Genel

Gebelikte Vitamin Ve Mineral Takviyesi

Gebelikte Vitamin Ve Mineral Takviyesi

İnsanlar yaşamları süresince vitamin ve minerallere gereksinim duyarlar. Bilhassa gebelik döneminde annenin vitamin ve minerallere olan ihtiyacı artar bu sebeple artık kendinden başka karnındaki ufak canlınında bu vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bilhassa folik asit,demir ve D vitaminlerine gereksinim duyar. Şundan dolayı folik asit bebeğin sinir sisteminin gelişiminde büyük rol oynar.Hamileliğin ilk üç ayında ne olursa olsun doktorlar tarafınca annenin ihtiyacı olup olmasına bakmaksızın anneye verilir.  Şundan dolayı folik asit vücutta depolanmaz ve dışarıdan takviye edilmesi gerekir.Bir fazlaca zaman hamilelik planlayan hanımlarda gebelikten üç ay ilkin alınmaya başlanması önerilir.

Bir diğeri önemli vitamin olan demir annenin alması gereksinim duyulan bir takviyedir. Şundan dolayı hamilelikte demir ihtiyacı artmaktadır.Annenin anemi olmasını engellemek ve bebeğe yeterince oksijen taşınmasını sağlamak için doktorun tavsiye etmiş olduğu süre süresince kullanılmalıdır.

Hamilelikte D vitamini de çok önemlidir bu sebeple bebeğin kemik ve diş sağlığının gelişiminde önemli bir rol oynar.Eğer annede tamamlanmamış ise dışarıdan bir takviye ile vücudun ihtiyacı karşılanır.Gıdalardan de alınabilen D vitamininden günde 15-20 dakika güneşlenerek de faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com