Genel

En İyi 10 Naturel Antioksidan

En İyi 10 Naturel Antioksidan

antioksidan dogal

Antioksidanları özgür radikallerle hasara uğramış hücrelerimizi sakınan maddeler olarak tanımlanıyor. Özgür radikaller ise özetlemek gerekirse vücudun düzgüsel metabolik faaliyetleri esnasında ortaya çıkan ve hücrelere saldırarak yapılarını bozan kararsız moleküller.

Antioksidanlar, diğeri moleküllerden almış olduğu elektronlarla DNA’ya zarar veren özgür radikallerin taşımış olduğu elektriği, etkisiz hale getiriyor. Özgür radikallerin verdiği zararlar, yaşlanma ve kanser gelişimi de dahil olmak suretiyle pek çok hastalıkla ilişkilendiriliyor. Antioksidanlar kanseri yavaşlatabiliyor yada kansere karşı koruyabiliyor.

Antioksidanların kanseri önlemedeki rolünü destekleyen kanıtlar sunan laboratuvar emek harcamaları bulunuyor. Bunun yanı sıra, antioksidan takviyelerinin yararlı olmadığını gösteren klinik emekler da var. Benzer şekilde, antioksidanların kemoterapi yada ışınım tedavisinin (pozitif yönde) tesirini arttırdığına dair görüşler de belirsizliğini koruyor.

Antioksidan takviyeleri ile ilgili klinik deneyler belirsiz ve tedavi sırasındaki tamamlayıcı etki ve yararları halen bir münakaşa mevzusu iken, meşhur kanser uzmanı Lorenzo Cohen, antioksidanların organik yollardan alınmasını tavsiye ediyor.

Antioksidan açısından zengin yiyecekler:

Antioksidan bazlı vitamin ve mineral içeren yiyecekler
•Beta-karoten: Bir çok süre turuncu renkteki tatlı patates, havuç, bal kabağı ve mango şeklinde yiyeceklerde görülür. Ispanak, kale, brokoli,  turp, şalgam yaprakları da antioksidan açısından zengin sebzeler arasındadır.
•Selenyum: Tuna ve morina balığında bulunur.
•Vitamin A: Ispanak ve kale şeklinde yapraklı yeşilliklerle havuç ve kavunda bulunur
•Vitamin C: (askorbik asit) Portakal, greyfurt şeklinde turunçgillerde , yeşil ve kırmızı biber, kivi, brokoli ve çilekte bulunur.
•Vitamin E: (alpha-takopherol) Buğday tohumu, ayçiçeği çekirdeği, badem, ve pişmiş domateste ( salça,  domates püresi şeklinde ürünlerde) bulunur. Naturel olarak bioaktif antioksidan açısından zengin olan yiyecekler
•Polifenol: Soya, yeşil çay, siyah çikolata, erik, yaban mersini, siyah ahududu, çilek, elma, kabuklu yemişler (fındık, pekan, şamfıstığı)
•Glucosinalates: Turpgiller familyasından suteresi, brokoli, kapak, karnabahar, Brüksel lahanası ve kıvırcık lahana
•Resveratrol: Üzüm, kızılcık, yaban mersini, ve yerfıstığı
•Lutein: Ispanak, kale,  kara lahana, brokoli, kivi ve yüksek derecede lutein barındıran kırmızı üzüm
•Likopen: Pişmiş domatesler (salça  ve domates püresi şeklinde ürünler), karpuz ve kayısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com