Moda trendler en yeniler KADIN Bebek Emzirme Hakkında Şok Eden İlginç Bilgiler

Bebek Emzirme Hakkında Şok Eden İlginç Bilgiler


bebek emzirme hakkinda sok eden ilginc bilgiler 631a818fd3960

Bebek Emzirme Hakkında Şok Eden İlginç Bilgiler
Meydana getirilen araştırmalara gore anne sütü çocuk gelişiminde en kıymetli gıda deposudur. Hatta bunun bir mucize bulunduğunu da sık sık duyuyoruz. Sadece Türkiye’de meydana getirilen araştırmalara gore annelerin 15-20 yıl öncesine gore bebeklerini daha azca emzirdikleri ortaya çıktı. Her neyse mevzumuza dönelim emzirmenin faydalarını biliyoruz. Peki emzirmeyle ilgili garip detayları öğrenmeye hazır mısınız?

1. Emziren Annenin Öteki Evladı Engelli Doğar!
17. – 18. yüzyıllarda  Avrupa ve ABD’da pek oldukça adam eşlerinin çocuklarını emzirmelerine izin vermiyordu! Şundan dolayı emzirmek bir sonraki çocuğunun engelli doğmasına niçin olabilirdi! Bu yanlışa inanan o denli oldukça insan vardı ki! Heralde de bu tarz bir olay söz mevzusu bile değil!

2. Hastalıkları Tedavi Ettiğine İnanılır
Bununla ilgili hiçbir kanıt olmamasına karşın bazı insanoğlu kanser, sindirim düzeni ve bağışıklık sorunlarını tedavi ettiğine inanıyor. Aslına bakarsak son yıllarda meydana getirilen araştırmalar bu yönde bir ekip sonuçlar içeriyor. Bu yüzden yurtdışında bir tek anne sütünden üretilen süt ürünleri satan şarküteriler bile var!

3. Göğüsler Birbiriyle Orantılı mı?
 Anne sütü meme ucundaki tek bir noktadan değil, onlarca değişik noktadan dışarı çıkıyor. Memenin büyüklüğü ile süt verimi içinde direkt bir ilişki yok. Kısaca daha ufak bir meme daha büyük bir memeye gore daha çok süt üretebilir. Her göğüs bağımsız olarak çalışır. Emzirme esnasında bir memeye olan şey, öteki memede olmayabilir. Emzirme göğüslerde daha yoğun bir doku yaratır. Emzirmeden derhal sonrasında, hem yağlı doku hem de bağ dokusu küçülebilir, boyut değiştirebilir, hatta bir göğüs diğerinden daha büyük görülebilir.

4. Süt Anneler
17. ve 18. yüzyıllarda fukara bayanların, süt anası olarak işe alınmak için hamile kalmaya çalışmış oldukları biliniyor. Avrupa’da, ABD’da para kazanma uğruna çocuklarını dikkatsizlik ettiklerinden onları bakım evlerine göndermişlerdir. Üst derslik varlıklı hanımefendiler ise bebeklerini emzirtmek için bu bayanları kiralamışlardır.

5. Bebekler Annelerini Tanır
Bebeklerin kuvvetli koku alma duyuları vardır. Bu yüzden anne sütü kokusunu tanımlayabilirler.

6. Kanserle Savaşır
Emzirmek annelerde meme kanserini ve yumurtalık kanseri riskini azaltmaktadır.

 

7. Altındır
Anne sütü “sıvı altın” olarak adlandırılırdı.

8. Bir tek İnsanlar
İnsanlar anne sütü içtikten sonrasında, süt ve süt ürünlerini içmeye devam eden tek türdür.

9. Sağ Göğüs Sol Göğüse Gore
Meydana getirilen araştırmaya gore emziren annelerin yüzde 75’inin sağ memesi sol memelerine gore daha oldukça süt üretiyor.

10. Emzirmek Zayıflatır
Emziren anneler süt üretimi için günde averaj 1000 kalori harcar. Bundan dolayı metabolizmanın açık vermemesi için emziren annelerin daha çok kalori alması gerekir. Bu yüzden emziren anneler beslenmelerine dikkat etmelidir.

Tavsiye edilen İçerik: Bebek {Nasıl} Emzirilir?
Neoldu.com / Toplumsal Yarar

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.