Moda trendler en yeniler Sağlık Gebelikte Aşermek Nedir? Aşerme Niçin Olur? Psikolojiyle İlgili midir?

Gebelikte Aşermek Nedir? Aşerme Niçin Olur? Psikolojiyle İlgili midir?


gebelikte asermek nedir aserme neden olur psikolojiyle ilgili midir 62165d610ca82

Gebelikte aşermek nedir? Hamilelik diyince ilk akla gelen belirtilerden biri de aşermedir. Peki gecenin bir yarısı canınızın erik çekmesinin {nasıl} bir açıklaması var? Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Serap Yaltı, mevzu ile ilgili merak edilenleri deklare etti.
Gebelikte Aşermek Nedir? Ne Anlama Gelir?
Aşermek herhangi bir yiyeceği ya da maddeyi tüketmeyi fazlaca fazla istemektir. Gebelerin fazlaca büyük bir kısmında aşerme gözlenir. Protein ağırlıklı besleniyorsanız canınız karbonhidrat çekebilir ya da aşırı tahılla besleniyorsanız canınız protein yada tatlı çekebilir. Süt içmeyi fazlaca fazla istemek o anda vücudunuzda kalsiyum eksikliği olduğuna ya da meyve istemek C vitaminine ihtiyacınız olduğuna işaret edebilir. Gebelikte aşermek vücudun ihtiyacı olduğu besinlerin fazlaca fazla istenmesine de denilebilir.
Hamilelikte Aşerme Niçin Olur?
Gebeliğin her döneminde değişik şeylere aşerilebilir. Kalori ihtiyacının arttığı süre tatlı ve çikolata ön plana geçer. Ek olarak B vitamini eksikliğinde de çikolataya aşerme artar. Beta karoten ihtiyacı artmışsa şeftaliye aşerilebilir. Bilhassa ilk 3 ayda ağızdaki acı tadı gebeyi bu zamanda tüketebileceği toksik maddelerden koruma amaçlı bir mekanizmadır. Zira toksik olabilen maddelerde bitter (acı) tadı mevcuttur. Oysaki bu duygu son 3 ayda kaybolur.
Aşermek yalnız yiyecek ile değil pika dediğimiz yiyecek dışı şeylere karşı da aşırı bir talep olarak ortaya çıkabilir. Toprak, kil, kömür, kibrit, tebeşir, sabun, kül ve bunun şeklinde normalde ağza alınmayacak şeyler tüketilebilir.
Her Hamile Aşerir mi?
Aşermenin tam mekanizması kim bilir. Hormonlarla yakından ilgilidir. Bilhassa ilk 3 ayda sık görülür. Yükselen gebelik hormonları olan beta HCG ve östrojen, bu durumdan bilhassa görevli tutulmaktadır. 8-9. haftalarda pik yapar. 14-18 haftalarda tamamen azalır. Oldukça nadiren uzar. Doğal her hanımda bu şekilde bir durumla karşılaşılmaması etyolojide yalnız hormonlara bağlı kalmaktan uzaklaştırır. Vücut gereksinimleri değiştikçe aşermenin zamanı da değişmiş olur. Tuz isteği, tatlı ihtiyacı, ilk 3 aydaki ağızdaki bitter tadı şeklinde.

Hormonal değişimler hanımda tat ve duyu almanın değişmesine de neden olur. {Nasıl} tane öncesi ve adette bazı şeylere bilhassa de tatlı yiyeceklere talep artarsa gebelikte de hormonal durum değişikliği ile istekler değişmiş olur. Menopozda da aynı mekanizma ile istekler ve tiksinme duyguları gelişir. Çoğul gebeliklerde bu vaka daha abartılı olabilir.
Bunun yanı sıra duygusal istekler de gebelikte aşerme vakasını tetikler. Duygusal olarak kocasından yakınlık bekleyen anne talibi bunu bir yol olarak saptayabilir. Nostaljik yiyecekler, anısı olan beslenme tarzları gündeme gelebilir. Geçici besinsel gereksinimler; tuz, şeker örneğindeki şeklinde, süt içme ihtiyacı kalsiyum eksikliğinden, B vitamini eksikliği çikolataya aşerme, vejeteryanın ete aşermesi şeklinde. Kimi zaman de sabah bulantılarını ortadan kaldırmak için bilhassa yiyecek yerine pika seçimi şeyler tüketilebilir.
Gebelikte Aşermenin Psikolojiyle Alakası Var mıdır?
Anne adayının kalabalık bir evde olması, ilgiden yoksun olması, kokulara karşı duyarlı olduğu bir dönemde yiyecek meydana getirilen ortamın tam içinde olması, kocasından kafi desteği, sevgi ve saygıyı görmemesi, şiddete maruz kalması bu durumu tetikler. Gebelik öncesi fena beslenme neticesi vücudunda pek fazlaca gıda ve vitaminin eksikliği olanlarda aşerme daha fazlaca olur. Vejetaryen olanlarda, daha önceki gebeliklerinde de aşerenlerde, demir eksikliği gelişmiş halde hamile kalanlarda aşerme ve pika yeme daha sık görülür.

İlgili Haber
Hamilelik Döneminde Yaşanmış olan Ağrılar ve Tavsiyeler

Çoğu zaman erken gebelikte sabah bulantıları yoksa, protein ağırlıklı besleniliyor ise, tuzlu, acı şeylere düşkünlük var ise adam, tatlı, meyve düşkünlüğünüz arttı ise kız olduğu söylenir. Bunlar asılsızdır. Bazı gebelerde aşermenin tam tersi iğrenme olabilir. Bu sigara, alkol şeklinde maddelere karşı ise harikadır. Katkı maddeli gıdalara karşı ise ona keza. Fakat ihtiyaç duyulan şeylere karşı olursa onun yerini alacak gıdalara yer vermelidir. 5. aydan sonrasında fizyolojik değildir. Maalesef en fazlaca aşerme süt ve et ürünlerine olur, yerini alabilecek besinler tüketilmelidir.
Hususi Erdem Hastanesi
Hanım Hastalıkları ve Doğum Kısmı
Doç. Dr. Serap Yaltı

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.