya 2 ya da 4 damla lavanta yağı ekleyip buharını koklamak doğal bir baş ağrısı tedavisi sağlıyor. Ancak lavanta yağını ağız yolundan almamalısınız.
10- Ense Bölümüne Masaj Uygulayın

Başınıza masaj yaparak migren ağrılarını hafifleterek iyi hissedebilirsiniz. Brezilyalı araştırmacılar başın arka kısmında ense köküne yapılan masajın migren ağrısını azalttığını vurguluyor. Genel bir baş masajının da baş ağrılarına karşı etkili bir doğal tedavi olduğu belirtiliyor. Baş ağrısına ne iyi gelir başlıklı makalede sizlere bitkisel ve doğal yöntemler aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com