Genel

Çocuklarda Havale Geçirme (Konvulsiyon)

Havale (Konvolziyon) bilhassa çocuk yaşta inşalarda oldukca sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bilhassa yüksek ateş, suçiçeği, grip, bademcik iltihaplanması benzer şekilde durumlarda daha sık rastlanabilmektedir.

Havale sorunleri Nedir

Gözlerin tek bir noktaya doğru bakması, kaskatı kesilme, ağızda köpürme, idrar ve dışkı çıkarma, cildin belli yerlerinde morarmalar, bacakların ve yüzün titremesi, süratli nefes alıp verme, kol ve bacak kasılmaları benzer şekilde durumlar havale sorunleri arasına girmektedir.

Havale Geçiren Çocuklarda İlk Yardım nasıl Olmalı

İlk olarak paniğe sakın yer vermeyin rahat olun ve çocuğun üstünde ki fazlalıkları çıkarın. Ondan sonrasında evladı yan çevirin böylece kustuğu süre kusmuğunu yutamayacaktır. Bir diğeri en önemli husus ise dil ısırmasını engellemek için ağzının içine yumuşak bir bez parçası sıkıştırın. Çocuğun istemeden yapmış olduğu kasıntı hareketleri engellemeye çalışın ve son olarak havale geçirirken nefes almasını zorlaştıracak şeylerden kaçının. Havale 10 dakikadan fazla sürdüyse ve devam ediyorsa acil servisi arayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com