Moda trendler en yeniler Dekorasyon Doğtaş Loft koltuk ekibi yorumları

Doğtaş Loft koltuk ekibi yorumları


dogtas loft koltuk takimi yorumlari 6215077fc2c0a

Doğtaş Loft koltuk ekibi, Doğtaş’ın fazlaca satan ürünlerinden. Bu yüzden tüketiciler için yorumlamak istedim.
Büyük markaların reklama harcamış olduğu bütçe yıldan yıla artış eğiliminde olsa da üretilen mobilya kalitesinde aynı oranda bir artış olmamakta hatta eskiye nazaran daha kısa ömürlü mobilyalar üretilmektedir.
Ne yazık ki mobilya firmaları albenisi yüksek fakat kullanım ömrü eskisine nazaran düşük ürünleri, tercih etmektedirler.
Bunda insanların eski zamanlara nazaran mobilyalarından daha kısa sürede sıkılması ve firmaların daha sık aralıklarla ürün satma isteği fazlaca etkilidir.
Doğtaş ülkemizin gözbebeği durumunda ve marka bilinirliği yüksek olan mobilya markalarındandır. Firmanın koltuk ekibi tutarları abartılı derecede yüksek değildir. Sadece özensiz kullanım olursa birkaç yıl içinde mobilyanızın çeşitli yerlerinde küçük fakat can bunaltan problemler oluşması ihtimaller içindedir.
Doğtaş Loft koltuk ekibi yorumları
Doğtaş’ın “Loft” adlı koltuk ekibi oldukça makul fiyatla satılan ve bazı özellikleri sebebiyle tercih edilebilir bir üründür. Doğtaş’ın öteki koltuk takımlarına nazaran fiyatı ucuzdur. Kullanışlılık açısından Doğtaş’ın pahalı modellerine nazaran mühim bir eksiği bulunmamaktadır.
Doğtaş Loft koltuk takımında İstandinav tarzına gönderme yapmış. Kısaca mütevazı tasarım, soğuk ve organik renkler öne çıkarılmıştır.
İsterseniz Loft koltuk takımının artılarını ve eksilerini değerlendirelim:
Koltuk kumaşı
Doğtaş Loft koltuk takımında renk olarak günümüzün popüler renkleri olan gri ve antrasit tonları tercih edilmiş. Bu renkler bununla birlikte kiri belli etmediği ve bir çok renk ile kolay uyum sağlamış olduğu için tercih edilmektedir.
Loft koltuk takımının ürün özelliklerinde “kolay temizlenebilir kumaş özelliği” yer verilmiştir. Sadece Doğtaş öteki koltuk takımları için de aynı ifadeyi kullandığı için bana fazlaca anlamlı gelmedi.
Her mobilya markası kendi ürünlerinin kolay temizlenebilir bulunduğunu iddia etmektedir. Oysa, pamuk, keten, tay tüyü, kadife, nubuk şeklinde kumaşların temizleme özellikleri ve kir tutma özellikleri farklıdır.
Bu yüzden Doğtaş keşke Loft koltuk takımının ürün özelliklerinde standart bir ifade kullanmak yerine koltuk takımında kullanılan kumaşın cinsini yazsaydı ve kolay temizlenebilir olup olmadığına tüketici karar verseydi.
Öte taraftan günümüzde koltuk kumaşlarında mikrofiber tekniğinin kullanımı yaygınlaştığı için koltuk kumaşı temizliği daha kolay olmaktadır.
Loft koltuk takımının dikiş kalitesi kötü değil. Sadece üretimden üretime fark olabileceği için satın alırken buna dikkat etmek gerekmektedir. Ek olarak kumaşın kaba bir duruşu var, ben zarif bulmadım.
Koltuk kumaşının rengi ve yumuşaklığı bizlerden geçer not aldı fakat 3-4 yıl sonrasında kullanıma bağlı ton farklılaşması yada kolay yıpranma olur mu şimdiden bu tarz şeyleri kestiremiyoruz.
Ürün ebatları
Koltuk fiyatlarında fiyatı etkileyen ana unsurlardan biri koltuk takımının ebatlarıdır. Naturel olarak küçük mobilyaların fiyatlarında bir miktar iskonto olur. Öte taraftan iri mobilyalar daima diğerlerine nazaran daha heybetli durmaktadır.
Bazı kişiler koltuk takımlarının ölçülerinin standart bulunduğunu zanneder. Oysa en, boy ve yükseklik ebatları modellere nazaran değişmektedir. Bir koltuk ekibi satın aldığınızda en büyük derdiniz onu salonu daraltmayacak şekilde yerleştirmek olmaktadır.
Bu yüzden koltuk ebatlarındaki 10-20 santimetre lik farklar sanıldığından fazla fark etmektedir.
Loft koltuk takımının ebatları iri koltuk ebatlarından bir tık küçük. Bu da Loft koltuk takımını dar salonlar için avantajlı hale getiriyor. Aradaki fark nedir derseniz, iri koltuk takımlarının 3’lü koltukları 2,4 metre uzunluğunda olmaktadır. Loft koltuk takımının 3’lü koltuğu ise 2,28 metredir. Kısaca arada 12 santimetre’lik bir fark bulunmaktadır.
Bu ölçüden daha minik 3’lü koltuklar da bulunmaktadır.
Loft koltuk takımının ebatları şu şekildedir:
3’lü koltuk: Boy:228 santimetre En:88,5 santimetre Yükseklik: 80 santimetre
2’li koltuk: Boy:156 santimetre En:88,5 santimetre Yükseklik: 80 santimetre
Tekli koltuk: Boy:79 santimetre En:81 santimetre Yükseklik: 84,5 santimetre
Tasarım
Tasarım açısından mütevazı bir tasarımı var. Renklerini beğendiğimizi esasen söylemiştik. Sadece tasarımda itici ve mesele teşkil edebilecek birkaç nokta var. Gerçi bunlar küçük şeyler sadece gene de göze batmaktadır.
Birincisi koltuk ayaklarının yerden yüksekliği elektrikli süpürgenin alta girmesine olanak vermesi açısından yeterince yüksek. Bunu pozitif olarak algılamak gerekir. Sadece ayakların ince olması ve yere çapraz basması ilerde sorun yaratabilir.
Bu sebeple bir süre sonrasında koltuğun dengesi  yoğun kullanıma bağlı olarak bozulabilir. Mesela işten eve vardığında kendini “laps” diye koltuğa bırakma huyu olan bir dostunuz var ise koltuğun ayakları zaman içinde esneme yapmış olacaktır. Aynı şekilde evde koltuktan koltuğa zıplayan haşarı çocuklarınız var ise ayakların deformasyona uğramış olması kolay olacaktır.
Ayakların ince olması birim yükün daha azca alana daha yüksek bir halde binmesi anlama gelir. Buna bağlı olarak da halıya basarsa iz kalması, parkeye basarsa parkeyi çizmesi kolaylaşmaktadır.
İkinci olarak da kolçakların dar ve yüksek olması kullanım açısından rahatsız edici olabilir. Şöyleki ki, her ne kadar kolçaklar yastık yada çay koyma alanı olmasa da biz millet olarak bazen onları bu şekilde kullanmaya meyilliyiz.
Yorulunca kanepeye kıvrılıveririz. Maalesef Doğtaş Loft koltuk takımının kolçakları buna uygun değil. Bazı süre olur koltuk kenarına kitap, bardak türü bir şey koymak isteriz. Kolçaklar dar olduğundan bu da mümkün görünmemektedir.
Üçüncü olarak koltuğun sırt yaslama kısmının oluklu olması gözüme çarptı. Bu tasarım açısından şık durmuş sadece çekyat şeklinde kullanırken bu oluklar rahatsız edici olabilecektir.

Kullanışlılık
Doğtaş Loft koltuk takımının çekyat olarak kullanabilme ve altına baza şeklinde bir şeyler koyabilme özellikleri bulunmaktadır. Şimdilerde konuk ağırlamak için çoğu zaman ayrı bir odamız olmuyor, bu yüzden salona koyduğumuz koltuk takımlarının yatılabilir ve altına yastık yorgan konulabilir olması fazlaca mühim.
Gerçi baza kapasitesi fazlaca fazla değil fakat konuk yorganı ve yastığı koymak için kafi.
Loft köşe ekibi
Doğtaş’ın bir de Loft köşe ekibi var ve düzgüsel koltuk takımından ziyade dar salonlar için ben bunu daha çok beğendim.

Açıkçası salon kafi genişliğe sahipse ben Loft değil de daha güzel duyu başka bir model düşünürüm. Daha cıvıl cıvıl, heybetli ve kullanışlı olan birçok koltuk ekibi modeli var piyasada, onları yeğlerim.
Sadece 20 metrekare yada daha dar bir salonunuz var ise Doğtaş’ın Loft köşe ekibi tercih sıralamasında olmalıdır. Tasarımın sadeliği ve fiyatının uygunluğu sebebiyle Loft köşe ekibi küçük salonlar için oldukça kullanışlı olacaktır.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.