Moda trendler en yeniler Genel İki Yaş Sendromu Nedir {nasıl} Olur?

İki Yaş Sendromu Nedir {nasıl} Olur?Ebeveynleri korkulu rüyası iki yaş sendromudur. Bu zamanda çocuklar gerilmiş ve huzursuzdurlar. Bu durum anne babaların da bayağı fazla kafasını karıştırır ve ne yapacaklarını bilemezler. İki yaş sendromu çocuk 1,5 yaşına geldiği süre adım atar ve averaj 3.5 yaşına kadar devam eder ve hem çocuk hem de ebeveynler için oldukca sıkıntılı bir süreçtir. Çocuk gelişiminin önemli bir parçası olan iki yaş sendromunda çocuklar bebeklikten çıkıp çocukluk dönemine girdiklerinin bilincinde olurlar ve kendilerinin de bir fert bulunduğunu kanıtlamaya çalışırlar. İki yaşına gelen çocuğunuzla bir nevi erişkinlik periyodu yaşarsınız diyebiliriz.

 

Bu zamanda çocuk istediklerini dile getirmek için genel olarak ağlamayı seçer. Bu ağlama krizleri çoğunlukla ağlama değil de daha oldukca feryat atma şeklindedir. Her şeye sık sık itiraz eder. İstediği yapılmadığında ayaklarını yere vurma yada kendini yere atma benzer halde davranışlar sergiler. Tek başına dışarı çıkmak isteyebilir. Öğle uykusu uyumak ve yiyecek yiyecek istemeyebilir. Öfke krizlerine girebilir ve bu anlarda anne yada babasına vurmaya çalışabilir bununla birlikte eşyalara zarar verebilir.

İKİ YAŞ SENDROMUYLA NASIL BAŞ EDERİZ?

 

İki yaş sendromu bir problem değildir. Ilk olarak ebeveynler bu zamanların kalıcı olmadığını bilmeli ve ona gore davranmalıdır. Her şeyden ilkin sabırlı olmalısınız. Evladınız öfke krizlerine girdiğinde ona sakin yaklaşmalı ve bağırıp çağırmamalısınız. Aksi halde bu durum onu daha da kızdıracaktır. Eğer bir şeye öfkelenmiş ve ağlıyorsa dikkatini değişik şeylerle dağıtmayı deneyin büyük çoğunlukla işe yarar.

 

Çocuğunuzla sağlıklı bir yazışma kurmaya çalışın. Onunla konuşurken eğilerek göz teması kurun. Sizinle yazışma kurmaya çalışıyorsa onu kulak verin. Beraber süre geçirin, oyunlar oynayın özetlemek gerekirse çocuğunuzla beraber gülüp eğlenin. Bu ona iyi gelecek ve sakinleştirecektir. Kendini keşfetmesi ve tanıması için kendi kendine giyinme yada yemeğini tek başına yemesi benzer halde fırsatlar verin. Bu devrin geçici bulunduğunu aklınızdan asla çıkarmayın. Eğer yeterince sabırlı olursanız çocuğunuzla beraber bu devrin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.