Moda trendler en yeniler Sağlık Dalin şampuan pH kıymeti nedir?

Dalin şampuan pH kıymeti nedir?


dalin sampuan ph degeri nedir 622b715435043

Cilde uygulanan temizlik ürünlerinin cilt pH’ı ile uyumlu olması gerekir. Peki Dalin şampuan pH kıymeti nedir?
Ilk olarak pH ile ilgili temel kavramları hatırlayalım:
Sulu çözeltinin asit ağırlıklı mı yoksa baz ağırlıklı mı bulunduğunu özetleyen 0’dan 14 e kadar olan sayılarla anlatılan terime pH denir.
Ph kıymeti 0 olan sıvılara asit denir. Bir sıvının pH derecesini gösteren sayı arttıkça asitlik özelliği azalır. Dolayısıyla Ph 0,1 ile pH 6,9 arası sıvılar asidiktir.
Ph 7 saf sudur. Ph 7 kıymeti bununla birlikte etkisiz kabul edilir.pH 7nin üstüne çıktıkça sıvı bazik özellik kazanır. Dolayısıyla Ph kıymeti 7,1 ile 13,9 içinde olan sıvılar baziktir. pH kıymeti 14 olan sıvılar bazdır.
pH 0   :Piller
pH 2,5:Kola
pH 3,3 :Enerji içeceği
pH 6,5 :Süt
pH 7    :Saf su
pH 8    :Damacana suyu
pH 10   :Sabun
pH 13,5:Çamaşır suyu
pH 14   :Lavabo açıcı
 
Cildimizin pH kıymeti kaçtır ?
Cildimizin pH kıymeti 4,5 ile 5,5 içinde kısaca hafifçe asidiktir. Vücudumuzun her tarafı aynı pH değerine haiz değildir. Mesela eller öteki bölgelere gore daha asidiktir. Saç derisi pH’sı ise 5,5’dir.
Cildimiz hafifçe asidik olduğundan cilt için kullanılacak ürünlerin aşırı bazik yada aşırı asidik olması cildi yıpratmaktadır. Bundan dolayı şampuanların pH’sı çoğu zaman 4,5 ile 8 arasıdır.
Dalin şampuan pH kıymeti nedir?
Maalesef Dalin şampuan üstünde pH kıymeti ibaresine rastlayamadık. Ürün açıklamasında cildin pH kıymeti ile uyumludur denilmekte sadece kaç pH olduğuna dair bir bilgiye yer verilmemektedir. Sadece Dalin şampuanın içinde ne olduğu üstünden yaptığımız bir araştırmaya gore Dalin şampuanın pH değerinin 5,5 ile 7 içinde bulunduğunu tahmin etmekteyiz.
Bu pH değerleri bebekler ve yetişkinler için oldukça uygundur.
Şampuan seçerken pH seçimi {nasıl} yapılmalı ?
PH kıymeti 5,5 un altında ve 8’in üstünde bir şampuan alınmamalıdır. Kuru saçlar bazik, yağlı saçlar ise asidiktir. Bundan dolayı kuru saçlar için  daha düşük pH’lı yağlı saçlar için se daha yüksek pH’lı şampuanlar tercih edilmelidir.
Bebek şampuanın ph kıymeti kaç olmalı ?
Bebekler için tavsiye edilen pH aralığı 6 ile 7 arasıdır. (Maksimum 7,5) Daha yüksek pH kıymetli şampuan bebeğin gözlerini yakacaktır.
Yetişkinler bebek şampuanı kullanabilir mi ?
Bebek şampuanlarının daha sıhhatli olması sebebiyle bazı yetişkinler bebek şampuanı kullanmaktadır. Bebek şampuanları daha azca zararı dokunan madde içermesi ve saçı yumuşak tutması sebebiyle tercih edilmektedir.
Yetişkinler de bebek şampuanı kullanabilir fakat bebek şampuanlarının temizleyiciliği daha düşük olduğundan büyüklerin saçlarını bir kerede temizleyemeyebilir. Birkaç kere kullanmak gerekebilir.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.