Genel

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Nedir Ve sorunleri Nedir?

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Nedir Ve sorunleri Nedir?

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir?

Endometriozis cemaat içinde malum adıyla çikolata kisti yaygın bir halde görülen bir karı rahatsızlığıdır. Her 10 hanımdan birinde bu hastalık görülür. Çikolata kisti rahim iç duvarındaki dokunun rahim haricinde bulunmasıyla oluşur. Yumurtalıklarda, bağırsaklarda, idrar torbası üstünde şeklinde yerlerde bulunarak çeşitli rahatsızlıklara niçin olur. Eğer bu doku yumurtalıklarda oluşursa buna endometriozis özetlemek gerekirse çikolata kisti denir.İsminin çikolata kisti olmasının sebebi ise renginin ve kıvamının çikolataya benzemesinden doğar.

Çikolata Kisti ( Endometriozis) sorunleri Nedir?

En yaygın sorunleri kısırlık ve ağrıdır. Bu ağrılar ; ağrılı tane dönemleri, cinsel ilişki esnasında ve sonrasında ağrı, bacak ağrısı, sırt ağrısı,idrar yaparken ağrı, bağırsak hareketleri esnasında ağrı özetlemek gerekirse dışkılama öncesi ve sonrasında ağrı , sürekli ve devam eden kasık ve karın ağrısı şeklindedir. Diğeri sorunler ise tane döneminde yoğun kanama, uzayan tane dönemleri, düzensiz tane, kalınca bağırsak kanaması ve kanlı idrar şeklindeki belirtilerdir.

ÇİKOLATA KİSTİ ( ENDOMETRİOZİS) TANISI VE TEDAVİSİ

Çikolata Kisti (Endometriozis )Tanısı nasıl Konulur?

Çikolata kistinin tanısı bir tek sorunlerle konulamayabilir fakat belirtilerin çoğuna kronik bir halde haiz olan hastalarda çikolata kistinden şüphelenilir. Fakat bazı hastalar hiçbir şekilde sorun göstermezler. Hastaların çoğunda tanı konulana kadar aradan uzun bir süre geçer ve hastalık ilerler. Bazı hastalarda tanının konulması averaj 5-10 yıl sürer. Tanının konulmasının bu şekilde gecikmesi hastanın yaşam standardını negatif tesirinde bırakır.

Çikolata Kisti ( Endometriozis) Tedavisi Nedir?

Endometriozis tedavisinde hastanın talep, yakınma ve sorunlerine nazaran bir tedavi şekli uygulanır.Ağrılı şikayetlerin tedavisinde doğum denetim ilaçları, ağrı kesiciler yada cerrahi yöntemlerle şikayetler azaltılır yada denetim altına alınır.Cerrahi müdahalelerden sonrasında hastadan hastaya değişmekle beraber bir çok süre bir yıl içinde şikayetler kendini tekrarlar.Kısırlık tedavisinde ise hastalığın ilerlememiş yada başlangıç aşamasında olması durumunda cerrahi yollara başvurulur. Bununla beraber çeşitli hormon ilaçları kullanılır. Sperm problemi olmayan çiftlerde aşılama şeklinde tedavi şekilleri uygulanırken ileri aşama sperm problemi yaşayan çiftlerde ise tüp bebek yöntemine başvurulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com