Genel

Evde Kendimiz Uçurtma Yapımı

vde Kendimiz Uçurtma Yapımı

Umutlarını bir ipin ucuna bağlayan çocuklar, rüzgarsız havada uçurtmasını uçurabilmek amacıyla saatlerce koşanlar, elektrik tellerinde ve ağaçlardaki takılı kalan uçurtmalar bundan sonrasında mazide kaldı. Artık mobil cihazlarda parmakları ile uçurabiliyor fakat çocuklar uçurtmalarını. Bu hal sizin de amacıylaize sinmiyorsa bir Piyasa gününü çocuklarla birlikte uçurtma halletmeye ve uçurmaya ayırabilirsiniz diye düşündük. Küçük bir ihtimal unutmuşunuzdur diye de uçurtma yapımını hatırlatalım dedik.

ucurtma resmi

Uçurtma Malzemeleri

  • Malzemeler
  • 80 santimetre 3 tane ince (6-7 milimetrelik) çıta
  • Yağlı kağıt
  • Pamuklu ip
  • Tutkal ya da bant
  • Cetvel, kalem, bıçak, makas
  • Hafifçe, sağlam uzunca bir ip

Uçurtma Yapılışı

ucurtma yapimi

Çıtaların hepsinin birebir aynı boyda bulunduğuna ilgi ediyoruz, değilse aynı boya getiriyoruz. İskeleyi meydana getirmek amacıyla çıtalarımızın ucuna ip germemiz gerekecek, fakat bunun amacıyla evvelce çıtalarımızın her iki ucunu da bir santim kadar uzunlukta hafifçe yontuyoruz. Aynı şekilde üç çıtamızın da tam orta noktasını buluyoruz ve çıtaları çok zayıflatmadan orta noktaları birazcık oyuyoruz. Sıra geldi iskeleti meydana getirmeye.

Pamuklu ipimizden 1 metre kadar kesip yere sereceğiz. Üç çıtamızı da ipin tam ortasına denk ileriki şekilde tam ortalarından üst üste koyup iple birkaç tur sıkı bir halde sarıp iki kat düğümlüyoruz. İpin kalan iki ucunu ise dengeleme yapacağımız amacıyla kesmiyoruz. Şimdi altıgen oluşturacağız.

Çıtalarımızın birisinin ucuna ipi bağlayıp birkaç tur attıktan sonrasında anında tarafındaki uca ipimizi uzatıp bu uca da ipimizi dolayacağız. Fakat tam altıgen yapabilmek amacıyla çubukların uçları arasındaki mesafenin çubukların boyunun yarısı kadar olması gerek. Doğrusu bizim aralığımız 40 santimetre olmalı. Tüm uçları gezip başlangıç noktamıza geldiğimizde bundan sonrasında altıgen iskelet formumuz hazır. Artık üzerini kağıtla kaplamamız gerekecek.

Kağıdımızı yere serip uçurtmamızla aynı şekilde, fakat kenarlarından aşağı yukarı 2şer santim daha geniş olacak şekilde kağıdımızı keseceğiz. Uçurtmamızı üstüne yerleştirdikten sonrasında da çıtaların ucundan üçgen alttaki resimde bulunmuş olduğu benzer halde kertikler açacağız.

ucurtma resmi 1

Bundan sonrasında ise bu kenarları içeriye katlayarak yapıştıracağız. Sıra geldi dengeye.

Uçurtmamızı ters çevirip ortadan minik bir delik açıp, ortadaki ipin iki ucunu da bu delikten çıkaracağız. Dengeyi kurmaya başlıyoruz. 1 metre kadar bir pamuk ip kesip çıtalardan birisinin ucuna bağlayacağız. Derhal yanı başındaki çıtanın ucuna da başka ucunu bağlayacağız ve boşta kalan ipin tam 80 santimetre olmasına ilgi edeceğiz. İskelenin ortasından çıkarmış bulunduğumuz ipin bir ucunu da gene 40 santimetre olacak şekilde bu 80 santimetrelik ipin tam ortasına bağlayacağız. Bağladığımız nokta bizim yerden uçurtmamızı yönetim etmek amacıyla ipi bağlayacağımız denge noktası oldu. Şimdi geriye yalnızca kuyruk kaldı.

Denge noktasını hazırlarken yaptığımız benzer halde gene aşağı yukarı 1 metrelik bir ip kesip 80 santimetre uzunlukta duracak şekilde iki çıtanın ucuna bağlayacağız. Fakat alttaki resimde bulunmuş olduğu benzer halde bu çıtalar, tam denge uçlarının karşı ucunda yer alacak.

Kuyruk uzunluğumuz çıtamızın aşağı yukarı 6 katı olmalı, şu demek oluyor ki 4,5-5 metre benzer halde. Bunun amacıyla aşağı yukarı yarım metrelik naylonları kuyruk ipine 2 şer santimetre Aralıkla bağlayıp kuyruğumuzu oluşturacağız. Kuyruğumuz yeteri kadar uzunluğa ulaştıysa bundan sonrasında kuyruk ipimizin tam ortasına kuyruğumuzu bağlayabiliriz.

Uçurtmamız bundan sonrasında hazır. Rüzgarlı ve güzel bir günde uçurtma uçurup eğlenmemek amacıyla hiçbir namacıyla yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com