Sağlık

Hamazinc krem egzamaya iyi gelir mi ?

Egzama tedavisinde semptomatik tedavi öne çıkmakla birlikte egzamaya neden olan faktörlerden de uzaklaşmak gerekmektedir. Hamazinc krem egzamaya iyi gelir mi  sorusuna cevap verdiğimiz bu makalede aynı zamanda egzama sorunları yaşayan kişilere yararlı tavsiyeler vereceğiz.
Egzama nedir ?
Egzama ciltte kızarıklığa yol açan ve bazı zamanlar şiddetli, bazı zamanlar hafif seyreden bir cilt sorunudur. Bazı kişilerde egzamaya saman nezleyi veya astım eşlik edebilmektedir.
Maalesef egzamanın kesin tedavisi yoktur. Egzama tedavisi genellikle şikayetlerin giderilmesi üzerine kuruludur. Yani semptomatik tedavi öne çıkmaktadır. Ancak hasta bir takım tedbirler alarak egzama şikayetlerini ilaç kullanmadan da azaltabilmektedir.
Egzama belirtileri nelerdir ?

Cildin kuruması
Kaşıntı (Özellikle geceleri)
Kırmızı, kahverengi lekeler (El, ayak, bilekler, boyun, üst göğüs, dirsek, diz kıvrımlarının iç kısımları, bebeklerde ise yüz ve saç derisinde görülür)
İçi sıvı dolu, dışı kabuk tutmuş yaralar
Derinin kalınlaşması, pullanması veya çatlaması
Derinin hassaslaşması

Egzamanın en yaygın türü olan atopik dermatit genellikle 5 yaşından önce başlar ve sonraki yıllarda zaman zaman söner, zaman zaman alevlenir. Birkaç yıl boyunca hiç görülmediği de olur.
Egzama için ne zaman doktora gidilmeli ?
Egzama yaygın bir cilt sorunu olmakla birlikte bazı kişilerde sadece hafif şikayetler görülür ve bunlarda basit evde tedavi yöntemleri ile geçer. Hafif düzeydeki egzama şikayetleri için doktora gitmeye gerek yoktur.

Eğer egzama şikayetleri uykuyu veya günlük aktiviteleri etkiliyorsa,
Ciltte enfeksiyonlar oluşuyorsa,

Basit evde tedavi yöntemleri egzamaya bağlı şikayetleri geçirmiyorsa egzama için doktora gidilmesi gerekmektedir.
Egzama neden olur ?
Sağlıklı bir cilt, nemimi muhafaza eder ve bakteri ve tahriş edici alerjenlerden kendisini korur. Egzama cildin bu kendini koruma özelliğini etkileyen bir gen ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Yani egzama oluşumunda genetik faktörler etkilidir.
Kişide egzamaya genetik olarak yatkınlık var ise tahriş edici maddelerden ve alerjen etkili maddelerden cilt normal insanlarınkine göre daha kolay etkilenmekte ve egzama şikayetleri baş göstermektedir.
Egzama için neler yapmalı ?
Egzama hastalarının günde iki kez ciltlerini nemlendirmeleri gerekmektedir. Bazı krem, merhem ve losyonlar nemi cildinize hapsederek egzama şikayetlerini önler. Bu tür ürünler kullanabilirsiniz.
Hangi kimyasal ürünler ciltte alerji yapıyorsa kişi bunu kendi deneyimleri ile tespit etmeli ve bunlardan uzak durmalıdır. Bazı temizlik ürünleri bu konuda sabıkalıdır.
Bazı kişilerde ise kimyasal maddelerden ziyade stres, ter, şişmanlık, ortam toz ve akarları, polen, gıda alerjileri (özellikle yumurta, buğday ürünleri, süt, soya ürünleri ) egzamayı tetikleyebilmektedir. Kişi bunları tespit edip uzak durmaya çalışmalıdır.
Egzama hastalarının banyo sürelerini 10 veya 15 dakika ile sınırlandırmaları ve sıcak su yerine ılık suyu tercih etmeleri gerekmektedir.
Banyo sonrasında ise yumuşak bir havlu ile kurulanmalı ve cilt hala nemli iken nemlendirici uygulanması gerekir.
Antibakteriyel sabunlar, kokulu ürünler veya güçlü temizleyiciler egzamayı tetikleyebilmektedirler. Bunların yerine yumuşak sabunlar tercih edilmelidir.
Hamazinc krem egzamaya iyi gelir mi ?
Hamazinc krem, içeriğinde çinko oksit ve hamamelis virginiana distilatı bulunan bir deri kremidir. Beyaz renktedir. 30 gram, 60 gram ve 90 gramlık tüplerde satılmaktadır.
Hamazin kremin kanamayı durdurucu, iltihap giderici, doku büzücü, yangı giderici, hücre yenileyici özellikleri bulunmaktadır. Kullanım alanları aşağıdadır:

Birinci ve ikinci derece yanıklar ve güneş yanıkları
Deride çizik, kesik, çatlak ve yaralar
Mantar enfeksiyonu kaynaklı pişikler, yatak yaraları
Kurumuş, yarılmış, erozyona uğramış, harap olmuş derinin onarılması
Kızarıklık, kaşıntı, kabuk bağlama, sulantılı yara şeklinde şikayetlere neden olan cilt hastalıkları

Hamazinc kremin kullanma talimatında egzama şikayetleri için kullanılabileceğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle egzama şikayetleri için Hamazinc krem kullanmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com