Alışveriş

Birkenstock’un orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Birkenstock gibi pahalı bir terliği satın alıyorsanız, sahtecilik riskine karşı orjinalinin nasıl bir ürün olduğunu öğrenmek zorundasınız.
Ülkemizde her ne kadar Birkenstock satan mağazalar olsa da satışın önemli bir bölümü e ticaret siteleri üzerinden yapılmakta ve gönderilen ürünün çakma olmasından şüphelenildiğinde değiştirilmesi sorun olmaktadır.
Yüz yüze alışverişte de sahte Birkenstock terliklerle karşılaşmak mümkündür. Ürünün pahalı olması ve taklitlerinin kolay imal edilmesi nedeniyle piyasada Birkenstock’un fazla sayıda taklidi dolaşmaktadır.
Birkenstock’un orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?
Satın aldığınız Birkenstock terliğin sahte olduğunu söyleyebilmek için giyilince ayağı rahatsız etmesi, çabuk terletmesi veya çabuk siyahlaşması gibi kriterler yeterli değildir.
Bunları dile getirerek satıcı firmadan para iadesi veya değişim talebinde bulunamazsınız. Çünkü bu hususlar kullanıcı hatası nedeniyle de oluşmuş olabilir.
Aşağıda yer alan kriterler sahte Birkenstock ile gerçek Birkenstock u ayırmanızı sağlayacaktır.
Ürün orijinal kutusunda gelmelidir
Birkenstock  her zaman orijinal mavi renkli kutusunda gelir. İnternetten sipariş ettiğiniz ürün kutusuz gelmişse veya aşağıdakinden başka tasarım veya renkte kutu ile gelmişse sahte olabilir. Yüz yüze alışveriş yaparken de buna dikkat ediniz.

Ayrıca sahte Birkenstock un kutusunda yazım hataları da olabilir. Örneğin Birkenstock değil de Birkinstock yazabilir. Birkenstock terlikleri ikinci el piyasasında satılırken de ürünün orijinal olduğu belli olsun diye orijinal kutusu ile satılmaktadır.
Kaliteye dikkat edin
Birkenstock terlikler sağlam malzemeden, kaliteli işçilik ile üretilmiştir. Hem Alman malıdır, hem de Almanya’da üretilmiştir. Kutuyu açıp Birkenstock u elinize aldığınızda biraz kontrol edin, kalitesi kendini ele verecektir.
Üründe tutkal kalıntısı, mantarında çatlak-çizik gibi kusurlar olmamalıdır.
Birkenstock yazısı
Birkenstock sandaletlerin tokalarında Birkenstock markası yazılıdır. Bazı ürünlerde Birkenstock değil de Birk veya Birken yazılmış olabilir, bunlar da orjinaldir.
 

Sahte Birkenstock sandaletlerde ise ürünün kendisinde Birkenstock yazısı bulunmamakta sadece etiketinde Birkenstock yazmaktadır. Veya üründe Birkenstock yazısı yerine yazım hatası olan bir şey yazılıdır.
Örneğin Birkinstock, Berkinstock gibi. Birkenstock un sahtesi ile orjinalini ayırmada en önemli kriter budur.
Taban deseni
Birkenstock un orjinal olduğunu anlamanın diğer bir yolu ise taban desenine bakmaktır. Birkenstock un  taban deseni aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Birkenstock taban deseni kabartmalı ve derin girintili olup Birk yazısı terlik yere bastığında yere neredeyse hiç temas etmez.

Birkenstock’un temel yapısı
Birkenstock sandaletlerin genel şekli aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Birkenstocklarda yukarı resimde görüldüğü gibi bir ayak parmağı çubuğu bulunur. Bu ayak çubuğu ayak parmaklarının doğal konumlarını korumaya yardımcı olması için tasarlanmıştır.
Birkenstocklarda dengeli basmayı kolaylaştırmak ve vücudun doğru postürünü sağlama için yukarıdaki resimde görüldüğü üzere derin bir topuk kupası bulunur.
Birkenstocklarda  ayrıca ayak tabanıyla uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış konturlu mantar tabanlık bulunur.
Trendyol Birkenstock orjinal mi ?
Birkenstock ürünleri Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo gibi e ticaret sitelerinde satılmaktadır. Genellikle gönderilen ürünlerin orjinalliğinde bir sorun yaşanmamaktadır. Bununla birlikte bu e ticaret sitelerindeN hiç birisi Birkenstock un resmi online mağazası değildir.
Birkenstock un resmi online mağazası formmedikal.com.tr dir. İnternetten veya mağazadan Birkenstock alacaksanız, ürün fiyatını formmedikal.com.tr deki ile karşılaştırınız, arada %20 den fazla fark varsa orijinal olmayabilir.
Trendyol’dan Birkenstock aldığınız zaman öncelikle ürünün orijinal kutusu ile gelip gelmediğine bakmalısınız. Kutusuz veya hasarlı kutu ile gelirse direk iade ediniz.
Trendyol’dan aldığınız Birkenstock ürününü 14 gün içinde sebep göstermeksizin iade edip paranızı geri alabilirsiniz.
Fakat Birkenstock kutusu hasarsız olmalı, ayrıca ürün giyilmemiş olmalıdır. Bazı tüketiciler Birkenstock u bir hafta giyip ürün beklediği rahatlığı vermeyince orijinal olmadığından şüphe edip iade etmektedirler. (Bu tür iade talepleri reddedilmektedir)
Birkenstock ürünleri çok az giyilse dahi anlaşıldığından ürünü iade etme düşünceniz varsa orijinal olup olmadığını ürünü giymeden önce yukarıda verilen ipuçlarına göre anlamanız ve ürünü kutusuyla birlikte 14 gün içinde iade etmeniz gerekmektedir.
Şu durum normaldir:
Birkenstock terliği ilk giydiğiniz zaman yadırgayabilirsiniz. Genellikle ayağın terliğe veya sandalate alışması bir ile iki haftayı bulmaktadır. Mantar taban ayağınızın şeklini alınca Birkenstock terlikten memnun kalacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com