Moda trendler en yeniler Sağlık Diaformin tane düzensizliği yapar mı ?

Diaformin tane düzensizliği yapar mı ?


diaformin adet duzensizligi yapar mi 621509445fbdd

Kullananlar tarafınca Diaformin tane düzensizliği yapar mı, Diaformin tane gecikmesi yapar mı benzer biçimde sorular gelmektedir. Bu mevzuyu kısa ve net olarak her insanın anlayabileceği şekilde açıklamak isterim.
Eğer tabip size Diaformin reçete ettiyse;

Muhtemelen sizde PKO (Polikistik Over Sendromu- yumurtalıklarda kist olması durumu) ile beraber seyreden insülin direnci vardır. Kilo artışı, tüylenme, tane düzensizliği, hamile kalamama benzer biçimde sorunlardan minimum biri (yada hepsi) sizde vardır.
İkinci olasılık sizde tip 1 yada tip 2 diyabet vardır.
Üçüncü olasılık sizde insülin direnci ve spor hayata geçirmeye karşın kilo verememe benzer biçimde problemler vardır.

Diaformin yaygın olarak bu sebeplerden minimum biri sebebiyle tabip tarafınca yazılmaktadır.
Diaformin tane düzensizliği yapar mı ?
Diaformin tane düzenini etkileyebilecek bir ilaçtır. Fakat tesiri pozitif yöndedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonrasında tane gecikmesi yada düzensizleşmesi olsa dahi tertipli olarak kullanıldığında hastanın adeti düzene girecektir.
Dolayısıyla tane gecikmesi yaşayan yada son aylarda düzensizlik yaşayan biri bunu Diaformin kullanımına değil kendisinde mevcud PKO yada insülin direnci yada şeker hastalığı benzer biçimde sıhhat problemlerine yormalıdır.
Diaformin kullanılmaya başladıktan 2 yada 3 ay sonrasında tane döngüsü belirli bir düzene oturmaktadır. Tertipli tane görüyor olmak hamile kalma şansını artıran bir faktördür.
Diaformin ne işe yarar ?
Diaformin insülin duyarlılığını artıran ve kandaki glukoz seviyede tutmaya yarayan bir ilaçtır. Karaciğerden glikoz çıkışını azaltarak açlık plazma glukozunun düşmesi sağlar. Ek olarak periferik dokuların insülin karşısındaki duyarlılığını da artırmaktadır.
Diaformin insülin direncini kırmak için de kullanılmaktadır. (Tane düzensizliğinin bir sebebi de insülin direncidir) Hastanın insülin direncini kırması için tek başına ilaç kullanımı kafi olmayabilir, belli bir miktar kilo kaybetmesi (vücut kitle endeksini 28’in altına düşürmesi yada vücut ağırlığının minimum yüzde 5-10 luk kısmını vermesi gerekir) gerekir.
Dolayısıyla Diaformin kullanırken hastanın hem de beslenmesine dikkat etmesi ve tertipli egzersiz yapması gerekir. Diaformin kullanıp bırakan bazı kişilerde hemen sonra eski şikayetlerin geri geldiği, verilen kiloların tekrardan alındığı görülmüştür.
Diaforminin yan tesirleri ne vakit geçer ?
Diaformin kullanan bazı kişilerde bitkinlik, ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, zihinsel bulanıklık, bazı gıdalardan tiksinme (koku ve tatlarından) ve iştahsızlık benzer biçimde yan etkisinde bırakır görülebilir. Bunların yedi gün içinde kaybolması yada azalması beklenir. Şikayetler şiddetliyse yada uzun süre devam ederse doktora danışılmalıdır.
Diaformin hamilelikte kullanılır mı ?
Diaformin hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır. Hamile kalınca Diaformin’in kesilip kesilmeyeceği yada hangi doz kullanılacağı mevzusunda doktora danışılmalıdır. Çoğu zaman hamileliğin 8 ile 10 haftasına kadar Diaformin kullanılmaktadır.
Diaformin {nasıl} kullanılır ?
Diaformin hapı tok karna alınır. Aç iken alınırsa mide bulantısı, mide yanması benzer biçimde şikayetlere niçin olabilir. İnsulin ile yada şeker hastalığı ilaçları ile beraber kullanılabilir.
Doktorunuz Diaformin reçete ettikten 10-15 gün sonrasında sizin tekrardan muayeneye gelmenizi ve tahlil yaptırmanızı isteyecektir. Doktora gitmeyi ve bu tahlilleri yaptırmayı dikkatsizlik etmeyiniz. Bu sebeple ilk 10-15 gün başlangıç dozu uygulanır, tahlil sonuçlarına ve görülen yan etkilere gore doz tekrardan ayarlanır

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.