Güzellik

Derinlemesine Cilt Bakımı ve Tavsiyeler

Güzellik uzmanı Ferdağ Çetin Akter, tüm cilt tiplerinin rutin olarak averaj ay’da bir kez derin cilt temizliği yapılması gerekliliğini söylemekte ve bu bakımın 18-20 li yaşlar itibariyle başlanılmasının uygun olacağını belirtmektedir.
Derinlemesine Cilt Bakımı ve Tavsiyeler
Derinlemesine Cilt Bakımı ve ÖnerilerYağlı cilt, akneli ve akneye yatkın ciltlerin daha evvelki yaşlarda cilt bakımına başlamasının daha uygun olacağınıda eklemekte. Akter, “gözeneklerin temizlenmemesinden dolayı siyah noktalar içinde yer eder, nasıl dişlerinizi fırçalarsınız sonrada çay kahve içince eski halini alır gözeneklerde böyledir.
Temizlenmemekle beraber hava kirliliği, beslenme, her şey etki ediyor, gözenekler dışarıdaki kirli havayı içine hapsediyor ve temizlenmemekten dolayı siyah nokta halini alıyor. Siyah noktalardan kurtulmak için ayda bir cilt bakımının yapılmasının ve tüm gözeneklerin temizlenmesi gerekiyor.” demektedir.
Dermatolog Prof. Doktor Betül Parmaksızoğlu, estetiksel görünümün haricinde sağlık açısından da cilt temizliğinin önemine vurgu yapmakta, ilerleyen yaşlarla birlikte ciltte oluşacak kırışıklık ve deformasyon benzer halde şikayetlerin önlenmesi için cilt temizliğinin ve bakımının önemine değinmektedir.
Hava kirliliği, UV ışınları, makyaj, sigara, cildimizi negatif etkileyen en önemli dış etkenlerdir demektedir. Ustalaşmış içerikli cilt temizleyicilerin kullanılması hijyenik açıdan çok daha uygun görülmekle birlikte, evde hazırlanabilecek ve hijyen şartları korunmuş malzemeler ile de cildimizde derin içerikli temizlik yapmak sağlıklı ve genç cilde haiz olmanın temel deposu.
Gün içinde uzun saatler makyajlı kalan ciltler, yağlı ve akneli ciltler 20 günde bir uygulayacakları cilt derin temizlik işlemini daha azca makyajlı kalan ve kuru cilde yakın olanlar 1 ay süresince 1 kere şeklinde uygulanmalıdır.
Sağlıklı bir cilt için beslenmeye dikkat edilmeli
A Vitamini
Aman dikkat! Eğer vücudunuzda kafi oranda A vitamini yoksa vücudunuz fazladan yağ üretmeye adım atar, bu da sivilcelenmeye niçin olur. Bunu önlemek için havuç, kabak ve kavun benzer halde A vitamini içeren besinler tüketmeye itina gösterin.
Lif
Lif açısından zengin gıdalar nerede ise her rejim listesine konulur. Fakat yalnız zayıflamak için değil vücudunuzdaki toksinleri atmak ve cildinizi güzelleştirmek için de en etkili yollardan biri lifli gıdalar tüketmek. Lifler için bolca oranda baklagil ve tahıllı gıdalar tüketin.
C Vitamini
C vitamini içeren gıdaların tümü cildinizi temizemeye ve toksinleri atmaya yardım. Marul, brokoli, çilek ve böğürtlenler alışveriş listenize ekleyebileceğiniz leziz c vitamini depolarından.
Omega-3
Eğer cildiniz aşırı kuruysa, omega-3 içeren yiyecekler tüketmeye itina gösterin. Omega-3 yalnız cildi nemlendirmekle kalmaz, bununla birlikte sizi dinçleştirir de. Somon ve fındık önemli omega 3 depolarından.
Selenyum
Selenyum açısından zengin besinler tüketmek cildin esnekliğini arttırır ve yıpranmasını önle. Esmer pirinç, kinoa, ve beyaz ekmek çok oldukca oranda selenyum içeren besinler içinde.
Çinko
Çinko bakterilerle savaşmanın ve yıpranmış cildi onarmanın en etkili silahı diyebiliriz. Oldukca fazla çinko almanın insanı zehirleyebileyeceğini atlamadan, ne kadar önemli bulunduğunu belirtelim. Kırmızı et, istiridye ve barbunya fasulye çinko içeren gıdalardan.
Magnezyum
Ispanak, badem ve pisi balığı bolca oranda magnezyum içeren yiyeceklerden. Magnezyum akneleri denetim atlına alır.
Silisyum
Silisyum cildi esnekleştiren görkemli bir mineral. Şanslıyız ki tükettiğimiz bir oldukca besin silisyumu içeriyor; soda, muz, kepekli ekmek hatta inanmayacaksınız fakat bira bile.
Su
Son olarak su! Günde 8 bardak içmeyi dikkatsizlik etmeyin. Su için demek artık klişeleşmiş gelebilir size. Fakat su cildinizde akne oluşmasını engeller. Yalnız toksinleri atmakla kalmaz vücudunuzun pH kıymetini de dengeler.
Bundan önceki yazımız olan Kuruyan Dudaklar İçin Maske Tarifleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com