Dekorasyon

Dim edilebilir ne demek ?

Ampul satın alırken dim edilebilir veya dim edilemez şeklinde ibareler görmüşsünüzdür. Dim edilebilir ne demek, dim edilebilmesinin ne faydası olur, merak ediyorsanız makaleyi okumaya devam ediniz.
Dim edilebilir demek en basit anlatımla bir ampulün parlaklık değerinin değiştirilebilir olması demektir.
Peki niye böyle bir şey isteriz ?
Mesela yatak odasında veya salonda film izlerken ampulün yarı ayarda çalışmasını isteyebiliriz. Veya odada vurgulanacak özel dekoratif öğeler var ise veya yemek yerken romantik bir ortam oluşsun diye parlaklığı ayarlamak isteriz.
Eğer ampulü, parlaklığı sabit bir görevde kullanacaksak dim edilebilir ampul almaya gerek yoktur. Çünkü dim edilebilir ampuller dim edilemez ampullerden daha pahalıdırlar. Boş yere bu maliyete girmek istemeyiz.
Aydınlatma teknolojisine göre dim edilebilirlik farklı şekilde sağlanmaktadır. Örneğin klasik akkor lambalarda gücü artırıp azaltarak parlaklık ayarı yapılırken LED lambalarda lambanın açılış-kapanış oranını ayarlayarak bu yapılmaktadır.
Dim işlemi ampul ömrünü kısaltır mı ?
Dim işleminin ampul ömrüne negatif bir etkisi yoktur. Hatta ampulün kısıkta kullanılması ısınmayı azalttığı için LED ampullerin ömrünü uzatmaktadır.
Dim işlemi enerji tasarrufu sağlar mı ?
Eskiden akkor ve halojen lambalarda dim işlemi lambanın parlaklığını azaltsa da enerji tasarrufu sağlamıyordu. Şimdilerde ise LED ampullerde enerji tasarrufu sağlayabilmektedir.
Dimmer nedir ?
Bir lambanın dim edilebilir, yani kısılabilir olması tek başına yeterli değildir. Bu dim işleminin gerçekleşmesi için dimmer veya dimmer anahtarı da gerekir. Kısma işlemi dimmerden gerçekleşmektedir.
Eğer işten anlamıyorsanız ve ampul-dimmer seçiminiz yanlış olursa dim işleminden bir verim alamazsınız.
Mutlaka dimmer ile ampul uyumlu olmalıdır. Bu konuda dimmer a bağlanılabilecek maksimum ve minimum güç değeri, dimmerın ne tip ampullerle uyumlu olduğu hususlarına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com