Sağlık

Hamazinc krem mantara iyi gelir mi ?

Bu makalede bir tek Hamazinc krem mantara iyi gelir mi sorusuna yanıt verilmeyecek, ek olarak mantar hastalığının çeşitleri ve tedavisi hakkında da informasyon verilecektir.
Ilk olarak Hamazinc kremin ne işe yaradığı ve ne tür problemler için kullanıldığı hakkında informasyon verelim.
Hamazinc krem nedir ne işe yarar ?
Hamazinc bir deri bakım kremidir. Reçete ise satılır ve derideki çatlak, kesik, aşınma, harabiyet, ağır pişik, irin, başka ilaçların yan tesiri olarak ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı, sulanma şeklinde cilt problemleri, yatak yaraları ve yanıklar için kullanılmaktadır.
Hamazinc kremin iki ana etken maddesi bulunmaktadır:

Hamamelis virginiana distilatı
Çinko oksit

Hamamelis virginiana distilatı Hamazinc kremin öteki benzer etkili deri kremlerinden farkıdır. Hamamelis virginiana bitkisi cadı fındığı denilen bitkidir. Şimal ABD’da yetişmektedir.
Bu bitkinin antioksidan, deri onarıcı, sebum dengeleyici, kızarıklık önleyici, pişik önleyici özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden eskiden beri geleneksel cilt bakım şekilleri ve bitkisel cilt tedavi şekilleri içinde yerini almıştır.
Cadı fındığının bu yararlı özellikleri sebebiyle bu bitkinin özütü kozmetik ürünlerinde ve tıp sektöründe kullanılmaktadır.

Hamamelis virginiana tesir mekanizması şu şekildedir:
Deri ilgili bir yaralanma (çatlak, kesik, harabiyet, yanık vs) olduğunda bu bölgeye Hamamelis virginiana aslı sürüldüğünde protein çökmesi ve pıhtılaşma süreci adım atar. Bu sayede doku büzülür ve kalınlaşır. Pıhtılaşma yardımıyla kanama durur.
Hamamelis virginiana ek olarak irin giderici özelliğe haizdir. Bu sayede yaranın iyileşme süreci hızlanır.
Hamazinc kremin öteki etken maddesi Çinko oksit olup bu madde hücre yenilenmesini hızlandıran, iltihaplanmayı azaltan özelliği bulunmaktadır.
Hamazinc krem mantara iyi gelir mi ?
Hamazinc kremin başarı göstermiş olduğu konulardan birisi de mantar enfeksiyonları sebebiyle meydana gelen pişiklerin tedavisidir.
Mantar enfeksiyonları sebebiyle meydana gelen pişiklere çoğu zaman bebeklerde rastlanılmaktadır. Şu sebeple bebeklerin ciltleri kırılgan ve bağışıklık sistemleri zayıftır. Bu yüzden mantar enfeksiyonunun gelişme süreci çok süratli olmakta ve buna bağlı pişik ve cilt harabiyeti meydana gelmektedir.

Eğer Hamazinc kremi bebek için kullanacaksanız, öncesinde ne olursa olsun doktora danışmanız gerekmektedir. Eğer erişkin kişide kullanacaksanız Hamazinc kremin kullanımı çok kolaydır. Günde birkaç kez cilt harabiyeti olan bölgeye sürülür ve iyileşme sağlanana kadar devam edilir.
Hamazinc kremin ciddi bir yan tesiri yoktur anca boğazda yutkunmayı engelleyecek derecede şişlik meydana gelmesi yada ellerde, ayaklarda, yüzde şişme meydana gelmesi alerji sorunudir. Bu takdirde kremin kullanılması bırakılmalıdır.
Hamazinc krem mantar enfeksiyonlarının niçin olduğu pişik ve cilt harabiyetini iyileştirir sadece Hamazinc krem bir mantar kremi değildir. Mantar enfeksiyonunun tamamıyla tedavi edilebilmesi için mantar kremi kullanılması gerekir.
Mantar enfeksiyonu için bir tek Hamazinc krem kullanılması halinde ilkin derideki şikayetler azalacak, arkasından mantar enfeksiyonu sebebiyle şikayetler tekrarlayacaktır.
Bu yüzden mantar tedavisinde tavsiye edilen tedavi şekli ilk olarak mantar kremi kullanılarak bölgedeki mantarların öldürülmesi, sonrasında mantar enfeksiyonunun oluşturduğu cilt harabiyetinin tedavisi için Hamazinc krem kullanılmasıdır. Yada mantar kremi ile Hamazinc krem dönüşümlü olarak kullanılmasıdır.
Mantar enfeksiyonlarında çoğu zaman bir tek mantar kremi kullanılması ciltteki harabiyetin tedavisi için kafi olmaktadır. Şu sebeple mantar enfeksiyonu giderilince cilt kendisini kolaylıkla toparlamaktadır.
Mantar türleri ve tedavi şekilleri
Biz genel olarak mantar olarak adlandırmaktayız fakat mantar hastalığının bir çok alt türü bulunmaktadır. Mesela ayak mantarına sebep olan mikroorganizmalar ile kasık mantarına sebep olanlar farklıdır.
Vücut mantarı birkaç günlük tedavi ile düzelebilirken, tırnak mantarı ve ayak mantarı şeklinde hastalıklar kimi zaman birkaç aylık tedavi ile sadece iyileşmektedir. Krem tedavisi ile geçmeyen oral tedavi gerektiren dirençli mantar türleri de bulunmaktadır.
Dermatoloji uzmanları çoğu zaman gözle muayene ile mantar çeşitlerini ayırabilmektedir. Mantar hastalıkları tekrarlayabilme özelliği olan kimi zaman tedaviye direnç gösteren rahatsızlıklardır. Sadece sabırlı bir tedavi ile iyileşmeyecek mantar hastalığı bulunmamaktadır.
Mantar hastalığında hastaya da düşen görevler vardır. Ilk olarak tedaviyi kesintisiz ve sabırla uygulaması icap ettiğini bilmelidir. Sıcak hava ve rutubet mantar hastalığını tetiklemektedir. Bu yüzden bilhassa sıcak havalarda, nemi emen pamuklu, bolca giysilerin tercih edilmesi, giysilerin sık değiştirilmesi, vücut kurulanmadan kıyafet giyilmemesi şeklinde tedbirlere riayet edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com