Moda trendler en yeniler Düğün Gelinlikleri Uzun Süre Muhafaza Edebilmek İçin

Gelinlikleri Uzun Süre Muhafaza Edebilmek İçin


gelinlikleri uzun sure muhafaza edebilmek icin 6315394245c08

Bayanlar için görünüş devamlı oldukça önemlidir. Şu sebeple bayanlar, inşaların kendilerini giysileri ile tanıtabileceğini düşünür ve her hanım kendi tarzını ortaya çıkarır. Günlük yaşamlarında dahi bayanlar için giysileri, takıları ve saçlarının bir düzen içinde olmalıdır. Bu durum hususi günlerde oldukça daha mühim bir hal alır.
Her insan için evleneceği gün asla şüphesiz yaşamının en mühim günlerinden biridir. Her hanım düğün gününde bir prenses benzer biçimde sezmek ve öyleki de görünmek ister. Bu yüzden düğün gününe hazırlanırken bayanlar aylar öncesinden araştırmalara adım atar ve kendilerine en uygun gelinlikleri seçmeye uğraşır. Oldukca uzun devam eden bu çalışmaların başlangıcında gelinlik seçimi vardır ve bin bir zorlukla seçilen bu gelinlikleri uzun süre muhafaza edebilmek için de birçok yol araştırılır.
Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gelinlik seçimi kimi zaman talih işidir. Bazı bayanlar kendi fizik yapılarına uygun ve hayallerindekine uygun gelinliği oldukça kısa sürede bulabilirken bazı bayanlar için bu oldukça uzun devam eden bir iş haline gelmektedir.
Gelinlik seçimi yapılırken gelinliğin bayanların fiziki yapılarına uygun olması oldukça önemlidir. Yoksa gelinliği giyinecek bayanları prenses benzer biçimde göstermektense tam bir hayal kırıklığına dönebilir. Bununla beraber gelinlik seçimi yapılırken gelinliğin yapımında kullanılan her şeyin belli bir kalitede olması gerekir.
Gelinlik kumaşlarının çoğu zaman oldukça kaliteli ve dayanıklı kumaşlar olması beklenir. Fakat bazı durumlarda kullanılan gelinlik kumaşları hafifçe ve dayanıksız olabilir. Uçuş uçuş, hafifçe yapılı gelinliklerde oldukça ağır ve kalınca kumaşlar kullanılmaz. Bunlar bununla beraber gelinlikleri uzun süre muhafaza edebilmek için seçilebilecek kumaşlar değildir. Gene de alınan gelinliğin kumaşı itina ile seçilmelidir. Olabildiğince kaliteli ve sağlam yapıda olmasına dikkat edilmelidir.
Gelinlikleri Sağlam Bir Şekilde Öteki Nesle Bırakmak Mümkün
Her hanım gelinliğini saklayıp kızına hatta torununa bırakmanın hayalini kurar. Fakat bu imgesel gerçekleştirebilmek için gelinlikleri uzun süre muhafaza edebilmek gerekir. Gelişigüzel bir halde sandıklarda ya da dolaplarda saklanmış ve itina gösterilmemiş gelinlikler süre içinde yıpranır.
Zaman içinde sararıp solmaya hatta çürümeye mahkûm kalmaması için gelinlikler gerektiği şekilde saklanmalı, ara sıra havalandırmalı, tertipli bir halde temizlenmelidir. Asla giyilmedikleri için gelinliklerin temizlenmeye ihtiyacı olmadığı inancı tamamen yanlıştır. Gerektiği şekilde saklansa bile bir gelinlik dolapta beklerken de kirlenebilir. Hatta kirler temizlenmediğinde süre içinde gelinliğe tamamen yapışarak çıkmaz bir duruma gelmeye başlayabilir ve gelinlikte çürümelere sebebiyet verebilir.
Bu yüzden gelinlik temizliği oldukça önemlidir. Çamaşır makinelerinde ya da elde yıkama ile gelinlik temizliğinin yapılamayacağı bir çok şahıs tarafınca malum bir gerçektir. Gelinliklerin uzun süre muhafaza edilmesi için kuru temizleme yapılarak temizlenmesi gerekir. Duyarlı işlemelere haiz olan gelinliklerin daha dikkatli temizlenmesi gerekir. Uygun sıcaklıkta temizlenerek ütülenen gelinlikler, dolaplara naftalin ile değil lavanta ile kaldırılmalıdır. Naftalin çoğu zaman yün ve benzeri giysileri korurken, lavanta daha narin yapılı giysileri korumaya yardım eder.
 
 

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.