Sağlık

Hamilelik Döneminde Yaşanan Ağrılar ve Tavsiyeler

Hamilelik döneminde yaşanan ağrılar ve tavsiyelerine göz gezdirelim. Gebelik dönemi, anne adayı için vücudun değişime uğradığı bir dönemdir. Bu sebeple de vücudun bu değişime verdiği tepkiler bazen ağrıya sebep olabilir. Bu dönemde daha titiz davranan anne adayı, bu tarz durumlarda endişe yaşamakta ve ilaç kullanımı konusunda da tereddüt etmektedir. Çünkü bebek rahme düştüğü andan itibaren tüm ihtiyacını anneden karşılayacaktır, bu da anneyi tedirgin etmektedir.
Hamilelik Döneminde Yaşanan Ağrılar
Vücutta oluşan ağrılar, vücudun bir uyarı mekanizmasıdır. Herhangi bir yerde sıkıntı olması durumunda şiddeti değişkenlik gösterecek şekilde ağrılara sebep olabilir. Bu durumda kişinin ilaç kullanmadan bu durumun hangi sebepten kaynaklandığını tespit edip ona yönelik bir çözüm üretmesi daha doğru olacaktır. İlaç kullanımı ikinci aşama olarak düşünülmeli ve doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.
Karın ve Kasık Bölgesi Ağrıları

Gebelik sürecinde değişimin başladığı ve olayın merkezinde yer alan bölge, karın ve kasık bölgesidir. Gebelik ilerledikçe bu bölgenin oluşturduğu baskı, burada ağrılara sebep olabilir. Ağrının şiddeti ise gebelik ilerledikçe artış gösterebilir. Ağrıların geçmesi veya etkisini azaltmak için; bol su içme, istirahat etme ve ılık su ile duş alma yöntemlerine başvurulabilir. Ilık suyun kasık bölgesine konulması da ağrının etkisinin azalmasında etkili olabilir. Bu durumlarda cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir. Bu yöntemler ağrının azalmasında etkili olmazsa doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı kesici alınmasına rağmen devam eden ağrılar için doktorunuzla irtibata geçerek, sorunun neden kaynaklandığının belirlenmesi için muayeneye gidilmesi gerekmektedir.
Baş Ağrısı

Günlük hayatımızda da sıkça yaşadığımız baş ağrısı, gebelik döneminde de sıkça görülen ağrılar arasındadır. Baş ağrısı; migren, sinüzit, yüksek tansiyon ve göz bozukluğu gibi durumlarda oluşan bir ağrı olmakla beraber uykusuzluk, açlık, hava sıcaklığının çok yüksek veya düşük olması, yorgunluk, gürültülü ortamda kalınması ve susuzluk gibi durumlarda da olmaktadır. Ağrı oluştuğunda açlık durumu varsa hafif bir şeyler yiyerek karanlık veya loş bir ortamda istirahat edilmesi ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Ağrının devam etmesi durumunda ise doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu bir ağrı kesici alınabilir. İlaca rağmen devam eden ağrı için ertelemeden doktor ziyareti yapılması gerekmektedir.
Bel Ağrısı

Hamilelik döneminde sıkça oluşan bir diğer ağrı ise, bel ağrısıdır. Bebeğin günden güne ağırlaşması ve annenin de kilo almasından dolayı vücudun ağırlık merkezi değişmektedir. Bu durum anne adayında bel ve sırt ağrılarına neden olmaktadır. Ağrının giderilmesi için anne adayının uzanarak dinlenmesi önerilirken ağrının olduğu bölgelere hafif masaj yapılması da anne adayı için rahatlatıcı olacaktır. Ağrının devam etmesi durumunda ise doktor tavsiyesine uygun olarak ilaç alınabilir.

İlgili Haber
Beli güçlendiren hareketler resimli

Diş Ağrısı

Gebelikte en çok korkulan ağrılardan olan diş ağrısı, dayanılması zor ve şiddetli ağrılardır. Anne adayının dinlemesine de müsaade etmeyen bu ağrı, vücudu strese sokan bir ağrıdır. Bu sebeple anne adayları gebe kalmadan önce diş sorunlarını mümkün çok gidermelidir.
Diş ağrısı yaşayan anneler, tedaviyi gebelik sonrasına erteleyemiyorsa ilk 3 aydan sonra ağrının olduğu bölgenin uyuşturulmasıyla tedavi olabilirler. Diş ağrısı için doktor tavsiyeli ağrı kesici alınabilir.

İlgili Haber
Su içmenin Faydaları Nelerdir? Ne Zaman içilmeli Ne Zaman içilmemelidir?

Hamilelik döneminde yaşanan ağrılar veya başka durumlar için ilaç kullanımı hassas bir konudur. Bu konuda da deney yapma şansı etik olmadığından dolayı, ilaç kullanan anne adayları gözlemlenerek veri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu nedenle ilaç kullanımından mümkün çok kaçınmak ve kesinlikle doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com