Genel

Baygınlığın Sebepleri Nedir?

Baygınlığın Sebepleri Nedir?

Baygınlık oksijenin beyne kafi oranda gitmemesinden doğar. Baygınlığın sebepleri ve en önemlisi beyine azca oranda kan gitmesidir. Ansızın oturup kalktığınızda başınız döner, bayılabiliriz. Yavaş hareket edilmeli, yavaşça oturulmalı hatta uzanılmalı, kafanızı öne doğru eğmelisiniz. Ani gerilim düşüklüğü de bayılmanıza sebep olur, Hipertansiyonda bayılma sebeplerindendir. Ansızın açlık hissi hissedebilirsiniz, titreme ve terleme buna eşlik ediyorsa kan şekeriniz düşmüş olabilir. Bu durum da baygınlığa sebep olabilir ve düşebilirsiniz. Bu şekilde bir durumda şekeriniz düştüğünden eminseniz baygınlık durumuyla karşılaşmamanız için yanınızda şekerli bir şeyler bulundurmanızda yarar var.

 

Küçük meyve suları bulundurabilirsiniz. Baygınlık durumunda nabzınız da düşer ve yavaşlar. Mevcut durumunuza nazaran fazlaca kısa zamanda kilo kaybettiyseniz ve aç kaldıysanız da bayılmanıza sebep olacaktır. Vücudun kuvvetsiz kalması ayakta duramamanıza sebep olacaktır. Hamilelik de bayılmanın sebeplerindendir. Hamile olan kişinin başı dönebilir hatta düşebilir. Burada önemli olan düşmenin zararlarını ortadan kaldırmak, yüksekte durmamasını sağlamak, ağır işler yapmamaktır.

 

Güneşin yakıcı sıcaklarıyla geçiriyoruz şu günleri. Baygınlık sebeplerinden birisi de vücudun susuz kalmasıdır. Vücut fazla su kaybeder ve kafi oranda su alınmazsa bayılmalara sebep olur. Fazla sıcakta kaldıysanız, güneşten etkilenmek de bayılma sebeplerindendir. Bunların haricinde bir kaç sebep daha sıralamamız gerekiyor. Bunlar genel olarak psikolojiktir.

 

Ani korku yaşayanlar baygınlık geçirebilir. Fazlaca tedirginlik, anksiyete ve ürkü atak da bayılma sebeplerindendir. Epilepsi hastalığınız var ise baygınlık geçirmeniz olağandır. Yalnız burada baygınlık esnasında dikkatli gözlem ve yanlış harekette bulunmamak ve hastaya gereksinim duyulan ilk yardımı yapmak fazlaca önemlidir. Her bayılmanın altında yatan bir hastalık olması gerekmez o andaki ruhsal ve bedensel güçsüzlük baygınlığa sebep olabilir. Yere düşen kişinin düşerken bir yere çarpmamasını sağlamak önemlidir.

 

Baygınlık sebeplerinin kim bilir en mühimleri kalp damar hastalıkları ve beyinle ilgili rahatsızlıklar da olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com