Moda trendler en yeniler Sağlık Hamilelik Döneminde Yaşanmış olan Ağrılar ve Tavsiyeler

Hamilelik Döneminde Yaşanmış olan Ağrılar ve Tavsiyeler


hamilelik doneminde yasanan agrilar ve tavsiyeler 62165d8048965

Hamilelik döneminde yaşanmış olan ağrılar ve tavsiyelerine göz gezdirelim. Gebelik süreci, anne talibi için vücudun değişime uğramış olduğu bir dönemdir. Bu sebeple de vücudun bu değişime verdiği tepkiler kimi zaman ağrıya sebep olabilir. Bu zamanda daha titiz davranan anne talibi, bu biçim durumlarda kaygı yaşamakta ve ilaç kullanımı mevzusunda da tereddüt etmektedir. Şu sebeple bebek rahme düşmüş olduğu andan itibaren tüm ihtiyacını anneden karşılayacaktır, bu da anneyi tedirgin etmektedir.
Hamilelik Döneminde Yaşanmış olan Ağrılar
Vücutta oluşan ağrılar, vücudun bir uyarı mekanizmasıdır. Herhangi bir yerde sorun olması durumunda sertliği değişkenlik gösterecek şekilde ağrılara sebep olabilir. Bu durumda kişinin ilaç kullanmadan bu durumun hangi sebepten kaynaklandığını tespit edip ona yönelik bir çözüm üretmesi daha doğru olacaktır. İlaç kullanımı ikinci aşama olarak düşünülmeli ve hekim tavsiyesi ile alınmalıdır.
Karın ve Kasık Bölgesi Ağrıları

Gebelik sürecinde değişimin başladığı ve olayın merkezinde yer edinen bölge, karın ve kasık bölgesidir. Gebelik ilerledikçe bu bölgenin oluşturduğu baskı, burada ağrılara sebep olabilir. Ağrının sertliği ise gebelik ilerledikçe artış izah edebilir. Ağrıların geçmesi yada tesirini azaltmak için; bolca su içme, istirahat etme ve ılık su ile duş alma yöntemlerine başvurulabilir. Ilık suyun kasık bölgesine konulması da ağrının tesirinin azalmasında etkili olabilir. Bu durumlarda cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir. Bu yöntemler ağrının azalmasında etkili eğer olmazsa doktorun tavsiye etmiş olduğu ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrı kesici alınmasına karşın devam eden ağrılar için doktorunuzla irtibata geçerek, probleminin niçin kaynaklandığının belirlenmesi için muayeneye gidilmesi gerekmektedir.
Baş Ağrısı

Günlük hayatımızda da sıkça yaşadığımız baş ağrısı, gebelik döneminde de sıkça görülen ağrılar arasındadır. Baş ağrısı; migren, sinüzit, yüksek gerilim ve göz bozukluğu benzer biçimde durumlarda oluşan bir ağrı olmakla birlikte uykusuzluk, açlık, hava sıcaklığının devasa yükseklikte yada düşük olması, bitkinlik, gürültülü ortamda kalınması ve susuzluk benzer biçimde durumlarda da olmaktadır. Ağrı oluştuğunda açlık durumu var ise hafifçe bir şeyler yiyerek karanlık yada loş bir ortamda istirahat edilmesi ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Ağrının devam etmesi durumunda ise doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu bir ağrı kesici alınabilir. İlaca karşın devam eden ağrı için ertelemeden hekim ziyareti yapılması gerekmektedir.
Bel Ağrısı

Hamilelik döneminde sıkça oluşan bir öteki ağrı ise, bel ağrısıdır. Bebeğin günden güne ağırlaşması ve annenin de kilo almasından dolayı vücudun ağırlık merkezi değişmektedir. Bu durum anne adayında bel ve sırt ağrılarına niçin olmaktadır. Ağrının giderilmesi için anne adayının uzanarak dinlenmesi önerilirken ağrının olduğu bölgelere hafifçe masaj yapılması da anne talibi için rahatlatıcı olacaktır. Ağrının devam etmesi durumunda ise hekim tavsiyesine uygun olarak ilaç alınabilir.

İlgili Haber
Beli güçlendiren hareketler resimli

Diş Ağrısı

Gebelikte en oldukca korkulan ağrılardan olan diş ağrısı, dayanılması zor ve şiddetli ağrılardır. Anne adayının dinlemesine de müsaade etmeyen bu ağrı, vücudu strese sokan bir ağrıdır. Bu sebeple anne adayları hamile kalmadan ilkin diş sorunlarını mümkün oldukca gidermelidir.
Diş ağrısı yaşayan anneler, tedaviyi gebelik sonrasına erteleyemiyorsa ilk 3 aydan sonrasında ağrının olduğu bölgenin uyuşturulmasıyla tedavi olabilirler. Diş ağrısı için hekim tavsiyeli ağrı kesici alınabilir.

İlgili Haber
Su içmenin Yararları Nedir? Ne Süre içilmeli Ne Süre içilmemelidir?

Hamilelik döneminde yaşanmış olan ağrılar yada başka durumlar için ilaç kullanımı kırılgan bir mevzudur. Bu mevzuda da gözlem yapma şansı etik olmadığından dolayı, ilaç kullanan anne adayları gözlemlenerek veri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bundan dolayı ilaç kullanımından mümkün oldukca kaçınmak ve kesinlikle doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.