Moda trendler en yeniler Dekorasyon Haki yeşil koltuk ekibi perde uyumu

Haki yeşil koltuk ekibi perde uyumu


haki yesil koltuk takimi perde uyumu 621506c73c986

Haki yeşil koltuk ekibi ile perde uyumunu sağlamak dekorasyonda profesyonellik gerekmektedir. Açıkçası haki yeşil koltuk takımını kombinlemek oldukça zor olsa gerek. Koltukta haki yeşil rengini tercih ettiyseniz, perde için uygun olan renkler;

Hardal rengi,
Açık yeşil,
Sarı,
Altın sarısı,
Mavi,
Kiremit kırmızısı,
Bej,
Kahverengi tonları,
Su yeşili, limon yeşili benzer biçimde yeşil tonları,
Turuncu,
Gri,
Mat beyaz tonları,

Benzer biçimde renklerdir. Mavi, turuncu ve kiremit kırmızısı benzer biçimde renkleri haki rengiyle kombinlemek üst düzey profesyonellik gerektirir. Yaygın olarak haki renkli koltuklar yeşil, kahverengi ve sarının kendine yakın olan tonları ile kombinlenmektedir.
Perdede renk seçimi yaparken yalnız koltuğun rengine değil duvar rengi, mobilyaların hakim rengi, döşeme rendi, halı rengi benzer biçimde unsurlarda dikkate alınır.
Haki yeşil koltuk ekibi perde uyumu ile ilgili örnekler
Örnekler üstünden haki yeşil koltuk rengi koltuk takımına yaraşan perde renklerine değinelim. Haki rengi yeşilin toprak tonlarına verilen isimdir.
Aşağıdaki resimde haki renkli koltuk, bu renge yakın bir kahverengi tonu ile kombinlenmiştir. Esasen haki renk her ne kadar yeşilin bir tonu olsa da yeşilin kahverengiye en yakın hallerinden biridir. Bu yüzden kahverengi tonları ile hakinin hususi bir uyumu vardır.

Yukarıdaki resimdeki perde rengi kahverengi olsa da ton olarak yeşile uzak olmayan mat bir tondur. Eğer duvar rengi açık renk olmasaydı bu renkteki koltuk ve perde birbirini boğabilirdi. Fakat açık duvar rengi kontrast yaratarak haki koltuk ile kahverengi fon perdesinin uyumunu sağlamaktadır.
Aşağıdaki resimde ise haki koltuklar açık su yeşili-bej karışımı perdeyle kombinlenmiştir. Haki rengin kendinden açık bir tonda perde ile kombinlenmesi şık durmaktadır.

Gerçeği ifade etmek gerekirse  perdeden, koltuğa, tablodan duvar rengine kadar birbirine yakın renklerin kullanılması fazla tercih ettiğimiz bir durum değil. Bu yüzden sehpa üstündeki vazoda pembe güller konmak suretiyle kontrast ve hareketlilik yaratılmaya çalışmış olduğu görülmektedir.
Aşağıdaki resimde koyu haki renginin açık hardal-kırık beyaz karışımı bir perde rengiyle kombinlendiği görülmektedir. Eğer haki koltuklarınız hakinin koyu tonunda ise perde renginizin açık bir tonda olması şık duracaktır.

Koyu haki renk koltuklar için kırık beyaz, bej ve hardal rengi benzer biçimde renkler ideal renklerdir. Yeşil ve sarının bazı tonlarını da buna dahil edebiliriz.
Aşağıdaki resimde açık haki renginin bir kahverengi tonu ile kombinlendiği görülmektedir. Biri yeşilin tonu, diğeri kahverenginin tonu olmasına karşın renklerin birbirine oldukca yakın olduğu görülmektedir. Bu tür yakın renk kombinasyonları kullanıldığında duvar renginin açık olması tercih edilir.

Haki renk koltuklarla yaşadığımız en büyük kombin için yakın renkler seçilmesi sebebiyle renklerin birbirini boğma ihtimalidir. Bu tür bir riski bertaraf etmek için haki renk koltuk kullanılan odalarda kontrast yaratmak için kırlent, abajur, tablo yada iskemle benzer biçimde öğelerde kontrast tesiri yaratacak hareketli ve canlı renklere yer vermek gerekmektedir.
Aşağıdaki resimde haki renk koltuğun hardal rengi perde ile {nasıl} kombinlendiğini görmektesiniz.

Biri açık, öteki koyu ton olduğundan duvar rengi de nispeten koyu sayılabilecek bir yeşil renginden seçilmiştir.
Aşağıdaki resimde oldukca baskın bir haki rengin, iddiası düşük mat bir kahverengi perde ile kombinlendiği görülmektedir.

Koltuk-perde uyumu yakalarken biri açıksa diğeri koyu ton seçmek dekorasyon triklerindendir. Birbirine yakın tonlar kullanılırsa da duvar rengi açık tercih edilmekte ve ne olursa olsun kontrast renklere başvurulmaktadır.
Aşağıdaki fotoğraf dekorasyonda yeşilin kullanımına uç bir örnek olabilir. Sadece bazıları yeşil tonları bu şekilde sever.

Resimde haki renk koltuğun yeşil bir perde ile kombinlendiği görülmektedir. Her ikisi de canlı ve baskın tonlardan seçilmiştir.
Bunu dengelemek suretiyle halı, duvar boyası benzer biçimde renklerin daha açık ve mat renklerden seçildiği görülmektedir.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.