Dekorasyon

Doğtaş Loft koltuk takımı yorumları

Doğtaş Loft koltuk takımı, Doğtaş’ın çok satan ürünlerinden. Bu nedenle tüketiciler için yorumlamak istedim.
Büyük markaların reklama harcadığı bütçe yıldan yıla artış eğiliminde olsa da üretilen mobilya kalitesinde aynı oranda bir artış olmamakta hatta eskiye nazaran daha kısa ömürlü mobilyalar üretilmektedir.
Ne yazık ki mobilya firmaları albenisi yüksek ama kullanım ömrü eskisine göre düşük ürünleri, tercih etmektedirler.
Bunda insanların eski zamanlara göre mobilyalarından daha kısa sürede sıkılması ve firmaların daha sık aralıklarla ürün satma isteği çok etkilidir.
Doğtaş ülkemizin gözbebeği durumunda ve marka bilinirliği yüksek olan mobilya markalarındandır. Firmanın koltuk takımı fiyatları abartılı derecede yüksek değildir. Ancak özensiz kullanım olursa birkaç sene içerisinde mobilyanızın çeşitli yerlerinde ufak ama can sıkıcı problemler oluşması olasıdır.
Doğtaş Loft koltuk takımı yorumları
Doğtaş’ın “Loft” isimli koltuk takımı gayet makul fiyatla satılan ve bazı özellikleri nedeniyle tercih edilebilir bir üründür. Doğtaş’ın diğer koltuk takımlarına göre fiyatı ucuzdur. Kullanışlılık açısından Doğtaş’ın pahalı modellerine göre önemli bir eksiği bulunmamaktadır.
Doğtaş Loft koltuk takımında İstandinav tarzına gönderme yapmış. Yani sade tasarım, soğuk ve doğal renkler öne çıkarılmıştır.
İsterseniz Loft koltuk takımının artılarını ve eksilerini değerlendirelim:
Koltuk kumaşı
Doğtaş Loft koltuk takımında renk olarak günümüzün popüler renkleri olan gri ve antrasit tonları tercih edilmiş. Bu renkler aynı zamanda kiri belli etmediği ve çoğu renk ile kolay uyum sağladığı için tercih edilmektedir.
Loft koltuk takımının ürün özelliklerinde “kolay temizlenebilir kumaş özelliği” yer almaktadır. Ancak Doğtaş diğer koltuk takımları için de aynı ifadeyi kullandığı için bana çok anlamlı gelmedi.
Her mobilya markası kendi ürünlerinin kolay temizlenebilir olduğunu iddia etmektedir. Halbuki, pamuk, keten, tay tüyü, kadife, nubuk gibi kumaşların temizleme özellikleri ve leke tutma özellikleri farklıdır.
Bu nedenle Doğtaş keşke Loft koltuk takımının ürün özelliklerinde standart bir ifade kullanmak yerine koltuk takımında kullanılan kumaşın cinsini yazsaydı ve kolay temizlenebilir olup olmadığına tüketici karar verseydi.
Öte yandan günümüzde koltuk kumaşlarında mikrofiber tekniğinin kullanımı yaygınlaştığı için koltuk kumaşı temizliği daha kolay olmaktadır.
Loft koltuk takımının dikiş kalitesi fena değil. Ancak üretimden üretime fark olabileceği için satın alırken buna dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca kumaşın kaba bir duruşu var, ben zarif bulmadım.
Koltuk kumaşının rengi ve yumuşaklığı bizden geçer not aldı fakat 3-4 sene sonra kullanıma bağlı ton farklılaşması veya kolay yıpranma olur mu şimdiden bunları kestiremiyoruz.
Ürün ebatları
Koltuk fiyatlarında fiyatı etkileyen ana unsurlardan biri koltuk takımının ebatlarıdır. Doğal olarak ufak mobilyaların fiyatlarında bir miktar iskonto olur. Öte yandan iri mobilyalar daima diğerlerine göre daha gösterişli durmaktadır.
Bazı kişiler koltuk takımlarının ölçülerinin standart olduğunu zanneder. Halbuki en, boy ve yükseklik ebatları modellere göre değişmektedir. Bir koltuk takımı satın aldığınızda en büyük derdiniz onu salonu daraltmayacak şekilde yerleştirmek olmaktadır.
Bu nedenle koltuk ebatlarındaki 10-20 cm lik farklar sanıldığından fazla fark etmektedir.
Loft koltuk takımının ebatları iri koltuk ebatlarından bir tık ufak. Bu da Loft koltuk takımını dar salonlar için avantajlı hale getiriyor. Aradaki fark nedir derseniz, iri koltuk takımlarının 3’lü koltukları 2,4 metre uzunluğunda olmaktadır. Loft koltuk takımının 3’lü koltuğu ise 2,28 metredir. Yani arada 12 cm’lik bir fark bulunmaktadır.
Bu ölçüden daha küçük 3’lü koltuklar da bulunmaktadır.
Loft koltuk takımının ebatları şu şekildedir:
3’lü koltuk: Boy:228 cm En:88,5 cm Yükseklik: 80 cm
2’li koltuk: Boy:156 cm En:88,5 cm Yükseklik: 80 cm
Tekli koltuk: Boy:79 cm En:81 cm Yükseklik: 84,5 cm
Tasarım
Tasarım açısından sade bir tasarımı var. Renklerini beğendiğimizi zaten söylemiştik. Ancak tasarımda itici ve sorun teşkil edebilecek birkaç nokta var. Gerçi bunlar ufak şeyler ancak yine de göze batmaktadır.
Birincisi koltuk ayaklarının yerden yüksekliği elektrikli süpürgenin alta girmesine imkan vermesi açısından yeterince yüksek. Bunu olumlu olarak algılamak gerekir. Ancak ayakların ince olması ve yere çapraz basması ilerde sıkıntı yaratabilir.
Çünkü bir süre sonra koltuğun dengesi  yoğun kullanıma bağlı olarak bozulabilir. Örneğin işten eve geldiğinde kendini “laps” diye koltuğa bırakma huyu olan bir arkadaşınız varsa koltuğun ayakları zamanla esneme yapacaktır. Aynı şekilde evde koltuktan koltuğa zıplayan haşarı çocuklarınız var ise ayakların deforme olması kolay olacaktır.
Ayakların ince olması birim yükün daha az alana daha yüksek bir şekilde binmesi demektir. Buna bağlı olarak da halıya basarsa iz kalması, parkeye basarsa parkeyi çizmesi kolaylaşmaktadır.
İkinci olarak da kolçakların dar ve yüksek olması kullanım açısından rahatsız edici olabilir. Şöyle ki, her ne kadar kolçaklar yastık veya çay koyma alanı olmasa da biz millet olarak zaman zaman onları bu şekilde kullanmaya meyilliyiz.
Yorulunca kanepeye kıvrılıveririz. Maalesef Doğtaş Loft koltuk takımının kolçakları buna müsait değil. Bazı zaman olur koltuk kenarına kitap, bardak türü bir şey koymak isteriz. Kolçaklar dar olduğu için bu da mümkün görünmemektedir.
Üçüncü olarak koltuğun sırt yaslama kısmının oluklu olması gözüme çarptı. Bu tasarım açısından şık durmuş ancak çekyat şeklinde kullanırken bu oluklar rahatsız edici olabilecektir.

Kullanışlılık
Doğtaş Loft koltuk takımının çekyat olarak kullanabilme ve altına baza gibi bir şeyler koyabilme özellikleri bulunmaktadır. Şimdilerde misafir ağırlamak için genellikle ayrı bir odamız olmuyor, bu nedenle salona koyduğumuz koltuk takımlarının yatılabilir ve altına yastık yorgan konulabilir olması çok önemli.
Gerçi baza kapasitesi çok fazla değil ama misafir yorganı ve yastığı koymak için yeterli.
Loft köşe takımı
Doğtaş’ın bir de Loft köşe takımı var ve normal koltuk takımından ziyade dar salonlar için ben bunu daha fazla beğendim.

Açıkçası salon yeterli genişliğe sahipse ben Loft değil de daha estetik başka bir model düşünürüm. Daha cıvıl cıvıl, gösterişli ve kullanışlı olan birçok koltuk takımı modeli var piyasada, onları tercih ederim.
Ancak 20 metrekare veya daha dar bir salonunuz var ise Doğtaş’ın Loft köşe takımı tercih listesinde olmalıdır. Tasarımın sadeliği ve fiyatının uygunluğu nedeniyle Loft köşe takımı ufak salonlar için gayet kullanışlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com